şükela:  tümü | bugün
  • ilk aklıma gelenler buğday ve samandır.

tarihte birçok defa görüşmüştür ki çeşitli ambargo yada farklı sebeplerden dolayı bir ülke bazı ürün ve hizmetlere uzak kalıyorsa önce bir yokluk dönemi ardından ise mecburen kendi kendine yetme dönemi geliyor.

böyle düşününce örneğin et ithalatı bana çok mantıksız geliyor. bırakın daha da pahalılaşsın bırakın alamaylaım sonra bu işin üstüne gidelim ve ihraç eden bir konuma gelelim. bunu bir çok tarım ve gıda dalında yapabileceğimizi düşünüyorum.

tarihimizde bunun ters örneği malesef çoktur. örneğin araba ve uçak üretmeyi deneyip sonra ucuza almak kolayımıza geldiği için vazgeçmemiz buna örnektir. belki şimdi bu sektörlerde markamızı ihraç edecektik.

bir anda ithalatı yasaklanamayacağını biliyorum fakat bir diğer aklıma gelen konu ise enerjidir. birşeyler yapıldığını görüyoruz fakat bağımlılığımızı ne kadar azaltacak önümüzü göremiyoruz. bizim enerjideki durumumuza benzer bir başarı örneği vermek gerekirse israil yakın zamana kadar su yokluğu çekerken şimdi su ihraç eden bir ülke konumundadır.

edit: yasaklamak yerine yüksek ithalat vergileri uygulamak gibi de düşünebiliriz. günümüzde abd'nin üreticisini korumak için yaptığı gibi.
  • afgan, suriyeli ve bilumum göçmenler....
  • ithalati yasaklamak??

ithalat yasaklanmaz, belirtilen sektorler icin tesvik verilir ve kalkinma stratejileri olusturulur, uygulanir.