şükela:  tümü | bugün soru sor
 • intihal engelleme programı.
 • türkiye'deki tüm akademisyenlerin kullanımına sunulmuş olan program,

  ps. nasıl olur böyle birşey diyen akademisyenler, okullarını bildirerek mesaj atabilirler
 • intihal engelleme programı diye geçen program. ancak bu programı kandırmak çok da zor değil. nitelikli intihaller bu programın algoritmasını incelenerek yapılabilir. program 8 kelime algoritmasıyla çalışıyor. yani yan yana 8 tane kelime aldığınızda bunu yakalıyor ama 7 kelime alıp arada 8 kelimelik atlamalar yaparsanız anlayamıyor. eşanlamlı kelimeler veya devrik cümleler kurmak da işe yarıyor. internette olmayan basılı kitaplardan yazılanları veya doğrudan yabancı dilden sizin yaptığınız çevirileri de yakalayamıyor. sonuçta tüm akademik bilgi internette değil. bu konuda bence insan kendi vicdanıyla başbaşa.

  bazı üniversitelerde %10 hatta %5'in altında similarity index gerektiği söyleniyor. bu konuda belki ileride daha ayrıntılı yazarım. ama en azından akademik kariyer yapan arkadaşların bulduğu yeni bilgileri de bu başlıkta görmek isteriz.
 • şayet yayınınız direkt kitaplardan ve internet üzerinden herhangi bir şekilde ulaşılamayacak kitapları barındırıyorsa isterseniz noktasını değiştirmeden yazın herhangi bir saptama "doğal olarak" mümkün olmuyor.

  tabi bunu bilinde ona göre çalın çırpın yayın yapın diye yazmıyorum. hani size %0 intihal oranı ile gelen bir yayına " ooo mis çok özgün" diye sazanlanlama yapmayın.
 • öğrencilerin hakkını yiyen ve kullanılmasının etik olmadığını düşündüğüm, bir eylemin etik olup olmadığını ölçmek için başka bir etik dışı uygulama ile karşılaşmamızı sağlayan program.
 • lisansüstü tezler için raporu zorunlu hale getirelen ihtihal (bkz: plagiarisim) denetleme programı. iddialarına göre mevcut dergilerin 1/3 'üne erişebiliyorlarmış. çok etkilymiş, müthişmiş. şöyleymiş iyi böyle fena.

  ama krediliymiş yani ücretliymiş. madem etik değerler bu kadar önemli neden kullanıma açık değil. belki kan gövdeyi götürmesinden belki kaleyi içten fethedip ücretli makalelere erişilmesinden mi korkuluyor bilinmez ama ücretli olmasında bir mantık hatası olan uygulama.
 • üniversitelerin birçoğu ücretsiz olarak öğretim elemanlarına bu servisi kullanım hakkı sağlamakta. sanırım bazı üniversiteler de çoğunluğu lisansüstü öğrencilere olmak üzere yine kullanabilme imkanı sunuyor. intihal raporu hazırlarken, makalelerdeki alıntı yüzdesini belirlemeniz için ithenticate kullanımı, tez ve ödevler için ise benzer mantıkta çalışan turnitin kullanımı önerilmekte.
 • memlekette "bağlantı" ve "unvan" marifetiyle, herhangi bir editör ve hakem sürecinden geçmeden sayısız "spam" makale yayımlayan kişiler olduğunu düşünürsek, programın sadece kendi halindeki araştırma görevlilerini etkileyeceği açıktır.

  programı inceledim. böyle sanki intihal belasını çözecek iksir gibi sunulan program aptal çıktı ya la! yazınızda doğrudan kaynak verdiğiniz bölüm eğer siirtyerelhaber.com'da, tumblr'da, blogger'da, hatta facebook'ta paylaşıldıysa similarity olarak görüyor. daha tuhafı ifadeniz sizden önce yayımlanan bir makalede yer aldıysa o makale "özgün" addediliyor, siz ise "yürütmüş" oluyorsunuz. yani a kişisi iki sene önce feuerbach üzerine xi. tez'i alıntıladı, b kişisinin yayımlatmak istediği makaledeki similarity a kişisinin yazısıyla oluyor. bu durumda günümüzde althusser makale yayımlatmak istese, nah yayımlatırdı!

  ayrıca yazılımcı abiler-ablalar oranın çok düşük çıkmasını sağlayacak bir uygulama bulup dosyaya ekleyebilirler. nasıl olur bilmiyorum elbette; fakat neden olmasın sevgili "etik" beyler?

  son olarak bu programda ayıklanmak istemiyorsanız, yabancı dildeki makaleleri kaynakça alarak yazacaksınız. program çeviri üslubunu denetleyemediği için o bölümleri göremiyor.
 • öncelikle tanım: intihal programı.

  şimdi gelelim derdimize. programın denetlemesini istediğim makalemi siteye yükledikten sonra raporu bekliyorum. çıkan rapor %14 gibi bir şey olsun diyelim. raporda nerelerde sıkıntı var diye baktığımda görüyorum ki, alanda kült sayılabilecek kitaplardan birinden, defalarca alıntı yapmışım. kitap elimde, alıntı kurallarına harfi harfine uymuşum. görüyorum ki; internette bir yerde bu kitaptan yapılan alıntı, dipnot şeklinde verilmiş ve benim hayatımda girmeyi bırakın, adını bile bilmediğim siteden intihal yaptığım iddia ediliyor. bilim insanlarını göreve davet ediyorum.
 • intihal engelleme programı.

  ben de bir ithenticate raporuna ihtiyaç duyuyorum.

  üniversitede görevli olmadığım için bu raporu alamıyorum. bu konuda bana yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim