şükela:  tümü | bugün
 • ingilizcesi discrediting olan iş. kişi eğer kafasının içinde beyin yerine ceviz taşıyorsa inanır, yok eğer ceviz bile taşımıyorsa gaza gelir.
 • bir sosyalleşme aracı. amaca giden her yol mübahgillerden.
 • şakirt indikatörü.

  bu kelimeyi kullanan birisini görünce bileceksiniz ki ya şakirt ya yandaş basından, şimdiye kadar 3. bir alternatife rastlamadım. ne yapıyor bu adamlar; şunu yapıyor; işlerine gelmeyen veya aleyhlerine bir olayla karşılaştıklarında karşı tarafı suçlamak için hemen yeni yarattıkları bu kavrama sığınıyor ve karşı tarafça ileri sürülen hususların aslında gerçek olmayıp, yeni birer amentü gibi sarıldıkları ergenekon davası, balyoz davası, odatv davası, kck operasyonu gibi süreçlerin değer ve önemini kamuoyu nezdinde azaltmaya çalışan, soyut, içi boş ve gerçeğe aykırı iddialar olduğunu söylüyor. bir başka ifadeyle söyleyecekleri haklı bir şeyleri olmadığı zaman kullandıkları bir argüman bu. dolayısıyla birisi, yazısında, herhangi bir kimseyi beyanları ile bu süreçleri, ilgili kişileri itibarsızlaştırmaya çalışmakla itham ettiğinde hemen iki sonuca ulaşacaksınız, 1. bu kişi ya şakirttir, ya da yandaş basın mensubu gibi bu havuzdan beslenmektedir 2. karşı tarafın dile getirdikleri büyük ihtimalle doğrudur.
 • bilinçli, kontrollü bir süreçtir. kontrollü olarak algısını speküle edebileceği yaralı bir insan varsa kaynağında, itibarı veren de alan da kontrol gemisinin kaptanıdir. kaptanlık sıfatı mide bulantısı yaratmasına engel değildir.
 • operasyonlar ulkesi haline geldigimiz bu zamanlarda uzun tutukluluk suresiyle birlikte gerceklestirilen bir ceza turudur. hakkinda sorusturma acilan kisilerin ozel hayatlari medya araciligiyla kamuoyuna sacilir ve toplumun yargilamasi beklenir. sonuc olarak sorusturma acilan kisi sucsuzda ciksa toplum nezdinde suclu olacaktir ve itibarsizlastirma gorevi basariyla tamamlanacaktir.
 • uygulayan ve uygulatana aynen iade edilir...

  kısmi ağız bozulmasına yol açması olayın özünü niteler...

  (bkz: congratulations a lot)
 • bu kavramın uygulaması 2002 yılından beri dünya üzerinde yer alan 192 ülkeden birinde, vicdansızca ve acımasızca yapılmaktadır..
 • malum cemaatin gücünün yetmediği ya da emirlerine uymayan insan veya kurumlara uyguladığı sıklıkla görülen taktik. genellikle vicdansızcadır.