şükela:  tümü | bugün
  • üçlü antant da denilir.1.dünya savaşı öncesinde kurulan 2 küresel kutuptan biri.1899 yılında fransız-rus ittifakı ile 1904 yılında ingiliz-fransiz ittifakının imzalanmasiyla oluşmuştur. 1915 yılında merkez güçler* safındaki italyanın taraf değiştirmesi ve 1917 de abd'nin de saflarına katılmasıyla 1. dünya savaşını lehine bitirecek ivmeyi kazanmıştır.(rusya 1917 bolşevik isyanından sonra antantı terketmiştir). antant devletleri sınırsız serbest ticaret ve liberal kapitalizmi temsil ederler. dünyanın 4/3'üne yakın bir kesimini sömürge olarak parsellemişler, alacak yer kalmayınca gözlerini çin ve osmanlı imparatorluğuna dikmişlerdir. ayrıca almanya'nın yükselen endüstriyel ve askeri gücünü kendilerine rakip olarak görmüş ve her türlü diplomatik kışkırtmayı, yerel çatışmayı (bkz: balkan savasi) körükleyerek almanyayı yenebileceklerini düşündükleri prematüre bir savaşa çekmeye uğraşmışlardır.sonuç bilindiği üzere birinci dunya savasidır.
  • osmanlı nın anasını ağlatan, onun fiilen ve hukuken sonunu hazırayan, dünya üzerinde yapılmış en ağır sartlı antlaşma olan sevres i yine osmanlı ya imzalatan, ama bu sayede türkiye cumhuriyetinin olusma sürecini daha da kamçılayan, o dömende atatürk türkiyesine yaptıramadıklarını bu dönemde tayyip erdoğan hükümeti vasıtasıyla gerçekleştirmek isteyen, basta ingiltere nin olduğu , birinci dünya savasındaki iki taraftan biridir.
  • ingiltere, fransa , italya ve rusya dan olusan ve 1. dunya savasini galibiyetle noktalayan devletlere verilen isim. (bkz: itilaf devletleri)
  • kelime anlamından yola çıkarsak bizim ittifak devletleri dediklerimiz onlar için ihtilaf devleti konumundadır.
    (bkz: kime göre neye göre)
  • lan ben küçükken bunların adını harbiden itilaf devletleri sanardım. hani kendi kendilerine de itilaf devletleri diyolar diye müthiş bir yanılgı içerisindeydim. ama hiç kafama yatmamıştı o zamanlar da, böyle sikim iş mi olur adamlar niye birbirlerine itilaf devleti desinler diye derin derin düşünende yine de bir sonuca varamayanda. abi düşünüyorum madem itilafta bu herifler ne diye birlik olmuşlar amına koyayım, ama hocaya da soramıyorum, tenefüste piç sınıfa girince sümsüğe evrilen bir öğrencilik hayatım oldu en nihayetinde. neyse yıllar sonra bir dost meclisinde öğrendim gerçeği, herkes için sıradan bir bilgi paylaşımıyken bu, ben çocuk beynime küfür etmekteydim içerimden.
  • ilkokuldan yıllar yıllar sonra itilaf kelimesinin anlamını farkettiğimde büyük bir hhasssiktiiiirrrrr!... nası farkedemedim! demiştim. özel isim sanırken sadece bi tarifmiş aslında. "var ya hani, anlaşamadığımız", yerine kısaca itilaf devletleri diyomuşuz.
  • zamanında osmanlı'nın ''rusya'yı alma beni al'' diye kapısında köle olduğu ittifak. ingiltere ''olası bir savaşın ortadoğu'ya da sıçraması hiç işimize gelmez.'' diyerek reddettmiştir. ardından osmanlı - almanya yakınlaşması kaçınılmaz olmuş, ve ''siz mi beni almazsınız, alın şimdi odessa'yı elinize'' diyerekten savaşı ortadoğu'ya sıçratmıştır.
  • "ihtilaf" değil "itilaf" devletleridir.