şükela:  tümü | bugün
  • karsi cikmak, bir dusunce veya kararin karsitini ileri surmek (bkz: itiraz)
  • siklikla avukat kismisinin hakim'e serzeni$inin ba$ konusu.

savci:-olay gunu neredeydinis? onu siz mi oldurdunuz?
    avukat:-itiraz ediyorum hakim bey, muvekkilim yonlendirilmeye cali$iliyor!
    ...ve genellikle beklendigi gibi cevap gelir hakimden;

-reddedildi!..lutfen devam edin, soruya cevap verin ve yemin ettiginizi unutmayin!*
  • (bkz: itiraz ediyorum).
  • ısrar edilmekten sonra gelen eylem
  • adaletsizliği engelleyecek gücünüzün olmadığı zamanlar olabilir,
    fakat itiraz etmeyi beceremediğiniz bir zaman asla olmamalı !

elie wiesel
  • her verileni kabul etmemenizi sağlayan, koyun-sürü psikolojisinden uzaklaştırıp düşünebilmenize olanak sağlayan güzel bir eylemdir. tabii bir takım şartları vardır; neye niçin itiraz ettiğiniz bilincinde olmanız, sonuç ne olursa olsun sükunetinizi korumanız ve itiraz ederken kullanacağınız kelimelere hakim olmanız gerekmektedir. bu şartları oluşturduğunuzda korkmadan itiraz edebilir; itirazınız kabul görse de, görmese de en azından denediğiniz için mutlu olabilirsiniz.
  • haklı olduğunu beyan etmeden önceki son adım.
  • eğer hakkınızı almak istiyorsanız konuya profesyonel yaklaşmanız gerekir. gece 1 de gelen mesajı sabahın 4 ünde görüyorum. maaş yatmis. aylardır zam oranı muamma. hemen gece gece bankayı arıyorum. "iyi geceler hocam, bana ne yatmis."

siktigimin meblası yatmis. lan ben hayvan gibi para getiriyorum bu sirkete. uyku tutmuyor. sabah ev halkına " sicarim işine istifa edecegim okey miyiz " diyorum. biraz gec kalmisim. paçoz gibi ayakkabılar elimde asansöre biniyorum.

serviste yanıma insan kaynakları cücügü oturmuş. "canim oranlar ne" diyorum. çok da tın tribinde simitini kemiriyor. bilmiyormuş. zaten ik yetersizliğinden ölecegim.

apar topar terasa çıkıp sigara yakıyorum. herkes soktugumun zammı modunda. oranlar benimkinden düşük. hepsinin iki katı zam aldığımı fark ederken günün ilk telefonu çalıyor. bölge müdürü yanina çağırıyor. istifa edecektim ama tereddüt başlıyor. sabah sabah artistlik tavan da hazirliksizim cümle kurmaya...

"maaşınız ne kadar yattı sayın png?" diyor. ulan ik çalışmıyor mu? "1. milyon dolar efendim" diyorum. üçüncü sınıf bir komi modunda. lan efendim ne, evden çıkarken yagdırıyordum.

"sana bi tık daha yukarda olması gerekiyordu" diyor. ne kadar tık. "yanı efendim performansımı biliyorsunuz," diyorum. daha çok cümle kurmuyorum. çünkü adam hulusi kentmen gibi öyle bir anlatıyor ki elini öpüp çıkasım geliyor. yavrum benim be kendi zammı icin bile bu kadar uğraşmamıştır.

diyecegim o ki itiraz etmek profesyonellik gerektirir. yuksek düzey inanç, güçlü bir ses tonuyla bilinçaltı mesajı gönderen beden dili ve stratejik cümlelerle saldırmak gerekir. yoksa elinde üç kuruşluk artışla mal gibi teşekkür eder odadan çıkarsın.