şükela:  tümü | bugün
 • #hayır hareketinden sonra baslamasi gereken harekettir. ne yapmali sorusunun cevabini su yazida bulabilirsiniz: https://demirden-kapilar.blogspot.co.uk/…yorum.html

  ozet geceyim.

  - chp’nin ve kılıçdaroğlu’nun yaptığı sadece tutarsızlık değildir.

  - chp, ysk’ya “korkma, için rahat olsun içimizdeki bazı gençlerin heyecanlı çıkışlarını ciddiye alma, biz meclisi terk etmeyeceğiz” mesajı verdi." ysk da gayet rahat reddini ilan etti.

  - ysk’daki reddin ardından, tam da hukuki prosedürün ikinci kısmı başlamışken kılıçdaroğlu’nun çıkıp tekrar “fakat meclis’i terk etmek gibi bir niyetimiz yok. meclis’ten neden çekilelim. bizi oraya millet gönderdi. orada olacağız ve yapılan seçim hilesine karşı milletin hakkını savunacağız" demesi sırta saplanan ikinci bir hançer, ikinci bir ihanettir.

  - peki, chp neden böyle yapıyor? aslında chp, chp değildir. devlet partisi’nin parlamento ve siyaset alanındaki uzantısıdır. chp’nin politikaları devletin politikalarıdır. devlet, chp aracılığıyla demokratik özlemleri olan alevileri, laik şehirlileri, hatta mütedeyyinleri kendi kontrolü ve örgütlenmesi altında tutar.

  - peki, #hayır hareketinin ne yapması gerekiyor? en azından elimizde chp’nin istemeden de olsa başlamasına katkıda bulunduğu bir hukuki prosedür var: aym ve aihm başvuruları.
  bu süre boyunca bu referandumun sonuçları kesin değildir ve geçersizdir. sanki geçerliymiş gibi davranan erdoğan ve akp şu an bir yetki gaspı ve emrivaki yapmış bulunmaktadırlar.
  bunun tanınmadığının ilanı, yani hareketin her ne pahasına olursa olsun sürdürülmesi gerekmektedir. ancak hareketin bu güne kadar sürdürdüğü ve başladığı biçimle devamı mümkün değildir. çünkü ohal'de erdoğan derhal kararlı bir şekilde saldıracaktır. sadece kendisi için uygun anı beklemektedir. bu saldırıya karşı nasıl mücadele edilebilir.

  - savaşın kuralı savaşı düşmanın istediği şartlarda kabul etmemek, onu kendi istediğimiz şartlarda savaşmak zorunda bırakmaktır. böyle ohal kapsamına giren gösteriler tam da erdoğan’ın istediği koşullarda mücadeleden başka bir şey değildir ve burada binlerce polisi, gizlice örgütlediği çeteleriyle o güçlüdür. savaş bu alanda baştan kaybedilir. burada savaşı kabul etmemeli bizim için daha elverişli olacak bir mevziye çekilmeliyiz.

  - bugünden tezi yok, polis’in saldırısına fırsat vermeden, direnişin ve gösterilerin, gösteri ve yürüyüş özgürlüğü ve hakkı alanından (ohal’de aslında bu hak da yok), temel yurttaş hakları (yani bir yerde bulunmak, istediğini giymek, yaşamak, soluk almak vs.) alanına geri çekilmesi ve orada güç toplamaya başlaması gerekir. yani ta ilk #hayır kampanyasının başında önerdiğimiz mücadele biçimi uygulamaya geçilmelidir. her akşam belli yer ve saatlerde, mümkünse işten çıkan normal vatandaşların gelebileceği zaman ve yerlerde bulunmak. “bulunmak” sözcüğünü bilerek seçiyoruz. çünkü her yurttaşın istediği yerde kimseye zarar vermediği takdirde bir yerde bulunma, yani durma, oturma, yürüme, uzanma, bekleme hakkı vardır.

  - tabii bu biçim içinde hiç kimsenin bir slogan atmaması, bir bayrak taşımaması, bir pankart veya flama taşımaması gerekiyor. bir tek sözcük veya sembolü göğsümüze, sırtımıza, gömleğimize, şapkamıza iliştirebilir veya yazabiliriz. örneğin bu bir #itirazımvar sözü olabilir. muhakkak ki daha iyisi de bulunabilir. bu ikinci derecede önemlidir. bir şey doğrudan söylenmeden de söylenebilir. önemli olan o işaretin, sembolün, sözün ne anlama geldiğini herkesin aynı şekilde anlamasıdır.

  - aym ve aihm başvuruları, bu hareketi sürdürmek için, gündemde tutmak için büyük bir olanak sunmaktadır.

  - pasif ve sivil direnişin gücü küçümsenmemelidir. abd’deki siyahların hareketi böyle başlamıştı. kölelerin, aşırı baskı görmüşlerin başka hiçbir yolu yoktur.
  isa, gandi, martin luther king’in kölelik ve kast sisteminin egemen olduğu yerlerde ortaya çıkmış olması bir rastlantı değildir. bu devlet kendi yarattığı türkleri ve müslümanları köleleştirmiş bulunuyor; daha doğrusu köleler olarak yaratmış bulunuyor. bu görünmez kölelik zincirlerini kırmak, modern demokrat yurttaşlara dönüşebilmek için en pasif, en uygar, en yasal biçimlerde direnmeye başlaması, bunun mümkün olduğunu görmesi gerekiyor.
 • "chp şu an sokağa çağırdıklarının bile sokağı terk etmesini istiyor.

  bir zamanlar tip “aman faşizm gelir” diyerek gençlik hareketine engel olmaya çalışıyordu. deniz gezmiş, tip’li gençlerin (fkf’lilerin) bu “aman faşizm gelir” engelini kırarak dolmabahçe’ye doğru bir koşu başlattı ve meşhur 68 hareketi böyle bugün çok özlenen yerlere geldi. ve tip hızla etki ve prestij kaybetti. şu an chp aynı şeyi, bir zamanlar tip’in yaptığını yapmaktadır. bu bir intihar politikasıdır."

  ulkesini seven her yurttas alttaki linkte yer alan yaziyi okusun. chp ve hdp uyuyor ve yanlis bir strateji izliyor. yazi oneriyi de barindiriyor. #itirazimvar hareketi ile bu korkaklarin yapamadigini son derece basit bir sekilde biz yapabiliriz. halk olarak bu partileri ve tum diger orgutleri bizler onumuzde surukleyebiliriz.

  https://demirden-kapilar.blogspot.co.uk/…sidir.html
 • (bkz: pasif direnis)