şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "ıtri ve bach aynı yüzyılda yaşamış anca farklı zamanlarda ve mekanlarda sanatlarında zirve yapmış iki büyük müzik adamı. biri klasik batı müziğinde diğeri klasik türk müziğinde mihenk taşı olmuş iki büyük besteci. bach'ın hayatı ne kadar detaylı biliniyorsa, ıtri'nin hayatı bir o kadar gizemli. bach'ın günümüze ulaşan eseri ne kadar çoksa, ıtri'nin bir o kadar az.

  bütün bu farklılıkları bir yana bırakacak olursak hiç şüphesiz müzik bach ve ıtri arasındaki en kuvvetli bağ. üç sanatçıyı (ertan tekin, murat aydemir, çağ erçağ) bir araya getiren aynı kuvvet, müzik."

  şeklinde bir tanıtım yazısı bulunan, yukarıda adı geçen 3 müzisyen tarafından icra edilmiş bulunan, buhurizade mustafa ıtri ve johann sebastian bach'ın eşsiz eserlerini dinlememize imkan vermiş çalışma.

  unesco'nun 2012 yılını ıtri yılı ilan etmiş olması hasebiyle gerçekleşmiş bir çalışmaymış. yapımcılığını hasan saltık üstlenmiştir. aranjörlüğünü salih kartal yapmıştır.

  bayram tekbiri ile açılan eser, mevlevi ilahisiyle sona eriyor. bonus track olarak, manuk harutyunyan'ın eşlik ettiği, bach'ın g minor menüet'i ile komitas'tan alınma bir ermeni ezgisi sunuluyor. hanutyunyan, bu iki eseri, kendi yarattığı manjut isimli sazıyla icra ediyor.

  albümün en ilginç yanı, ıtri'nin çelloyla, bach'ın tanburla bütünleşirken, düdük'ün birçok nefesli çalgıyla karıştırılabilecek kadar geniş bir ses aralığında icra edilmesi olsa gerek. albümü tekrar tekrar dinlediğinizde, ses yoğunluğunu ve enstrümanların kullanılışındaki sade ama yüksek kaliteli beceriyi her defasında yeniden keşfediyorsunuz.

  çağ erçağ, bach'ın air on g string'ini, 1740 yapımı petrus guarneri marka viyolonseli ile bir kerede çalıp kaydetmiş ve yeteneğini bir kez daha ortaya saçıp dökmüştür.
 • ertan tekin, murat aydemir, çağ erçağ'ın beraber ortaya çıkardıkları güzel albüm. klasik müzik zevki olan bir avrupalı hacca gitse o da böyle bir seçki yapardı. dinleyin, dinletin.
 • tam anlamıyla rafine bir albüm.
 • "bach’a, beethoven’e dönerken itri’yi unutmuştuk."
  füruzan- kırkyedililer

  (bkz: #29501418)
 • buselik beste yorumuyla 'ben aştım, mükemmellik bende' diye bağıran bir albüm.
 • izmirde konseri var bu albümün yaratıcılarının, biletlerse 1 tl, e ayağımıza kadar da gelmişler gitmemek orayı doldurmamak herşeyden önce üstadlara saygısızlık olurdu.
 • doğu-batı sentezi, etnik füzyon müziği ıvır zıvır ne kadar postmodern girişim varsa suratına tüküren benim gibi adamları bile tövbe ettirecek kadar güzel bir albüm. özenle pişirilmiş bir türlü gibi, tatlar birbirini bozmadan içiçe geçmiş, yaz yağmuru gibi, ıslanırken kuruyorsun.
 • haftada bir kez olmak üzere akıl sağlığımı yerinde tutmak için dinlediğim, nedenini bilmediğim şekilde kapalı havada dinlenmesini salık verdiğim albüm. gerçekten huzur verici, özenle yapıldığı belli olan bir çalışma.

  özellikle tuti-i mucize guyem yorumu çok güzeldir.
 • tek kelimeyle harikkkkkkaaaa albüm :-)))