şükela:  tümü | bugün
 • it's a mad mad mad mad world.
  1963 amerikan yapımı film.
  yönetmen: stanley kramer
  oynayanlar: spencer tracy, phil silvers, mickey rooney, terry thomas
 • (bkz: mad world)
 • (bkz: big big world)
 • stanley kramerin yönettiği,başrol oyuncusunun da spencer tracy olduğu ,1963 yapımı bir komedi filmi.
 • gelmi$ gecmi$ en komik filmlerden birisi, hazine avlamak icin kafayi cizen adamlarin beni gulmekten patlatmi$ oykusu bir klasik.
 • bir ara haftada iki kere izledigim, o zamanlar 3 yasinda olan oglumun "funny movie" diye diye hayrani oldugu grafik animasyon harikasi jenerigini tekrar tekrar seyrettirdigi gelmis gecmis en komik, en surukleyici, en zeki komedi filmlerinden biri. buyuk "w" altinda gomulu olan hazinenin pesinde butun guney california'yi arsinlayan kahramanlarin pesindeki polis sefi c.g culpepper rolundeki spencer tracy'nin mukemmel oyunculugu filmi sadece bir slap-stick komedi filmi olmaktan cikarip tam bir basyapit haline sokmus, kadronun geri kalaninin dort-bes tane daha oskarlik komedi cekecek kadar fazla sayida komedi dehasindan olusuyor olmasi da bu filmi sinema tarihinde ornegine az rastlanir bir fenomen haline getirmistir.

  --- spoiler ---

  "most of all is this preposterous preoccupation with bosoms! don't you realize that they have become the dominant theme in american culture, in literature, advertising, and all things entertainment and everything! i wager you anything you like that if amercan women stopped wearing brassiers your whole national economy would collapse overnight!!"

  (hele su goguslere olan tamamen cocukca duskunlugunuz yok mu! su zavalli, tanrinin unutugu ulkede gecirdigim tum zaman boyunca beni en cok dumura ugratan sey su abes gogus duskunlu oldu! amerikan kulturunde, edebiyatta, reklamcilikta, her tur eglencede ve herseyde goguslerin agir basan tema haline geldiginin farkinda degil misiniz? her bahsine varim, eger amerikan kadinlari sudyen giymeyi biraksalardi, tum eknominiz bir gecede cokerdi!)

  -lt.col. j. algernon hawthorne (terry-thomas), arabasina aldigi russel finch'e (milton berle)

  --- spoiler ---

  (bkz: the big w)
  (bkz: hot fudge sundae with whip cream and a cherry on top!)
  (bkz: billy sue! listen to your mother!)
 • ne monty python ekolü ne zaz ekibi beni izlerken bu kadar yarmamıştır. saf komedi.
 • dünyanın en komik 5 filminden biridir kendileri kanımca. eğlenceli temponun bir an bile düşmediği bir yapım.diş hekimi rolündeki sid caesar'ın performansı ise geniş oyuncu kadrosu içinde en iyisidir.

  --- spoiler ---
  acemi pilotlarla , kule görevlilerinin uçağı indirtebilmek için getirttikleri albay arasındaki diyaloglar beni tam kopardı. sonunda kule görevlisinin söylediği sözü hala unutmam.

  -niye onları vurmuyoruz?
  --- spoiler ---
 • dünyanın en komik filmlerinden biri.

  hatta üç saate yakın sürekli güldürdüğüne ve tempoyu hiç düşürmediğine göre direkt dünyanın en komik filmi demekte sakınca görmüyorum.

  eğlence arıyorsanız doğru filmdesiniz.

  jenerik animasyonu da harika, şahane, kusursuz ve o da çok komik...