şükela:  tümü | bugün
  • amerika'da her yılbaşı yayınlanan film.hikayesi de şu şekilde:film sinemalarda ilk oynadığında fazla iş yapmaz.çok sonraları, ne zaman ki filmin üzerindeki yayın hakları kalkar*, televizyon kanalları yılbaşında bu filmi oynatınca bol rating alırlar, film gerçek anlamda bir hit olur.
  • sparklehorse'un üçüncü albümü. çok çok güzel bir albüm, öyle ki diskografisinin en iyisi olduğu iddia ediliyor. albümde mark'a ve grubun diğer elemanlarına mark'ın kız arkadaşı ve cardigans'ın as elemanı nina persson, portishead'den adrian utley, güzeller güzeli pj harvey ve yine pj'in kankalarından john parish, dog door'da tom waits eşlik ediyor. benim favori şarkılarım pj'in ben burdayım, beni dinleyin diye bas bas bağırdığı, vokal işini biraz abarttığı çok güzel şarkı piano fire, yine arkadan usul usul yaklaşıp sesini armağan ettiği eye pennies ve tom waits'li dog door. albümün kayıtları nina persson'ın solo albümü de kabul edilecek olan a camp'in de kotarıldığı, ispanya'da bir evde gerçekleştirilmiş. amerikan gotiğinden fabl'lar sanki, bu şarkılar. hele pj'in mevcudiyeti öyle güzel ki, bir sihir, esrar katmış albüme. arkadaşımla dinliyorduk, pj'in sesini duyunca "oh, özlemişim karıyı" dedi. kayıtsız katıldım. özlemiştik. hepsini özlemiştik. ne güzel bir ekip işi. ne uyumlu, güzel sonuçlu bir kollektivite. bizim birlikten kuvvet doğuranlarımız hatır hutur pötibör dişliyor; adamlar neler yapıyorlar, diyesim geliyor.
  • ozellikle son yarim saati muhtesem olan film, bir insan hayatinin nelere kadir oldugunu, neleri ve kimleri nasil etkiledigini gorebilirsiniz. o donem frank capranin karsiti da (bkz: john ford)
  • frank capranın en iyi filmi olarak nitelediği eser. moral bozuklugu ve depresyon hallerinde yemekten sonra bir doz uygulanması yeterlidir. george bailey'nin bir aşağı bir yukarı giden hayatı önce sizi sarar, finaldeyse bütün gam ve keder gözlerdeki iki damla yaşla yok olur. * gösterime girdiğindeki gişe başarısızlığının sebebi the best years of our lives ile kapışmış olmasındandır. james stewart hemen 2. dünya savaşı sonrası olduğundan önce oynamak istememiş, sonra ikna edilmiştir. ayrıca tam tersi etki için (bkz: requiem for a dream)
  • 1946 yapimi bu film aslen bir kapitalizm guzellemesidir. baslangicta bir feel good movie gibi gorunmekle birlikte acikca mevcut sistemle mutlu olunmasi gerektigini salik verir. iyi filmdir o ayri.
  • depresif kişiliklerin dertlerine ilaç olması niyetiyle izledikten sonra, hayatta olmalarının başkaları için bir önemi olup olmadığını sorgulamaya başlayabilecekleri; bu yüzden de depresyona biraz daha gömülecekleri bir film.
  • sparklehorse'un 2001 yılında yayınlamış olduğu şukela ötesi albumdur. nina persson ve pj harvey'in eşiliği ile bambaşka olmuştur. parça listesini de yazayım tam olsun*;

1. it's a wonderful life
    2. gold day
    3. piano fire
    4. sea of teeth
    5. apple bed
    6. king of snails
    7. eyepennies
    8. dog door
    9. more yellow birds
    10. little fat baby
    11. comfort me
    12. babies on the sun
  • an itibarı ile trt2'de gösteriliyor olması gereken imdb top 50 içindeki film.