şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yoktur. ittihatçıların yaptığı darbe başarılı olduğu için kahraman ilan edildiler, fetö'nün yaptığı darbe başarılı olsa idi kahraman ilan edilirdi.

  nitekim her iki örgüt de darbecidir. ittihat ve terraki cemiyeti ingiliz menşeli, fetö ise abd menşeli bir örgüttür.
 • bir de bu çıktı başımıza. osmanlının darbe ile yıkıldığı iddiası. oradan sonra atatük'e laf çakıyorlar. darbeciler iran'da oraya bakın derim ey dinciler.
  bu kıyas kafası ile rusya'da bolşevik, almanya'da
  ve avusturya'da nazi.hep darbeler vardı diyelim o zaman. ha tabi size göre ortaçağ kapanmadı aynen devam.
  tarih katilleri...
 • darbelerin hep var olması darbecileri haklı çıkarmaz. nitekim öyle olsa idi fetö de en az ittihatçılar kadar doğal karşılanırdı.

  söz konusu türkiye, omanlı sentezi ise, 15 temmuz darbesinin başarılı oluğu varsayımı hareketi ile türkiye yerine daha farklı bir devlet kurulduğunu varsayalım. bakın terrakicilerin yaptığı şey aynen bu.

  şimdi dürüst olun, fetö ülke yönetimini ele geçirip yeni bir devlet kursa idi; o devletin kurucusu, kahramanı olur muydu olmaz mıydı?

  cevabını zaten 90 yıl evvel verdiniz bile.
 • ittihat ve terakki, meşrutiyet ilan ederek hürriyet ve demokrasi getirmek amacıyla monarşi'ye darbe yapmış ve tüm milletin gücünü arkasına almıştır. fetö ise bir ihanet hareketi olarak türk demokrasisine karşı darbe girişiminde bulunmuştur.
 • nasyonal sosyalist parti ile akp kadardır. başka zaman ve başka devletler.
 • (bkz: orospu çocuğuyum demenin yolları)

  not: lafım fetöye yahu bazıları üzerine alınmasın yarası olan gocunur malum.
 • çanakkale ve kut'ül amare'de ingiliz tokatlayanlara ingiliz menşeli demiş deha çocuk. ingiliz sensin, süveyş de gözüne girsin.
 • ittihatcılara sövemeyi bu ülkede feto başlattı.
  tam tersi o yılların fetosü abdülhamittir. ingilizler onu sultan yapmıştır
  (bkz: mithat paşa)
  tamamen inglizlerin adamıdır. sonra ingilizler onu kullandı ve tasfiye ettiler. (tarih tekerürdür feto akp nin alt yapısını hazılarladı. feto tasfiye oldu. akp kaldı. bu hikaye cok benziyor)
  feto gevadı pek bir överdi stv lerde kızıl tilki'yi.
  yetti artık bu 15 temmuz komedisi.
  ingiliz meşeili ittihatcılara bir bakalım canakkalede ingilizleri ve ortaklarını batırdı. her sene akp nin comarları burdan siyaset yaparlar.
  şimdi ingiliz meşeyli olmayan kızıl tilkiye bakalım. mısır'ı bedava tek kurşun atmadan ingilizlere vermek. kıbrısı bedeva inhgiizlere vermek osmanlı bankası (ingilzlerindir) aracılığı ile osmanlıyı sömürge yapmak. tütün dahi ekemiyordu izinsiz osmanlı köylüsü. tütün kacakları o yüzden vardı. ingilizlerin pahalı tütünlerini dükkanlardan alabiliyordunuz.
  ruslar her defa osmanıyı dövünce. kızıl tilkinin bizi kurtarın diye ingilizlere yalvarması
  kim ingilizlerin uzantısı ittihatcılarmı yoksa kızıl tilki lakaplı abülhamitmi
  ayrıca chp kanla kurulmuş akp yeşil yeşil amerikan dolarla ile kurlmuştur.
  gecin bu işleri ucuz comarlar sizi.
 • tarih bilmeyen dangalak zirvasi.

  osmanli'nin emperyalist gucler tarafindan parcalanmak uzere oldugunu gectim, eger ittihat ve terakki uzerinden ataturk'e laf cakmaya calisiyorsaniz, once acip l 1909'daki kongreye bakacaksiniz.

  --- spoiler ---

  cemiyet 22 eylül 1909 tarihinde selanik'te bir gizli kongre daha düzenledi. mustafa kemal kongreye trablus delegesi olarak katıldı. kongrede yaptığı konuşmasında partiyi tenkit etti. cemiyet içinde zabitlerin (subayların) bulunmaması gerektiğini, siyasetle uğraşanların ise askerlik görevini bırakması gerektiğini söyledi. aksi halde askerî emir-komuta zincirinin, cemiyetin hiyerarşisi ile karışacağını ve askerî disiplinin sekteye uğrayacağını öne sürdü. ona göre cemiyet, komita hüviyetinden çıkmalı ve partileşmeliydi.[14] birçok parti yöneticisi mustafa kemal'in görüşlerine katılmadı. sadece daha önceki kongrede aynı fikri savunmuş olan kâzım karabekir destekledi. bu tarihten sonra mustafa kemal siyaseti 1919 yılına kadar bırakmış, sadece askerlikle ilgilenmeye başlamıştır.
  --- spoiler ---

  sizin bu camur at izi kalsin diye yazdiklariniz hep kayit altinda. ortaliga sactiginiz bu hurmalar, gun gelir gotunuzu tirmalar. meraklanmayin, tutup sumuklu bir orospu evladini cumhuriyetin kurucusuna benzetmenin bir bedeli olacak.
 • ittihat ve terakki fetö gibi sinsilik yapmaz, yapacağını açık yapar. aralarında benzerlik yoktur. ittihat ve terakki bir örgüt değildir. devletin bir dönem aldığı şekildir.