• itünün diğer fakültelerine göre daha samiyetsiz bir ortam vardır burada. daha adım atar atmaz anlarsınız bunu. little ceodur adeta okuyanlar. her etkinlikte hatta artık etkinlik olmayan sıradan günlerde bile takım elbiseler topuklular havada uçuşur. gereksiz ego sahibi insanlar, hocalar ve yönetim kadrosunu barındırır. tarihi kapıdan öğrenci girişinin yasak olduğu nedenini de her hocanın farklı açıkladığı da bir yönetim anlayışı vardır yönetici yetiştirmeyi amaçlayan bu fakültede.
    insanların ''kanka'' grubu her an değişiklik gösterir kim kiminle samimi anlayamazsınız. çıkar üstüne kuruludur bu fakültede ilişkiler. hocaların bazıları ve asistanların çoğu ile enseye şaplak modunda ilişkiler görüp iğrenebilirsiniz. ders ortasında kürsünün önünden sallana sallana telefonla konuşmak için çıkanlar hatta telefonunu dışarda açmak yerine kapıyı açarken alo diyerek konuşmaya başlayan '' rahat '' insanları barındırır bu fakülte. yüksek puanın bir zeka göstergesi olmadığını bu fakültede okurken daha iyi anlayabilirsiniz. maslak kampüsünde okumadığınıza lanet edersiniz.
  • kapısından girer girmez kesif bir tuvalet kokusuyla burun buruna gelinen fakülte.. özellikle toplu sınav olan günlerde ve haftasonları tuvaletlerine adım atmanın imkanı olmaz, zira her biri dolmuş da taşmıştır bile.. bu koku tüm fakülteyi ele geçirmiştir, bunu görmek için hassas bir buruna sahip olmak gerekmediği gibi temizlemek için bir miktar çamaşır suyu ve biraz emek yeterli olacaktır.. ancak fakülte yönetimi haftasonu sınavlarını hayrına yaptırıyor olsa gerek bu temizliğe bütçe ayırmaz..
  • dün öğrendiğim bilgiye göre olası bir istanbul depreminde ilk sırada yıkılacak binalar arasında yer alıyormuş. aslında yıkılıp yeniden yapılması kararı da çıkmış; ancak otoparkının hemen yanındaki maçka residences'ın okulun içinden geçen bir yol talebi olması ve eğer bina yıkılırsa bu taleplerinin yerine getirilmesi kolaylaşacağı için de şu an harekete geçilemiyormuş.

sırf yol geçmesin diye, her gün o binaya girip çıkan 100'lerce kişinin hayanın tehlikeye atılması bir hayli saçma. ben de itü'nün binaları sağlamdır diye, deprem olacaksa ben oradayken olsa diyordum. *
  • kantininde karpuz peynir ekmek yiyebileceğiniz fakülte.ama bahçe olmasına rağmen sigara içemezsiniz. banklara oturmak gerekir.
  • x holding, y bank ve daha bir dolu kurum, kuruluşun işe alım sınavlarının yapıldığı yerdir. başka üniversitelerden mezun birçok insan, bizzat kendi fakülte binasında girdiği sınav sayısından daha çok sınava girmiştir burada. önünden her geçişte bilmemne bank’ ın gubidik istatistik soruları (yok buğday rekoltesinin çavdar rekoltesine oranının büyüleyici sonuçları), bilmemne holding’ in psikolojik hede hödö testi soruları hatırlanır, kalp sıkışır; sınav günü onca kalabalık içinde görülen bir tanıdığın sevinci yad edilir.
  • bulundugu konum olarak istanbul'daki en merkezi kampus oldugunu du$undugum fakulte. genc neslin ragbet ettigi taksim, ni$anta$i, tophane ve be$ikta$ gibi yerlere olan yakinligi ve bogaz manzarasi nedeniyle okunacak degil ya$anacak yer. alti katli binaya sahip olmasina ragmen osmanli doneminden kaldigi izlenimi veren eski ve kucucuk bir asansore sahip olmasi, ve bu asansorun sadece ogretim uyelerinin sahip oldugu anahtarlarla aciliyor olmasi ogrencilerin sinirini bozmaktadir, ancak kucuk bir sir vereyim; asansorun birinci kattaki kapisinin kilidi bozuk, isteyen kullanabilir. bunun di$inda taksim'e gitmek icin macka'dan teleferik servisi bulunmasi, ve manzara seyrederek teleferikle ula$im imkani sunulmasi da her universite ogrencisine nasip olmayan bir ayricaliktir. kantininde sabahtan ak$ama kadar yapilan metro fm yayini da bir nevi terapi vazifesi gormektedir. velhasil-i kelam guzel fakultedir, tarihidir, merkezidir, itu bunyesinde bulunan bir fakulte havasinda degildir, ayrica kantincisi ziya abi cok kafadir, ho$ sohbettir.
  • beşiktaş merkezden 30me binerek çıkabileceğiniz yer.
  • itü'nün en garip ve yetim kalmı$ fakültesi.bi inşaat, bi makina fakültesiyle karşılaştırılamayacak kadar bozuk bir iç mimariya sahip, elli yıllık oturakların hala daha bazı sınıflarda kullanıldığı, maçka civarında kendi halinde takılan ilim irfan yuvası.i$letme mühendisliğinin ağır karizması altında ezilen bi endüstri mühendisliğinin bulunduğu,koridorlarında sigara içmenin yasak olduğu ve itü'de bir ilk olarak sigara odası diye bi odaya muvakkaf olabilmi$, madenden bozma * yapıt.
  • iktisat yüksek lisans programı öğrencileri de dersleri bu fakültede yapar.

geçen ay iki yıldır öğrencisi olduğum bu fakültede garip bir uygulama ile karşılaştım. içeri girdiğimde güvenlik kimliğimi sordu. "gösterim tamam da ne alaka" dedim. "ya yüzünü tanıyamadım da o yüzden sordum" dedi. arkadaşlara anlattım birkaç tanesi de böyle bir olay yaşadığını söyledi.

ulan bu nasıl bir güvenlik politikasıdır anlayamadım: güvenlik görevlilerinin, tüm öğrencilerin yüzlerini tanımasını beklemek ve tanımadıkları tiplere kimlik sordurtmak nasıl bir uygulamadır anlayabilen beri gelsin. herkesi içeri almayacaksan turnike çalıştır, yok bozulur diyorsan bırak herkes geçsin, böyle saçma uygulama mı olur?!?
  • kızları çok güzel, erkekleri çok yakışıklı olan fakültedir; öyle ki ajanstan seçerek alınmış gibidirler çoğu. bu gençler aynı zamanda zehir gibi beyne sahip, oldukça sosyal ve çalışkandırlar. e hal böyle olunca hem çanlar hem de ego oldukça yüksek oluyor. fakülte bir üniversite binasına benzemez pek, zaten eski ve küçük bir yapıdır ve kampüs ortamı yoktur. çıkışta yukarı gidersen nişantaşı, aşağı gidersen beşiktaş, karşıdan(maçka parkı) teleferik yaparsan taksime ulaşırsın, öyle de güzel bir yerdedir fakültemiz.
hesabın var mı? giriş yap