şükela:  tümü | bugün soru sor
 • celal şengör'ün, geçen hafta ve bu hafta teke tek özel'de bahsettiği projedir. itü'nün şu anki merkezi kütüphanesi olan mustafa inan kütüphanesi'nde kitaplara yer kalmamasından ve vize ve final dönemlerinde kütüphanedeki yoğunluğun artması sebebiyle kütüphanenin büyütülmesi gerekmekte, fakat devletten destek gelmediği için böyle bir projenin bağışçılar tarafından desteklenmesi gerekiyor.

  bu nedenle amerika'daki filantropi sistemi gibi bağış usulüyle desteklenen bir yenileme projesine ihtiyaç duyuluyor. bunun için de celal şengör kendi imkanlarını kullanıp sık sık katıldığı teke tek özel'de bunu dile getirmiştir. hatta program esnasında bile bağışçılar bulunmaya başlandı.

  kişisel görüşüm öncelikle bu projenin doğması devletin kütüphaneye bütçe ayırmamasında kaynaklandığı için bu devletimizin bir ayıbıdır. türkiye'nin en iyi üniversitelerinden biri bile böyle bir sıkıntı çekiyorsa diğer üniversitelerin imkanlarıyla ne seviyede bir eğitim verilebilir ya da ne derece bir üniversite kültürü oluşturulabilir tartışılır. fakat belki de bu durum vatandaşlarımızın farkındalığını arttırır ve türkiye'de belli bir ekonomik seviyeye gelmiş kimseler aynı amerika'da olduğu gibi devlet kurumlarına bağış yapar. umarım bu bağışlar bir kereliğine toplanmaz da milletçe böyle bir alışkanlık kazanırız.
 • çok güzel bir proje. her şey bir tarafa, keşke üniversitelerimiz sivil vatandaştan doğrudan toplanan bağışlarla, yardımlarla finanse edebilseler kendilerini. paranın kaynağı devlet olunca, devletin başındakiler de istedikleri gibi o üniversiteye müdahale etme hakkı görüyorlar kendilerinde çünkü.

  itü adına ayrıca sevindim. kütüphanesi hakikaten çok güzel bir kütüphane. en azından türkiye şartlarına göre. benim okuduğum dönemde bile o kütüphane küçük geliyordu öğrencilere ki, şimdi kim bilir nasıldır. umarım hedefledikleri miktarı çabucak toplarlar da bir an önce çalışmalara başlanır.
 • proje için bağış kampanyası varmış.
  itü kütüphanesi'nin websitesine girdim, kampanya ile ilgili bir şey göremedim.
  website, sadece kitap bağışı kampanyasına yer vermiş.
 • devletin engel olmaya çalıştığı proje. celal şengör, yalçın bayer'in köşesinden şöyle seslenmiş:

  "bu sene istanbul teknik üniversitesi kütüphane bütçesini merak ediyor musunuz? hemen söyleyeyim, son derece yetersiz. yani maliye, ülkemizin en eski ve en prestijli üniversitesine 'bu sene kitap, dergi vs almayın' diyor. tabii üniversite kitap, dergi vs almadan yaşayamayacağı için de yurtiçinde ve yurtdışındaki dostlarına dönüyor ve onlardan bağış istiyor. bu isteğe geçenlerde danimarka bilimler akademisi bir cevap vererek yüklü bir miktar kitabı itü’ye hediye etti. etti ama bu yüklü hediye gümrüğe takıldı. devlet itü’den bu kitapların vergisini vermesini istiyor. para veremiyorsunuz anladık da bari bize hibe yoluyla gelen, hediye edilen kitaplardan vergi almayın. anlıyoruz, devlet bu günlerde tek kuruşa muhtaç ama bunun nedeni sevgili dostum taha akyol bey’in bıkıp usanmadan yazdığı gibi ülkemizin bilim ve teknolojideki geriliğidir. bu geriliği üniversitelerimize destek olmadan nasıl aşacağız? hani bizim sinoplu diyojen demiş ya: 'gölge etme başka ihsan istemem!'"
 • bu mevzunun akıbeti ne oldu merak ettim, baktım başlığı da varmış. yeterli sonuç alınamamış öyle görünüyor.
  nerede hani memleketin o çok duyarlı sanatçıları, ünlüleri, zenginleri?
  bağış yapmak, duyarlı olmak için illa birilerinin çok hasta, ölmek üzere, aç ve sefalet içinde mi olması gerekiyor? türkiye'nin en kıymetli üniversitesi bu itü. 250 yıllık tarihi var. burada yapılmak istenen sıradan bir kütüphane değil, bilimsel üniversite kütüphanesi bu çok açık bir şey ama konuya vakıf olmayanlar için onu da belirteyim.
  mutlaka destek olunması lazım.

  https://destekol.itu.edu.tr/…phane-bagis-kampanyasi
  istanbul valiliğinden izinli itü kütüphane bağış hesap bilgileri
  kampanya banka hesap bilgileri şu şekildedir:
  hesap adı : itü vakfı
  banka/şube : iş bankası / itü ayazağa şb.
  hesap no : 1281 – 0657677
  ıban : tr31 0006 4000 0011 2810 6576 77

  gençler, şunu instagram'da sağda solda paylaşsak da, herkesi taglesek, bilhassa ünlülerin falan dikkatini çeksek bir gaz versek şu projeye. önemli bir şey bu yahu!

  "hayatta en hakiki mürşit ilimdir fendir."

  kütüphane bağış kampanyası
  itü demek türkiye demek

  osmanlı modernleşmesine ve cumhuriyetimizin kuruluşuna attığı imzalarla bilim ve kültür tarihimizde ilkleri başararak, cesaret veren yeniliklerin öncüsü olarak yer alan üniversite itü, iki simge tarihin buluşmasına dev projelerle hazırlanıyor.

  en zengin üniversite kütüphanesi

  2,5 asırdır süregelen “teknik üniversiteli” ekolü, ulusal ilerlemenin ancak eğitim ve bilimle olacağına inanır. türkiye’nin en zengin ve en nitelikli üniversite kütüphanesinin kuruluşu sadece itü’lüler için değil; tüm öğrenciler, araştırmacılar, bilim insanları için eşsiz bir kaynak olarak ülke kalkınmasına katkı sağlayacak.

  özel koleksiyonlar, nadir eserler

  5 bini aşkın nadir eserin ve fiziki mekan sıkıntısı nedeniyle henüz kullanıma açılamayan özel koleksiyonların erişilebilir olmasıyla; bilgi toplumunun inşasına katkı akademik ve kültürel çalışmalara yeni kaynaklar sunulacak.

  küresel prestije büyük katkı

  dünyanın önde gelen üniversitelerinin zengin bilgi kaynaklarıyla aynı yerde anılacak bir kütüphane varlığı ile uluslararası görünürlük - bilinirlik artacak; dünya sıralamalarında yükseliş ile ülkemizin ve itü’lülerin prestijinin güçlenmesi sağlanacak.

  kültür - bilgi turizmi

  yeni kütüphane binası, tasarımı ve sunacağı olanaklar ile mimari açıdan uluslararası değer taşıyacak. merkezi konumuyla itü, istanbul’a gelen yerli ve yabancı turistlerin sadece mimari deneyim için bile kütüphaneyi ziyaret edeceği yer olacak; şehir yeni bir turizm değeri ve simge yapı kazanacak.

  itü kütüphane projesine nasıl destek olursunuz?

  özel bir kitap / yayın koleksiyonuna ya da nadir eserlere sahipseniz, bina tamamlandığında teslim alınmak üzere itü’ye bağışlayabilirsiniz.