• iş aramaya 1 - 0 yenik başlanıyor (bu üçlüden mezun olanlara karşı); orası bir gerçek. ancak asıl çirkin olan, üniversite mezunu insanları bu şekilde gladyatörlere dönüştüren iş dünyası ve buna neden olan yanlış devlet politikaları.
  • maalesef sizin gibi insanlar yüzünden sürekli mülakatta daha başarılı gördüğüm mühendislerdir. adam 5 yıldır bir firmada çalışıyor, işiyle ilgili soru soruyorum, odtü mezunuyum ortalamam şöyle falan diyor. ulan akademisyen mi seçiyoruz burada? kurtul artık şu okul kafasından, 5 yıldır ne yaptın, ne öğrendin diyorsun. okulda projem vardı kral oldum diyor. okul değil, tecrübeli kişi arıyoruz, bu işle ilgili ne yaptın diye soruyorsun. ortalamam 3.40 diyor.

bu okullardan mezun olmayan adam geliyor, efendi gibi yaptığı işleri anlatıyor, 17 yaşında asosyal bir dönem yaşayıp daha fazla türkçe sorusunu başarılı çözmesini ön plana çıkarmıyor, işini anlatıyor. he işte o anda diyorsun ki bu adam işi biliyor, diğeri okul kafasında kalmış. bıktık lan, ben boğaziçi mezunuyum sike sike işe alırlar beni. alınmıyorsun lan, işi anlat bana. ne yapıyorsun dostum sen, o kadar iyisin madem git spacex'e cv gönder. orada devam et hayatına biz yetmeyiz size.
  • kocaeli'yi o sıralamaya sokan arkadaşın belli ki kocaeli'den pek haberi yok. yüce tengri çoluğunu çocuğunu düşürür inşallah kocaeli mühendisliğe hayın doktor.
  • puanımız yetmedi güzelim

e biz de aramızdaki "cv" farkını daha aza indirebilmek için boş vakitlerimizde şantiyelerde fink atıyoruz. yeri geliyor elimize mala kürek alıp amelelik yapıyoruz ; yeri geliyor takıyoruz beyaz baretimizi, puantaj tutuyoruz ustaların başında. ha bir de yeri geliyor excel, autocad kasıyoruz bilgisayarda.

manisa falan, muradiye falan

cbü'lüyüz ama salak değiliz:)
  • mühendisliğin "m"sini bilmeyen şahsın cahilce beyanı. mühendislik bölümünden mezun olan birisi sadece mühendis olabilir belgesine sahip olur. üniversitenin ismi önemli midir evet etiket açısından önemlidir. eğitim sistemimizden dolayı içinde mühendis ışığı olmayanlar da bir şekilde mezun olur o isimli üniversitelerden. gerçekten mühendis olabilmek için piyasada çalışıp bir şeyler üretmek gerekir. öğrenciyken çok iyi bir profesörün konferansta söyledikleri beni çok etkilemişti. üretmekle mühendis olmak arasında doğru orantı olduğunu söyleyen profesör: "mühendis olmanız için mezun olduktan sonra en az 3 sene çalışmalı ve ortaya yapılmamış bir şeyler koymalısınız" demişti.
    öyle işkembeden ahkam kesmeyin. erciyes tıp mezunu bir doktor, çapa tıp mezunu bir doktordan daha başarılı olabilir.
    (bkz: kişisel gelişim)
  • afyon kocatepe ünv gıda mühendisliği bölümünü bitirip; coca cola(2 ay) ,ülker (2,5 ay) ve aoç de (2 ay) staj yapmış birisi olarak söyleyeceklerim var;
    ülker ankara esenboğa yolu üzerinde ki fabrikasında geçen 2 ay da mühendislik adına 15 gün adam akıllı şeylerle geçti...ilk gün bahçe de kurumuş yaprak toplarken yanımda odtü ve bilkent müh. okuyanlar da vardı...!!! işe başladıktan sonra kimin yükseleceğine de diploma da yazan ünv kısmı değil; müdürün kimi skip skmeyeceği bakar!!! mezun olmadan nerelere gelenler var bu memlekette...başlatmayın başlığınıza!!
  • kendini geliştirmeye adamışsa neden odtülü kadar iyi mühendis olmasın ki diyorum. bakın "geliştirmiş" demiyorum "hala geliştirmeye devam eden" diyorum. hayat öğrenmeye devam edenleri başarıya eriştirir.

bu söylemim aynı zamanda doktorlar için de geçerli, hacettepe/cerrahpaşa'dan mezun olmayan doktorlar için de aynısı söz konusu
  • odtüden mezun kardeşim zamanında ilk 1000in içine girerek odtü elektrik elektroniği kazanan kardeşim 1 yıl boyunca iş bulamadı,balıkesir makine mühendisliğinden mezun arkadaşım şu an 4000 euro maaş alıyo,başlık saçma geçiniz
  • kamuda çalışacaksa hiç bir fark olmayan durumdur. kamuda mühendis mühendistir. daha da ileri gidersek şunu gördü bu gözler kamuda türkiye 3.sü olmuş odtü mezunu bir makinacının amiri aöf işletme mezunuydu. başka sözüm yok doktor bey
  • tüm doktorların affına sığınarak "ben de cerrahpaşa veya hacettepe hariç tıp okumayanları doktor kabul etmiyorum" diyerek savuşturulacak yazar beyanı

belki haddini bilir..
hesabın var mı? giriş yap