• şu sıralar kütüphanesi ve birçok dersliği yenilenen, insan azlığı sebebiyle koridorları genelde boş ve soğuk olan, ancak bu sayede her daim boş ve ferah ve sessiz bir sınıfın bulunduğu, yenilenen bilgisayarlarında cd writerların çıkarıldığı, hayattan bıkmış iki öğrenci işleri çalışanı bulunan, 4 katlı bina, güzel fakültem.
  • itüde gemi inşaat fakültesi ile aynı kaderi paylaşan bir diğer fakültedir... yeri diğer fakültelere göre öyle uzaktır ki ordan ders almak bile istemezsiniz, es kaza ders aldıysanız da illa derse yetişme sorununuz olur. ali deniz diye süper bir hocası vardır yalnız, sayısal yöntemler, lineer cebir dersleri için tek geçilicek hocadır onun için bu sıkıntı çekilir. kantini* vasatın altındadır, dev fakülteye öyle bir kantin yakışmamıştır.
  • uzay astronotu olmak ideasini ta$iyan idealist guruhun daha bi sicak baktigi fakulte.
  • kendisi ayazaga kampusunun ayazi en cok hissedilen yeridir. koseden kendini ruzgara birakan, uzaklik falan hissetmeden ucarak varir fakulteye...
    boyle de bir kolaylik...
  • turkiye'deki "garip egitimin" en babalarinin verildigi kampuslerden bir tanesi. burada aldiginiz egitim cogu zaman yurtdisinda, daha dogrusu turkiye disinda gecmez. misal burada okudunuz ve "uzay muhendisi" oldunuz, ve ingiltere'de is ariyorsunuz. ilk gorusmede ne diyeceksiniz ? nasil anlatacaksiniz ne okudugunuzu ?

-merhaba
    -hosgeldiniz, turksunuz demek, pek turk calisanimiz olmadigini soylemek isterim, ama ulkenizi cok seviyorum, cok guzel plajlar var, tarih, doga tam bir cennet
    -tesekkur ederim
    -demek technical university of istanbul'dan mezunsunuz, cok guzel, methini duydugumuz bir universite, birkac bilgisayar muhendisi arkadas var att'de calisan tanidigim. yanliz anlamadigimiz bir sey var, burada "space engineering"den mezunum yazmissiniz.
    -evt dogru
    -nasi yani?
    -ne nasi yani ? 2.lik ile mezunum hem de
    -ama anlayamiyorum, space engineering nedir ?
    -simdi, uzay var, space yani uzay, iste o konu ile ilgili muhendislik okudum ben
    -space engineering. peki ne engineering'i okudunuz ? herseyin engineeringi farkli biliyorsunuz, uydu yapimi, fuze yapimi, uzay dinamigi, hava dinamigi yani major'unuz nedir ?
    -space enginerring
    -yahu uzay ile ilgili her turlu detayin enginerringini mi okudunuz beyefendi 4 yilda ? biz burada 22 yildir calisiyoruz ancak bir uydunun engineeringini biliyoruz naaptiniz?
    -simdi biz hepsini ogrendik evt, makine muhendisligi, aerodinamik, hidrodinamik, insaat muhendisligi dersleri de aldik
    -yani genel konseptleri ogrettiler
    -hem genel hem detay, formuller filan
    -allah allah, yani uzay dinamigi dediginiz seyin butun dallarini ogrenmis ve buraya gelmis olamazsiniz ki simdi nasil yani
    -efendim, ben sinif ikincisiyim dedigim gibi, zaten 4 kisi mezun olduk biz, baska kimse yoktu sinifta
    -space engineering, yani simdi siz balistik bir fuze insa edebilir, firlatabilir, yorunge sorunsallarini halledebilir, yorunge'de 6 ay bekletebilir ve daha sonra istenen bir zamanda tekrar uygun bir atmosferik pencereden iceri alabilir ve gereken yere indirebilir misiniz ?
    -eeoohhh, simdi
    -peki, peki, ayda bir us kurmayi dusunuyoruz, gerekli yercekimi kosullarinda ve genel astrolojik veriler dogrultusunda belli yeteneklere sahip bir yapi konusunda calisabilir misiniz ? su aritma sistemleri, hava filtreleme, strukturel ihtiyaclar, mekan organizasyonu, ic / dis mekan sorunlari vs gibi konularda da yardim edebilir misiniz.
    -ohhhmm. ben o derste uyumustum ama, tabi olabilir, seys
    -hay allah, yahu senede 4 mezun vermeniz yeterli sizin, arkadaslarinizi da cagirin biz burada bosuna kasiyoruz, sizden 4 tanesi bize yeter be
    -tabi, ohm. simdi uzay muhendisi derken tabi biz 4 yil ders gorduk, yani formulleri filan ezberledim ben gectim sinifi supper oldu tabi de
    -beyefendi, lutfen sakayi birakin, majorunuz nedir sizin ? yani uzay muhendisligi diye bolum olmaz, boyle bir kampus adi olur, ama orada siz birseyin majorunu yapmis olmalisiniz.
    -muzik almadim ben secmeli ders olarak
    -efendim ?
    -major minor dediniz de
    -minor ?
    -diyezden sonra geliyordu o di mi ?
    -efendim ?
    -major diyorum, yani, hay allah, ben yani uzay muhendisi oldum ben ama ? yani yeterli degil ise ben gideyim
    -yok onu demek istemiyorum ama bu "meteoroloji muhendisiyim" demek gibi birsey efendim
    -ah bizim ahmet var, o da oradan mezun
    -nasi yani ?
    -meteoroloji muhendisi arkadasim var benim
    -peki metalurji muhendisi de var mi ?
    -var var
    -onlarin majorleri ne ?
    -pardon ?
    -cok ilginc, yani metalurji ile ilgili her birseyi biliyor mu bu adam ?
    -oyle diyor wallaha
    -kalkin sizin su universiteyi bir ziyaret edelim, cok merak ediyorum ben orayi.
    -muzik dersi yok ama bastan soyliyeyim
    -ne muzigi yahu
    -ya major diyorsunuz ya ondan seettim
    -beyefendi, uzay muhendisi diye birsey olmaz, insaat muhendisligi okursunuz, majorunuz asma-germe sistemlerdir, kopru yaparsiniz. gokdelen yapan adam kopru yapmaz mesela, kopru yapan adam da gokdelen yapmaz, neden tamamen farkli seylerdir, ozu ortak olsa bile. yani bu majordur iste. tipki dahiliyeci doktor / hariciyeci doktor gibi. yani kardiyolog da doktordur, dis doktoru da doktordur, ama disciye gidip de kalp ameliyati olmazsiniz. di mi
    -himm ... peki ben neyim simdi ?
    -wallaha ben de cok merak ediyorum.
    -tuh, simdi ben 4 yil ne okudum
    -biletlerimizi alalim, ben cok merak ediyorum su sizin okulu gercekten de soz ise alcam sizi ben burada
    -tesekkur ederim
    -ama once major yapacaksiniz
    -puff .. hic yok muzik kulagim
    -biraz beyin yeterli olacaktir
    ...

bunun icin belli bir konuda uzmanlasmadan buradan cikmamaniz onerilir. yoksa isiniz cok zordur.
  • sanki itü maslak kampüsünün bir parçası değilde kendi içinde bir kampüs havasındaki, yeni binasıyla sanki biraz soyutlanan ancak kaliteli bölümlere sahip, etrafında eski uçak gövdeleri ve de türbinler görebileceğiniz fakülte.
  • 1983'te kurulmuştur.
  • ucak ucurabildiginiz, ucak kullanabildiginiz, ucak uretebildiginiz, ucaklara dair bircok sey yapılabilecek bir fakulte. uzay aktiviteleri bunun yanında cok sinirli malesef.
  • "çok kaka bi fakülte" veya "alakası yok, çok sağlam eğitim veriyorlar aslında" gibi genellemelere bakıp eğitimi hususunda önyargı edinilmemesi gereken, tamamen kişinin 4 (ya da 5, yok yok 6 en ideali) seneyi nasıl değerlendirdiğiyle/heba ettiğiyle anlam kazanan fakülte. ancak illa ki herkesin hemfikir olduğu bazı gerçeklere sahiptir.
    efendim bi kere bu fakülte maslak tarafından giriş yapanlar için kampüsün en aşağı tarafındadır, uzaktadır, tek başına kalakalmıştır. yağmurda çamurda yürürken küfür edilebilir, müstehaktır. zemin katta kantini olmamasıyla bu konuda kampüste emsali olmayan güzide fakültemizin, kantindeki kişi sayısı ortalmasının azlığı alanında da yanına kimsenin yaklaşamaması bizi gururlandırmaktadır. kantindeki durum tüm fakülteye yanısımış olup koridorları sürekli boş ve soğuktur. insanın işi olmadıkça uğrayası gelmez hatta dersi biten öğrenci zulümden kaçarcasına koşar adımlarla uzaklaşır. fotokopide sağlam bir fenerbahçe ve kurtlar vadisi fanatiği olan ali abiyle bu konularda uzun tatlı geyiklere sarılabilir zevklidir, ayrıca kendisinin sakallarının boyunun yıl boyu sabit olması da ilginçtir. öğrenci işlerinde ülkenin gizli sırları saklandığından iletişim kurmak için bel boyundaki pencerinin camını açmanız ve eğilerek konuşmanız gerekir, bu zahmetin karşılığında minumum ilgi alaka ve kelime sarfiyatıyla sorularınız cevaplanır. sınıfları lisedeki ebatlarından bile küçük olup sıraları yeni, temiz ve karalanılasıdır. hocaları genelde sağlam teorik bilgiye ve akademik kariyere sahip olup şahsımca iki genel gruba ayrılır. bir tarafta daha muhafazakar, thy'deki kadrolaşmada etkilerinin önemli olduğunu düşündüğüm, birbirlerini koruyup kollayan hükümet yanlısı hocalar mevcutken diğer tarafta prensipleriyle öğrencileri baydırsalar da sağlam bir atatürk ve cumhuriyet savunucusu olan hocalar bulunur. fakültenin eğitimi tamamen kişisel değerlendirmem olup çok fazla teorik ve ağırdır.

sonuç olarak fiziksel özellikleri dışındaki yorumlar kişiseldir, yanıltıcı olabilir. 5-6 sene küfür ede ede okuyup boş mezunları olabileceği gibi sektörde canavar gibi çalışacak sağlam mezunları da çıkar. ha benim fikrim ne, bölümler hakkında yeterli bilginiz yoksa, ilginizi çekmiyorsa az biraz da sosyal ortam arıyorsanız üniversite yıllarınızda önermem, benim gibi girmiş olmak için girmeyin. ama özellikle uçak-uzay alanında az biraz ilgi varsa bu fakülte çok kapı da açıp mutlu edebilir.
hesabın var mı? giriş yap