*

şükela:  tümü | bugün
  • itü'lü bir arkadaşımdan geldiği gibi aynen aktarıyorum.

geçtiğimiz günlerde okulumuzdaki belirsiz eğitim süreçleri hakkındaki fikirleri derlemek adına öğrencilerin doldurduğu anket paylaşımı gerçekleştirdik. bu anketle 3000 küsür arkadaşımıza ulaşıldı. itü'de bir öğrenci meclisi dahi bulunmadığından ilk kulüpler öğrenciyle iletişim kurdu.amaç biz öğrencilerden habersiz ilerleyen süreçlerden dolayı yaşadığımız problemleri birlik olarak değerlendirmekti. ayrıca itü’lüler olarak da twitter’da tt olmaya çalıştık. #itülübirlikolmalı etiketini de aratabilirsiniz ve linklerde görebilirsiniz. rektörümüz mehmet karaca ise konuyla alakalı paylaşımlarımızda onu etiketlediğimiz için sorunu çözmek yerine twitter hesabından bir çoğumuzu engellemiştir.
    anket sonuçları
    itü'lülerin talepleri
    rektörün engellediği hesaplardan biri

talep ettiğimiz pass-fail sisteminin ve yaz okulunun gerekli tedbirler(online olması dahil) alınarak yapılması durumu boğaziçi üniversitesi, koç üniversitesi, bilkent üniversitesi gibi okullarda alınan kararlar ile gayet de uygulanabiliyor. ayrıca odtü’de de yaz okulunun yüksek ihtimalle online olması belirtildi.başka üniversiteler öğrencilerini mağdur etmemek adına adımlar atarken itü yönetimi ise bu süreçte üç maymunu oynayarak hiçbir adım atılamazmış gibi bir tablo sunuyor bize.
    merak edenler için pass-fail nedir

gerekli düzenlemeler yapılarak hayata geçirilebilecek böylesi çözümlerde diğer üniversite öğrencileri düşünülürken itü öğrencilerinin tek suçu itü’yü seçmiş olmaları mı?

zaten bütünleme sınavlarının kaldırıldığı bir okul olan itü’de şimdi yaz okulu da yapılmayacak olması, herhangi bir ödevle destekli finalin bulunmaması; dönemi geçip kalabilme ihtimalimizi %100 etkileyecek olan finallere bırakıyor. itü zaten final okuludur, herkes zorluk derecesini çok iyi bilir. bu durumda evde yaşanan herhangi bir sıkıntıyla ilgili olarak finale giremeyen, final sırasında elektriği kesilen öğrenciler başarısız sayılarak dönemde yaptıkları onca şey bu sıkıntılı sürece rağmen deliler gibi çalışmış olsalar dahi boşa gitmiş olacak.

17 mayıs gecesi yine twitter'da #ituyazokulupassfail hashtagiyle gündem olan itü öğrencilerine üniversite yönetiminden yine herhangi bir geri dönüş gelmedi, öğrencilerin taleplerine karşı yine gözler kulaklar kapatıldı.
    17 mayıs gecesinden bir tweet
  • bu itü, öğrencisi kampüs içerisinde uygun fiyatlara ihtiyaçlarını karşılamak isteyince onları uzaklaştıran okul değil mi?

rektörlüğün bu yaptığı yine şaşırtmamıştır.
  • yönetim kademeleri, öğrenci taleplerini bir kez bile olsa karşılarlarsa devamının geleceğinden çok ciddi anlamda korkuyorlar. bu durum sadece itü özelinde değil birçok üniversitede benzer durum söz konusu. kampüs içindeki fiyatlarının indirilmesinden tutun bu süreçte herkes için win-win durumu oluşturacak olan pass/fail sisteminin getirilmiyor oluşu bile tamamen bununla alakalı.

öğrencileri bu pasifize edilmiş şekle getirmek kolay olmadı. bu durumun kolay kolay tersine dönmesini istemeyeceklerdir. öğrencilerin ya çok ciddi bir birliktelik sağlaması gerekir -burada kastettiğim sadece kendi okullarında değil, tüm öğrencilerin birliği ve ortak taleplerinin dile getirildiği oluşum- ya da tüm kararlar uzun yıllardır olduğu gibi alttan üste edilen talepler doğrultusunda değil üstten alta dayatmalarla alınacaktır.

itülü arkadaşlara kolaylıklar dilerim. umarım gerekli kazanımları elde edebilirler.
  • up
  • rektöründen mütevellit doğa kolejlilere sempatisi olan bir üniversite haline dönüştürülmeye çalışmaktadır. "itü asırlardır çağdaş" mottosuna uymayan yönetiminin acilen sektirilmesi gerekir. lakin tepeden inmiştir.
  • up!
  • yeni değildir. mezunlardan yıllardır rektör hikâyeleri dinliyorum; onlar mı anlatmaya doyamadı yoksa bu kadar ağır gelecek haksızlıklar mı vuku buluyor sahiden bilmiyorum, kafamda çok ilginç bir itü profili oluştu.
  • upppp