• anadolu gençlik derneğinin saykolarından. bi bunlar bide tgb(bkz: tgb) arada böyle çıkışlar yapıp sonra köşesine sinen 2 örgüt. alt yapısıları olmadığından dikkat çekmek için underground çıkıyorlar sokaklara zaten bildirinin dilindende anlaşılabilir
  • evet!gençler eğleniyor muyu z ??

konu dan bağımsız olabilir ama temel etken aynı yani sorunun ana temeli aynı.
    bu günler de zuhur eden kudüsün yahudilerin başkent ilanı ile orada ki filistinli dostların da buna şiddetle karşı durması ve bu iki ulusun temel itirazları dine bağlandığı için "dini " acayip sorguluyorum zira din de acayip belirsiz noktalar ve tutarsızlıklar var , bu sebeble ıyi bir araştırma konusu olmalı.

şimdi gelelim diplomalı genç yobazlara ; şimdi sembolizm akıminda ( bizde ki temsilcisi ahmet haşimdir) muzik kulağa hoş geliyor ise sorun bitmiştir ve konu kilittir.
    yanı bu günah olayı kadar bomboş hatta genişletiyorum din kadar boş bir şey yoktur . yahu burası da tamam size ne , yahu kim ne dinliyorsa rahatsız oluyorsanız siktiriniz gidin efendim:)

neyse ki artık türkiye az -buçuk kendine geliyor ve bu yobazlara destek vermiyor...
  • reislerinin sabahtan akşama kadar cengiz kurtoğlu dinlediğini bilmeyen mal sürüsünün beyanatı.
  • müzik haramdır diyenlere soralım "mehter ne o zaman?"
    cevap: "onda perdeli çalgı yok, hepsi düz ses!"
    bu aptal mantığa göre "düüü" sesi helal ama "düttürüdü" sesi haram.

islamcıların tipik özellikleri yarı kör olmalarıdır, işlerine gelmeyeni görmezler. o kadar hoca ve şeyh var memlekette, hepsi en az bir kere gazali'nin ihya kitabını okumuşlardır. (bendeki iyi niyete bak!) gazali müziğe toptan haram denemeyeceğini tam otuz sayfa süren bir bölümle anlatıyor. bizimkiler ne yapıyor? gazalinin yüzyıllar önce çürüttüğü iddaları büyük deliller gibi etrafa sunuyor. niye? şeyhleri öyle demişmiş.

gidip ihya kitabından "sema ve vecdin adabı" bölümüne bakın merak ediyorsanız. adam o çağda üşenmemiş bugünkü gibi müzik düşmanı olanların laflarına mükemmel cevap vermiş. erkeğe kadın sesi haram falan da değildir. bunu da anlatıyor gazali.

özetle demiş ki:

-şarkı söyleyen kadın, dinleyen erkek de kadın sesinin şehvetini tahrik edeceğinden korkarsa dinlemek haramdır. çünkü kendisine helal olmayan bir kadına şehvet duymasına sebep olur. böyle bir durum yoksa kadın sesi haram olmaz.

-şarkının sözleri islam inancına aykırı ise dinlemek ve söylemek haram olur.

-müzik kişinin tüm vaktini alıp onu yapması gereken işlerden alıkoyarsa vakit israfı olacağından haram olur.

siz kötülüğe alet edilebiliyor diye müziği toptan haram ilan edecekseniz, damacanayı da haram ilan etmeniz lazım. ona bile sulanan var bu memlekette.
  • olm beyni neden kimse kullanmıyor lan neden taşıyonuz diye sordurtan saçmalık.
  • yobazlar
  • gerçek islama göre olması gerekendir. ancak biz o devri geçeli çok oldu. o yüzden yaşamı islama değil, islamı yaşama göre düzenlemeye çalışıyoruz.
  • listede belirtilenler o kadar da muzik olmadigi icin cok da siklenilmemesi gereken bildiridir.
  • bu bildirileri dağıtanları biliyorum. daha doğrusu kafa yapılarını biliyorum. dayım da bu kafada, oğluna şarkı dinletmez, sadece ilahi dinletir. ben de her gelişinde dream tv açarak protesto ediyorum kendisini.

bunlarla mücadele şekli ancak böyle olur, oturup tartışarak bir yere varamazsın. dinlemeyin dedikçe dinleyeceksin, daha çok dinleyeceksin, daha yüksek sesle dinleyeceksin.
hesabın var mı? giriş yap