şükela:  tümü | bugün
 • modlardan ricam başlıkların birleştirilmesi (bkz: itümahremiyetistiyor) başlığıyla (bkz: #itümahremiyetistiyor) ??

  üstedit6: kamera ve mikrofon kullanımı kvkk ihlali olduğu için kalktı ama witwiser ile ilgili somut gelişme yok. sadece lineer cebirde bu uygulamayı kullanmak istemeyen öğrencilerin sözlü sınavı tercih edebileceği belirtildi. sözlü matematik sınavı :)

  odtü'de safe exam browser gibi detaylı kullanıcı verisine ulaşamayan bir uygulama kullanılmıştı.

  üstedit5: pass fail uygulamasını da pas geçen itü, witwiser'i seçerek diğer okullarda ekranın yine kontrol edilebildiği ama verilerin kullanılamadığı diğer uygulamaları tercih etmemiş oldu.

  üstedit4: https://twitter.com/…tatus/1276987137024561152?s=20 böyle bir açıklama var. komik olan itüde uzun bir zamandır mat101 diye bir ders yok. ve öğrenciler bu uygulamayı silebiliyormuş, ilginç. kimsenin aklına gelmemişti.

  https://twitter.com/…tatus/1276950091295870977?s=20 hukukçular uygulamayı değerlendiriyor

  haber
  itü arı24 de detaylı anlatım.

  (bkz: witwiser) uygulamanın verdiği izinler: https://twitter.com/…tatus/1276949112261394433?s=20
  link bu linkle eklenti şikayet ediliyor googleda.

  üstedit3: talebin ülke gündeminde 2.sıraya oturmasının ardından itü rektörü bir karikatür retweetledi, herhangi bir açıklama yok: itü öğrencileri kopya çekmemize izin verin demiyordu zaten, bu yazılım olmasın, bir uzlaşı sağlansın ve öğrenci merkezli bir sınav sistemi olsun istiyorlardı. itü yine pass/fail uygulamasını getirmemişti:
  https://twitter.com/…tatus/1276944346085023746?s=20 (karikatür)

  üstedit2: itü çimen değil mahremiyet ve taleplerinin duyulmasını istiyor.

  görsel
  https://twitter.com/…tatus/1276907965623263234?s=20

  muharrem ince'nin de destek verdiği ve itü'lü öğrencilerin sınav döneminde witwiser denilen ve ziyaret ettiğimiz sitelerdeki tüm verileri okuyabilen ve değiştirebilen bir uygulamayı kullanmak zorunda bırakılmasına verdiği tepki.

  uygulama daha birkaç aylık bir şey, bildirimleri görüntüleme , ekranınızın içeriğini yakalama gibi daha birçok izni istiyor. ülkenin diğer öncü üniversiteleri böyle bir uygulamayı kullanmak zorunda kalmamasına rağmen, itüdeki gereksinimin ne olduğu merak unsuru. diğer üniversiteler çevirim içi sınavlarda mahremiyeti ihlal etmeyen uygulamalar kullanmıştı.

  #itümahremiyetistiyor etiketiyle tweeterda gündemde.

  buna ek olarak fizik, kimya gibi sınavlarda çözülen soruya geri dönülememesi gibi kararlar alındı. daha bilgisayarı ve internet erişimi olmayan öğrenciler bile varken bazı öğretmenlerin ikinci kamera ve tripod istekleri gözden kaçmadı.
 • marmara süreci harika yönetti öncelikle marmarayı tebrik ediyorum.

  bahcesehir zaten hazırdı ues ler vb dolayı öncülük yaptıklarını düsünüyorum bu konuda özellikle.

  ancak itü olayı tamamen saçmalık gerçek dışı , kabul edilemez.itü ne kadar değiştigini burada tekrar kanıtlar gibi bir projeye imza atmış üzücü maalesef
 • destekliyorum. ama aklıma itü makina kızsızlığı da gelmedi değil. ne bornalar izleniyor kim bilir. adamlar haklı.
 • bir itü'lü olarak sonuna kadar destekliyorum. yakın zamanda finallere gireceğiz ve finallere az bir süre kala bu sistemi duyurdular.

  bence son saniye duyurmalarının sebebi öğrenciler itiraz edemesin diye, kısacası öğrenciyi salak yerine koymak istediler, nitekim koydular da.

  daha önceden kamera, mikrofon ve 2. kamerayı zorunlu tutmaya çalıştılar. bu tür sistem getireceklerini kısmen belli ettiler. biz o zamandan beri sesimizi duyurmaya çalışıyoruz.

  bu sırada bazı süper zekalar, "ya kopya çekeceksiniz, sizi çakallar" diye bize karşı çıktı.

  bu sistemle, öğrencinin indirme klasörüne, tüm site verilerine vs. erişme iznini alacaklar tabii bu direkt öğrencinin ziyaret ettiği sitelerdeki şifreleri de okumak, görmek anlamına da geliyor ve tek sorun "kopya çekilecek " olması.

  gerçekten kendinizi bu kadar ucuza satıyorsanız bilemem ama buna karşı çıkanlar olarak kendimizi sattırmayacağız.
 • itü yöneteminin ne olduğu belli olmayan ve verilere erişme izni ve yabancı ülkelere satma izini olan bir programının kullanılmasını protesto ediyoruz.
 • bir cerrahpaşalı olarak destekliyorum arkadaşlar sizi.bizim dekanımız da eleştiriler onu rahatsız ettiği için twitter hesabını kapamıştı.biz sadece sesimizi duyurmak istiyorduk.

  umarım size de "biz öyle uygun gördük." demezler.sizi etkileyecek kararı siz vermelisiniz.60 yaşındaki kodamanların 20 yaşındaki gençler için karar alması baydı çünkü.

  tanım:itü öğrencilerinin seslerini,haklı serzenişlerimi duyurmaya çalıştıkları bir başlık ve tag.
 • https://twitter.com/…han/status/1276909998057062400

  fizik bölümünden bir fizik hocamızın bu uygulama hakkındaki yorumları.
 • mahremiyetinizi sikeyim diyerek olaya gireyim. ben bu okulda okurken elektrik elektronik fakültesinde deli gibi kopya cekiliyordu. mahremiyet, özel hayat vs diyenlerin de büyük bir kismi kopya cekecektir. mümkün olsa sinava giren kisi 3 4 kamerayla baglansa keske.
 • ikinci üst edit: kvkk doğrultusunda karar alınmış, bununla ilgili bazı geri adımlar üniversite tarafından atılmıştır.

  üst edit: okul az önce gönderdiği mail'de mat101, fiz101 ve kim101'de bu eklentinin kullanılacağından bahsetmiş ancak diğer havuz dersleri için bir açıklanmadı bulunmamış.

  hocalarımızdan birinin olayı tiye alması, üzücü ama özet bu daha güveli bir yazılım kullanılabilirdi. https://twitter.com/…han/status/1276931805866856450

  açıkçası buraya ilk başta okulumun bir mensubu olarak destek vermeye verdim. sonra karşı çıktığınız şeyin ne kadar saptırılmış olduğunu gördüm. okulun videoları ve sesleri kayıt altına almış olması böylesi mucbir sebepte gayet normal. buna ek olarak final sınavını girmeyerek sonraki dönemlerin final sınavlarına da girebilirsiniz. rektörlük açıklamada bu yıl vf harf notu verilmeyeceğini zaten duyurdu. ek yarıyıl sınav hakkında şansınızı deneyebilirsiniz.

  benim adil bulmadığım tek şey internet konusunda veya donanım konusunda yetersiz öğrenciler için somut bir çözümleri olmaması. bu konuyla alakalı üniversitenin daha çok adım atmasını beklerdim. en azından pass-fail sistemi gelseydi bu olay çözülmüş olurdu diye düşünüyorum, kimse bursundan olmazdı.

  bildiğim kadarıyla ilgili kurallar mat, fiz ve kim kodlu havuz derslerini kapsıyor https://www.mathavuz.itu.edu.tr/
  bölüm derslerinde doküman açık sınav minvalinde sınavlar var.
 • itü bir çiftliktir.
  itü rektörü kötü bir çobandır.
  itü bir çiftliktir.
  itü bir çiftliktir.
  itü bir çiftliktir.
  türkiye’de çocuğumun kapısından dahi girmesini istemeyeceğim tek okul itüdür.
  öğrenciler isteğinde sonuna kadar haklıdır . hele ki diğer üniversite emsalleri varken bu olay saçmalığın daniskasıdır.
  ama üzüldüğüm tek nokta şudur ki bu olay beni gram şaşırtmamıştır.
  unutmadan ; itü bir çiftliktir.