şükela:  tümü | bugün
  • son gunlerde birkac tanidigimin basina gelen ve ele gecirilen kredi karti bilgileri ile ufak ufak baslanip genelde 200-300 dolar gibi seviyelerde harcamanim durduruldugu dolandiricilik turu.

gordugum orneklerde ortak ozellik internetten alisverislerde kullanilan kartlara abanilmasi. kartlari ele gecirilip dolandirilanlara sordugumda kartlarini birkac yerli online alisveris sitesi uzerinde kullandiklarini gordum. site ismi verip yersiz suclamalara girmek istemiyorum ama sanirim son donemde bazi siteleri yine patlatmis olabilirler.

dolandirilanlar ayni seyleri anlatiyor. gunun alakasiz saatlerinde once bir iki dolarlik alisveris mesaji almislar. sonra miktar 10-15 dolarlara cikmis. mevzuya hemen uyanmayan bir tanidigimda ise alisverisi 200 dolara kadar cikarmislar. londra ve bazi uzakdogu ulkelerinden islem yapiliyor, 15-20 dakika icinde 200-300 dolarlik islemler yapiliyor ve hep itunes uzerinden cekim gerceklestiriliyor.

bu tur islemleri engellemek adina sanal kart kullanmak, eger internet alisverislerinde normal kredi karti kullaniyorsaniz kullanmadiginiz zamanlarda "internet uzerinden alisveris" secenegini surekli kapali tutmak sanirim en kesin cozum. guvenilir yerden almak secenegini pas geciyorum cunku dolandirilan kartlarin cogunlugu cok bilindik sitelerde kullanilan kartlar. demek ki gene bir site patlatma hadisesi olmus.

bu tur bir olay yasarsaniz hemen bankayi arayip supheli islem gerekcesiyle karti kapattirmak ve cok gec kalmadan yazili olarak bankaya basvurup durumun incelenmesi ve cekilen miktarlarin iadesi icin dilekce vermek onemli.

isi daha detayli bilenler muhtemelen detay bilgi verecektir. aman dikkat millet.