şükela:  tümü | bugün
 • bilindiği üzerine yök uzaktan eğitim ve sınav sistemini duyurduktan sonra uygulama biçimlerini üniversitelerin kendisine bırakmıştı. bazı üniversiteler sınavlarda kamera ve ses zorunluluğu getirmişti ve özel hayatın gizliliğini ihmal gerekçesiyle o üniversiteler geri adım attı. çoğu da bahar döneminin sınavlarını bitirdi ve dönemi kapattı.

  bizim üniversitemiz(itü) önümüzdeki ay final sınavlarını yapacak. yapacak ama nasıl? kamera ve mikrofon zorunluluğu, 20 soru 20 dk kısıtlaması gibi sınav anında stresi artıracak birtakım şeyleri getirdi.

  bakınız;
  - itü'de her ders seçim zamanında sistem kilitlenir. hem de öyle böyle değil! en az 3 saat.
  - daha geçenlerde final takvimi yayımlandı ve sıkı durun; o site de çöktü. komik değil mi?
  - şimdi yine o insanların hazırladığı sistemde sınava gireceğiz, herhangi bir kamera kopmasında, ses kesilmesinde sorumlu öğrenci olacak ve sınavı geçersiz sayılacak.

  sizden bu konuda yazmanızı ve sesimizi duyurmamızda yardımcı olmanızı istiyoruz.

  twitter'daki etiketimiz; #itüöğrencinegüven

  ekleme: bu verilen açıklamaya bakıp hâlâ kopyadan dolayı kamera, mikrofon gibi şeyleri istemediğimizi düşünebilir misiniz? final takvimi yayımlandığında 3 saat site çöktü yahu koskoca modern ve çağdaş itü'de. ülkedeki internet ağını hepimiz biliyoruz. benim bulunduğum yerde sürekli kesilen bir internet var mesela. benim gibi binlerce öğrenci bu mağduriyeti yaşıyor ne yazık ki...

  kopya çekecek olan her türlü ortamda çekecektir. kaldı ki artık doğrudan yorum içermeyen cevapların olduğu sorular sorulması saçmalık. üniversiteler fikir üretme yeri diyorsunuz ve sorulan soru;
  "84848382*3 kaçtır?" tarzı. cevap herhangi bir yorum veya fikir içermiyor.
 • bilkent'e her hoca kendi karar verdi nasıl yapacağına en adil sınavlar kamera ve mikrofon olan sınavlardı.
 • uludağ güvendide ne oldu her dersin sınıf ortalaması 75in üstünde.
 • e-devlet üzerinden yaptığım bir başvuruya istinaden, yök'ün tarafıma verdiği cevabın bir kısmını paylaşmakta behis görmüyor ve yorumu size bırakıyorum:

  "... yükseköğretim kurulu olarak bütün bu süreçlerde vurgu yaptığımız dikkate alınması gereken iki hususun; sınavların şeffaf ve denetlenebilir olması ile öğrencilerin bedeni ve ruhi sağlıklarını dikkate alan, yani öğrenci merkezli olması gerektiğidir. ..."
 • doğru yapmıştır. adama bak ya "güvenmiyor" diyerek ağlıyor. o zaman gitsin akrabasını sınava koysun, kopya çeksin, şarkı söylesin. yok öyle. şuraya bak ya. bu kafalar bu üniversitelere nasıl giriyor anlamıyorum.
 • kamera mikrafon ve mikrafona ek olarak ekran paylaşımı yapılmasını engelleyen sistemler var yani sınava girerken ayrıca o ekranı paylaşıyorsunuz.bununla beraber mouse o sınav ekranından uzaklaştırdığın takdirde sistem sana uyarı mesajı atıyor o ekranı değiştiremezsin diye. şimdi ben böyle bir sınava boktan bir ik sınavında girdim. bizim okul böyle sınav yapıyor mu? hayır kopya çekiyormuyum hayatımda hiç çekmemiştim şuan kesinlikle çekiyorum.
  çünkü ben çekmezsem diğer arkadaşlarım çekecekler gidip böyle bir salaklığı da yapmam hiç gelip bana etik falan demesin kimse.

  özetle gelip yaabize güvenmiyorlar hiç mahremimiz falan yok demek asalakça.
  hadi üniversiteler siklemiyor kim ne alırsa alsın diyolar, biz bizeyiz burda aptal aptal konuşmanın anlamı yok .
 • #itüögrencisikopyacekmekistiyor
 • izil hiyitin gizliliği...
  sınav oluyorsun amk, özel hayat ne? olağanüstü bir dönemden geçiyoruz ve sınavı yüzyüze olamayacaksın işte. ne diye ötüp duruyorsunuz hala. ha sınav sırasında 31 çekeceksen kamera önünde onu bilemem.
 • itü genel mantalite olarak başarılı öğrencileri kolla, ortalama olanları salla kafasında olduğu için olabilir.

  siz sıradan devam ediyorsanız, hemen hemen kimse sizi kazanayım diye uğraşmaz. ama işe yarar bir şey çıkıyorsa hocalar kapışır.

  örnek: proje olarak herkes literatür araştırması vs yaparken, biz gidip elle tutulur gözle görülür fırın yaptık. kaç hocanın fırın ihtiyacı varmış sonrasında fark ettik. hepsi talip oldu.

  bir derste hoca ek puan için onlarca yıllık bir data verdi. bir mantık oturtup istatistiksel bir şey çıkarayım dedim, hoca beğendi. ödevi hazırladım, hocam dedi ki bunu konferansa götürelim. katılım, kayıt parasını kendi cebinden verdi. gittik sundum makaleyi bilim dergisinde yayınlandı.

  bu istisnalar dışında baya baya sıkıntıydı öğrenim hayatı.
 • sorun kamera ve mikrofon değil de, daha çok 10 çoktan seçmeli soruya 1 saat 15 çoktan seçmeli soruya 1 buçuk saat gibi komik sürelerin verilmesi. pandemi nedeniyle pek zorlamazlar diye düşünsek de normalde 2 buçuk saatlik süre verilen sınavların 1-1.5 saatte çözülmesi ve bu süre içinde sisteme yüklenmesi öğrencileri zorlayan konular. umarım iki taraf için de adil bir şekilde çözülür.

  ekleme: final takvimi açıklandığı zaman bile çöken sistemin final sınavlarında çökmeyeceğinin garantisi yok. ki final takvimine birçok kişi girmemişti bile, açıklandığından haberi olmayan öğrenciler vardı. süre ve site sorunu çözülse bizler için çok iyi olur.