• kamera mikrofon kapalı sınav bekleyen, yerine başkasını ayarlamış öğrenci arkadaşları derinden yaralamış sınav. dersler de anlatılmamış...
  • şöyle bir görüntü olduğunda kopya yaptırımını kabul edecek misin sevgili öğrenci...

bakın bu benim sınavım. öğrenci her soruyu görünce ekranı kapatmış neden acaba?

ve sevgili sözlük buradan soruyorum bu gibi öğrencilere ne yapmalı.
    https://strawpoll.com/7282b9wb

edit: kendi dersim için; derslerin tamamı saatli haftalık olarak online olarak anlatılmış, iyi anlatamadığımızı düşündüğümüz uygulama dersleri sınava dahil edilmemiş, videolar hızlıca öğrencilere ulaştırılmış, ders notları olabilecek her yoldan öğrencilere ulaştırılmış, sınav süresince cevaplanan sorulara geri dönüş hakkı tanınmış, süre soru sayısından fazla olarak verilmiştir. sınav süresince mikrofon aç, cam aç, send nudes gibi garip isteklerde bulunulmamıştır.
  • bedavadan ders geçmek isteyen bir grup öğrencinin rezalet olmayan şeyleri rezalet gibi aktarması durumudur. ağlayıp sızlayacağınıza oturun ders çalışın.
  • bu kadar canavar bir öğretim kadrosu ancak canavar bir dekanın elinden çıkabilirdi. akademik teröre hayır. ulan yök olmasa öğrencilerinin ebelerine atlayacak bunlar. kesin sınava da çağırırlardı. yök'e rağmen ancak bu kadar sıkıştırabiliyorlar.
  • istanbul üniversitesi eczacılık fakültesi'nin finallere 2 haftadan az bir süre kala öğrencilerine açıkladığı final sınav sisteminden öğrencilerin mağdur olduğunu belirtmek istiyorum. öncelikle 2 senedir uygulanan ve üniversitemizin sadece kendilerinde işlenmesiyle övündüğü entegre sistem adında yeni bir sistem getirdiler. bu sistem teoride yönetim görevlilerine başarılı gözükmüş olsa da pratikte, özellikle bu sistemin ilk olarak denendiği 2. sınıflarda düşük ortalama, çok yoğun ders programları, sürekli bir sınav telaşına yol açmıştır. normalde 3. veya 4. sınıfların gördüğü dersleri bizler 2. hatta 1. sınıfta aldık. pandemi süreci öncesi her gün sabah 9 akşam 4-5'e kadar derslere girmemizle ancak yetiştirilebilen konulan online ders sisteminde normal eğitim sürecinde 1 günde verilen ders saatinden daha az olmak üzere 1 haftada verildi. bu derslerin arasında farmasötik kimya, farmakoloji ve farmasötik teknoloji gibi ağır ve ana dersler de bulunmaktadır. normal süreçte bu kadar ders yoğunluğunda anlatılması planlanan derslerin pandemi süreci nedeniyle hem ders saatlerinin azalmasıyla verimli anlatılamamasının yanı sıra açıkladıkları final sistemiyle şoka uğratılmış durumdayız.

bize söylenen sistemin kurallarında genel olarak çoğu okulun yaptığı kamera mikrofon sisteminin yanında sorulara geri
    dönüş hakkının olmaması ve her soruya özel belirli bir sürenin tanınmasıdır. bu olay kopya çekmenin önüne geçmekten çok öğrenciyi mağdur edecektir. öğretmenin benim hangi soruda
    ne kadar süre harcayacağımı ne bilmesine imkan vardır ne de belirlemesine hakkı vardır. kolay soru olarak belirlenen soruya verilecek olan az süre o anda sınav esnasında öğrenciyi
    telaş içine sokup dikkatsizlik yapmasına itebilir ki en basitinden dikkatsizliğin kolay veya basit soru farkı olmaz. her soruda herkes dikkatsizlik yapabilir ve bu dikkatsizliği
    sınavı tekrar kontrol ederek önlemeye çalışma hakkı öğrencinin elinden alınmamalıdır. öğrencilerin normal süreçte girdikleri sınavda öncelikle yapabildikleri soruları bulup çözerek
    kendilerince zor olan sorulara fazla zaman ayırmaya çalışması, sonuç olarak sınavın ve soruların gidişatını kendisinin belirlemesi bir öğrencinin en doğal hakkıdır. kopya önlemek amacıyla
    bu hakkımız gasp ediliyor ve sanki bu süreçten biz sorumluymuşuz gibi davranılıyor.

genel okullarda yapılan diye açıkladığım kamera mikrofon sisteminin genelleştirmiş o yüzden önemsiz olarak anlaşılmasını da istemiyorum. bu şartları sağlayamayacak öğrenci sayısı azımsanamayacak
    kadar fazladır. devlet üniversitesinde her bütçeden öğrenci bulunuyor. bilgisayarı geçtim evinde internet bulunmayan ve kendine özel odası olmayan ve bu şartlar altında zar zor vizeleri online olarak
    bu kurallar dahilinde olmadan teknik olarak zorlanarak çözen ve sınav esnasında mağduriyete uğramış öğrenciler var. bu mağduriyetlerinin daha sonradan veya sınav esnasında giderilmiş olması bu öğrencilerin
    sınav esnasında ters olaylarla karşılaşıp psikolojilerinde ve o anki streslerinde sorun yaşadığı gerçeğini değiştirmez. okulumuzun bu konuda bir düzenleme veya destek sağlaması gerekmektedir aksi takdirde kamera
    ve mikrofon açmayan öğrencilerin veyahut bilgisayarı olmayan öğrencilerin sınava girme haklarının bile bulunmaması açık bir şekilde haksızlıktır ve bu haksızlık 1 öğrencide bile olsa göz ardı edilmemesi gereken
    bir durumdur. çünkü bahsi geçen durum bir öğrencinin 1 senesini belki de zincirleme şekilde diğer senelerini etkileyecek olan final sınavlarıdır.

bu sorunlar yönergeler açıklanmadan önce dekan ve dekan yardımcılarına online toplantılar üzerinden belirtilmesine rağmen ısrarla vizelerde kopya çektiniz dayatmaları ve suçlamalarıyla tabiri caizse halının altına
    süpürülmiş ve dikkate alınmamıştır. hepimizin ilk defa karşılaştığı ve zor olan bu süreç içinde gerekli mecraların objektif düşünüp karar vermeleri bir çok öğrencinin geleceğini etkileyecektir.
  • ben de eczacıyım;
    teknik yetersizlikler, her soruya ayrı ayrı zaman verilmesi, işlenmemiş derslerden sorumlu tutulmanız konusunda tamamen haklısınız.

zamanında fakülte temsilciliği de yapmış birisi olarak yeni getirilen sistem ve yönetmeliklerle ilgili zamanında fakülte kurullarında dekanlıkla mücadele edip, arkadaşlarımızın mağdur edilmemesi için birtakım çabalar gösterdik.
    siz de bunu yapmaya çalışıyorsunuz şu an.
    zaten yukarıda saymış olduğum noktalarda yüzde yüz haklı olduğunuzu düşünüyorum.
    ancak;
    sadece anlamadığım kısım diğer fakültelerin öğrencilerine vermiş olduğu kolaylık kısmı. yani kolaylıktan kasıt nedir?

daha geçenlerde öğretmen arkadaşım kardeşinin girdiği sınavlardan sorular gönderiyordu bana. biliyor musun yardımcı olabilir misin diye.
    demek ki ortada online sınav yapılmasını suistimal edenler var. ben de öğrenciyken kopya çekmek isterdim. ama hocamın da görevi bana kopya çektirmemekti.
    altyapı konuduna birşey demiyorum elbet bu imkanı olmayanlar vardır ama bildiğim başka bir gerçek var ki;

bu iş kamerasız mikrofonsuz olmazmış.
  • çok doğru bir uygulamadır. bu şekilde sınav yapan bütün üniversiteleri tebrik ediyorum..
    (bkz: üniversite öğrencilerinin online sınav kurnazlığı)
    (bkz: tıp fakültelerinde bile online sınav yapılması)
    (bkz: online sınav ile herkesin rahatça geçecek olması)
  • eczacılık için bu kadar kasmaya ne gerek var. raftan ilacı alıp verecek işte. verin insanların diplomalarını
  • eczacılık fakültesini bitireli baya olmuş bir abiniz olarak söyleyeceğim emin olun bu rezalet dediğiniz şey sizin için iyi bile. gerçek sınavda sizi öyle bir zorlayabilirler haberiniz olmaz. o yüzden fazla tepki vermeyin çalışın geçin
  • insanları mağdur etme de üniversitelerin üzerine yok bir eczacılık öğrencisi olarak istanbul üniversitesinde okuyan arkadaşlarıma fırsat eşitliği ilkesinden büyük haksızlıklar yapıldığını düşünüyorum. sadece kendi egoları zedelenmesin diye insanları zor duruma düşüren bu anlayışı kınıyorum.
hesabın var mı? giriş yap