• bedavadan ders geçmek isteyen bir grup öğrencinin rezalet olmayan şeyleri rezalet gibi aktarması durumudur. ağlayıp sızlayacağınıza oturun ders çalışın.
  • kamera mikrofon kapalı sınav bekleyen, yerine başkasını ayarlamış öğrenci arkadaşları derinden yaralamış sınav. dersler de anlatılmamış...
  • şöyle bir görüntü olduğunda kopya yaptırımını kabul edecek misin sevgili öğrenci...

bakın bu benim sınavım. öğrenci her soruyu görünce ekranı kapatmış neden acaba?

ve sevgili sözlük buradan soruyorum bu gibi öğrencilere ne yapmalı.
    https://strawpoll.com/7282b9wb

edit: kendi dersim için; derslerin tamamı saatli haftalık olarak online olarak anlatılmış, iyi anlatamadığımızı düşündüğümüz uygulama dersleri sınava dahil edilmemiş, videolar hızlıca öğrencilere ulaştırılmış, ders notları olabilecek her yoldan öğrencilere ulaştırılmış, sınav süresince cevaplanan sorulara geri dönüş hakkı tanınmış, süre soru sayısından fazla olarak verilmiştir. sınav süresince mikrofon aç, cam aç, send nudes gibi garip isteklerde bulunulmamıştır.
  • bu kadar canavar bir öğretim kadrosu ancak canavar bir dekanın elinden çıkabilirdi. akademik teröre hayır. ulan yök olmasa öğrencilerinin ebelerine atlayacak bunlar. kesin sınava da çağırırlardı. yök'e rağmen ancak bu kadar sıkıştırabiliyorlar.
  • ben de eczacıyım;
    teknik yetersizlikler, her soruya ayrı ayrı zaman verilmesi, işlenmemiş derslerden sorumlu tutulmanız konusunda tamamen haklısınız.

zamanında fakülte temsilciliği de yapmış birisi olarak yeni getirilen sistem ve yönetmeliklerle ilgili zamanında fakülte kurullarında dekanlıkla mücadele edip, arkadaşlarımızın mağdur edilmemesi için birtakım çabalar gösterdik.
    siz de bunu yapmaya çalışıyorsunuz şu an.
    zaten yukarıda saymış olduğum noktalarda yüzde yüz haklı olduğunuzu düşünüyorum.
    ancak;
    sadece anlamadığım kısım diğer fakültelerin öğrencilerine vermiş olduğu kolaylık kısmı. yani kolaylıktan kasıt nedir?

daha geçenlerde öğretmen arkadaşım kardeşinin girdiği sınavlardan sorular gönderiyordu bana. biliyor musun yardımcı olabilir misin diye.
    demek ki ortada online sınav yapılmasını suistimal edenler var. ben de öğrenciyken kopya çekmek isterdim. ama hocamın da görevi bana kopya çektirmemekti.
    altyapı konuduna birşey demiyorum elbet bu imkanı olmayanlar vardır ama bildiğim başka bir gerçek var ki;

bu iş kamerasız mikrofonsuz olmazmış.
  • eczacılık fakültesini bitireli baya olmuş bir abiniz olarak söyleyeceğim emin olun bu rezalet dediğiniz şey sizin için iyi bile. gerçek sınavda sizi öyle bir zorlayabilirler haberiniz olmaz. o yüzden fazla tepki vermeyin çalışın geçin
  • çok doğru bir uygulamadır. bu şekilde sınav yapan bütün üniversiteleri tebrik ediyorum..
    (bkz: üniversite öğrencilerinin online sınav kurnazlığı)
    (bkz: tıp fakültelerinde bile online sınav yapılması)
    (bkz: online sınav ile herkesin rahatça geçecek olması)
  • eczacılık için bu kadar kasmaya ne gerek var. raftan ilacı alıp verecek işte. verin insanların diplomalarını
  • bir eczacı olarak, rezalet falan görmediğim sınav yapılış şeklidir.

burada tek düzeltilmesi gereken şey, sorular arasında geçiş yapılabilmesinin önü açılmalı.
    kopya çekmeyin diye bir kaç ayarlama yapmışlar. gayet de haklılar. siz de güya çok "masummuş" gibi kopya çekebilmenizi sağlayacak şekilde "çevrimdışı" sınav falan talep ediyorsunuz.
    çevrimdışı sınav+ödev olarak verilmesini istediğini belirten mesajı silerse diye

anladığım kadarıyla 1.sınıf eczacılık fakültesi öğrencilerisiniz. unutmayın, siz daha doğmamışken, bu akademisyenler o sıralarda oturuyordu. kimseyi keriz yerine koymayın.

eczacılığın sağlık alanındaki önemini henüz 1. sınıfta olmanız sebebiyle anlamadığınızı varsayıyorum.

daha 1. sınıftan ağlamaya başladıysanız 5 yıl işiniz zor.

edit: istanbul üniversitesi eczacılık fakültesi öğrencilerinden mesajlar alıyorum. öğrencilerin genel talebini ben bilemem. ama başlığı açan kişi bildiğin kopya çekilmesine izin verin minvalinde yazmış. ödev verin ya da sınavları offline olalım demiş. bunun hiç bir izahı yok. böyle talep edilirse zaten fakülte yönetimi de öyle anlar durumu. o amaçla yazmamış olabilir fakat yazıdan objektif bakan birisinin tek göreceği şey o.

önce düzgün metin hazırlanır sorunun sebebi ve çözüm önerisi öyle yazılır ve destek istenir. bana şu ana kadar 1-2 geçerli gerekçe dışında özelden yazılanların hepsi "bahanelerdi".
  • harbiden sözlük eczacı düşmanıymış -diyenlere inanmazdım- bi şey bilip bilmeden döktürmeye çalışanlar dökülmüşler ortaya ..
hesabın var mı? giriş yap