şükela:  tümü | bugün
  • ankara devlet tiyatrosu'nun 2016-2017 sezonunda gösterime başlamış, turan oflazoğlu’nun osmanlı imparatorluğu içindeki saray entrikalarını kendine has üslubu ile anlattığı destansı eseri.

(bkz: kutay sungar)
  • antalya uluslararası tiyatro festivali kapsamında izlediğim oyun.
    3 saat olmasına rağmen çok sıkmayan, tarihi gerçeklere uygun giden, oyuncuları da genelde başarılı olan bir oyundu.
    başrol oyuncusu kutay sungar çok başarılıydı, bekri mustafa ile esnafı canlandıran 4 oyuncu dikkat çekiciydi, kostümler de başlıklar dışında iyi görünüyordu.
    ancak dekor neden bu kadar zayıftı anlamadım. antalya'ya taşıyamadılar mı diye düşündüm. kırmızı halıflex kaplı zemin, beyaz tuğla görünümlü saray, padişahın neredeyse sığmadığı yatak... kutay sungar'ın padişah olduğuna inandık; ama sarayda olduğuna pek inanamadık!
    bir de meyhanedekilerin topluca söylediği şarkıları tuhaf buldum ben. söyleyenler saray korosundan olmadığına göre biraz daha halktan, sıradan olmalıydı sanki.
  • gösterişli ve didaktik bir eser olarak ankara devlet tiyatrosunca sergilenen sıkıcı oyun. müzik ve dekorasyon yetersiz olmakla beraber oyuncuların sahne performansı etkileyicidir. gerçeğe bağlı kalınması ve akışın kopuşunu vurgulu anlatması sebebiyle akılda kalan yanları vardır. `:85 dakika tek perde mi oynanır, yazıktır günahtır arkadaş`
  • ankara devlet opera ve balesi'nce 2017-2018 sezonunda opera oyunu olarak gösterimine başlanmış, okan demiriş tarafindan bestelenmiş, turan oflazoğlu’nun osmanlı imparatorluğu içindeki saray entrikalarını kendine has üslubu ile anlattığı destansı eseri.

2016-2017 sezonunda ankara devlet tiyatrosu'nca oynanmaya baslanmisti. bu sezonda da adob'da baslayacagini ve de konu olarak ayni yerden baslayip ölüm aniyla bitireceklerini duyunca yahu farkli kurumlar, farkli dallar ama ayni sey ozunde diye elestirmistim. (evet, 8 notayla kac farkli eser yapilabilir ki diyen serdar ortac i dinlemisligim var, ne kiziyosunuz ki!)

bugun izlerken cok karsilastirdim tiyatro olarak izledigim iv. murat ile opera olarak izledigim iv. murat'i.

ıkisi de super. birinin girisinde tuylerim diken diken olurken, oburunun kuran sahnesine bayildim. birinde tepeden inen topuzlara hayran olurken, oburunde istanbul halkinin uygulanan yasaklara tepkisinin oldugu sahneleri sevdim. ıkisinde de kostumlere bittim. ıkisinde de tuti-i mucize guyem in söylenmesini dort gozle bekledim.

ayni ya da yakin sezonlarda sergilenmeleri bence eleştiriye çok acik ama iki oyundan da alinacak keyif bambaska.

bu arada tiyatrosunda kutay sungar ne kadar basariliysa, operasinda da ozgur savas gencturk o kadar basarili. ıkisi de devlesiyor resmen sahnede. emeklerine saglik.