şükela:  tümü | bugün
 • deniz ressami derler kendisi için hep. çeşitli resimlerini dolmabahce sarayının duvarlarında altın yaldızlı ve tozlu çerçeveler içinde de bulabilirsiniz.
 • yaptıgı kadarda sahtesi yapılmış ressam
 • istanbul, karaköy limanına rekor sayılabilecek yaptığı seferleri ile ülkemize yüzbinlerce turist getirmiş, epeyce yaşlı, sscb döneminden kalma, ufak tefek yolcu gemisinin adıdır. hâlâ da getirmeye devam etmektedir...*
 • firtinali denizlerin romantik ressami denir kendisine .
 • resimlerinde genellikle fazla renk kullanmaz, denzileri de masmavi uçsuz bucaksız denziler değil, fırtınalı, kasvetli denizlerdir. en büyük eserlerini 1880-1890 yılları arasında vermiştir ve en çok 1889 tarihli dalga isimli resimiyle anılır.

  ingilizcede adı ivan aivazovsky şeklinde geçen büyük rus ressamı. günümüzde sokaklarda satılan bir çok değersiz deniz resmi kendisinin resimlerinin hayli başarısız kopyalarıdır.

  ayrıca emekli bürokratların ya da bankaların üst düzey yöneticilerinin karılarının bıkmadan tuale aktardığı görüntülerin tamamına yakını da ucuz birer ayvazovski kopyası olmaktan öte geçmez.
 • ayvazovski resimlerinde öyle bir aydınlık olma efekti kullanmıştır ki, yaşarken açtığı sergilerinde, insanlar tuvallerin arkalarında mum var mı diye kontrol etmişlerdir.
 • şahane resimleri olan ancak ülkesi dışında hakettiği değeri bulamamış rus ressamı. yaşadığı devir osmanlı rus savaşlarının bolca olduğu bir devir olduğundan bazı resimleri 'beş türk gemisini tepelemekten dönen kahraman kruvazör' gibi konulardadır.
 • ermeni asıllı rus ressam.avrupa deniz resmini yeni bir düzeye taşıyan kusursuz bir yetenek olarak kabul edilen sanatçı. istanbul deniz manzaraları da (bkz: kız kulesi) resmetmiş şahıs.

  200'ün üzerinde resminin yer aldığı iş bankası yayınlarından çıkmış 'denizler, şehirler ve düşler ivan aivazovsky'nin resimleri' adlı monografisi mevcuttur.

  ivan aivazovsky'nin hiyakesi sanat tarihinde emsalsizdir. gösterişsiz bir karadeniz limanından gelen fakir çocuk, hayatının sonunda dünyada en fazla tanınan 19. yüzyıl rus ressamı olmuştur. komşusunun duvarına kömürle yaptığı çizim, ona st. petersburg imparatorluk akademisi'nde burs yolunu açmıştır. uluslararası üne yirmili yaşlarında ulaşmıştır: dünyanın dört bir yanındaki sergileri muazzam kalabalıklar çekmiş ve ona, horace vernet ve william turner gibi kişiliklerin hayranlığını kazandırmıştır. her yeri gezmiş ve nereye gittiyse coşkulu bir şekilde ağırlanmıştır, beş avrupa akademisine üye seçilmiş ve kişisel olarak dört rus imparatoru tanımıştır.

  hayatı neredeyse tüm 19. yüzyılı kapsar; 1900 yılında seksen üç yaşında ölmüştür. aivazovsky, uzun ve renkli kariyeri boyunca altı binden fazla resim yaptığını ifade etmiştir. bugün, çalışmaları sürekli olarak satış salonlarından geçmekte ve koleksiyonerler tarafından ısrarla aranmaktadır.
 • denizin nasil olmasi gerektigini, denize nasil bakilmasi gerektigini anlamis olan ressam.
 • ayisiginin puruzsuz olmayan bir su yuzeyine vurusunu, dalganin kabarirken uc kisminda daha az su barindirdigi icin renginin acilmasini (bozcivert yesil) super vermistir. renkler acimasiz doga renkleridir.

  (bkz: ivan shishkin)