şükela:  tümü | bugün
 • evet, bugün burada yıllardır devam eden bir yanlış anlamayı tartışmak üzere toplandık.

  rocky iv filminde dolph lundgren’in canlandırdığı rus boksör ivan drago’yu herhalde herkes hatırlar. kendisinin hollywood yapımcıları tarafından “şeytanın yeryüzündeki gölgesi” niteliğinde bir anti-hero olarak tasarlandığı ve kitleler tarafından bugün bile böyle hatırlandığı da açıktır. peki, acaba kendisi gerçekten çok kötü, gaddar bir insan mıydı, yoksa sadece işini yapmaya çalışan başarılı bir sporcu mu? ben ikinci önermenin doğru olduğunu düşünüyor ve şu tespitlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

  1. öncelikle ivan drago gerçekten çok başarılı bir sporcudur. amatörde dünya ağır siklet boks şampiyonudur ve bu kulvarda yaptığı maçların tümünü kazanmıştır. artı yumruk gücü en ileri düzeydedir. rakam vermek gerekirse, ortalama bir ağır sikletin yumruk gücü 700 psi* seviyesinde iken kendisinde bu değer 1800 psi'ye tekabül etmektedir.

  2. kendisi tam bir sporcu gibi yaşamaktadır. alkolü, sigarayı geçtim, dikkat edin film boyunca ivan drago'nun fazla kalorili bir şey yediğine ya da idmanlarını azıcık aksattığına bile şahit olamazsınız. eş seçimi de drago'nun sporcu yaşam konusundaki hassasiyetini gösteriyor, zira kendisi yüzme dalında olimpiyat şampiyonu olan ludmilla vobet drago ile evlidir.

  3. ivan drago efendi bir kişilik ve centilmen bir sporcudur. film boyunca en ufak bir lakayitliği yoktur, türkiye'de olsa "adam gibi adam" diye anılacak birisidir. aynı zamanda kendisi rakiplerine de asla saygısızlık yapmamakta, onları aşağılayacak hareketlerde bulunmamaktadır. apollo creed'in bütün tahriklerine karşı ne ona ne de azgın amerikan seyircisine karşı hiçbir centilmenlik dışı harekette bulunmamıştır.

  4. burada tabi apollo'nun ölümüne yol açan o elim maç akıllara gelebilir. ancak burada da drago'nun bir suçu yoktur. fair-play'in birinci kuralı "kazanmak için oyna"dır ve o da bunu yerine getirmeye çalışmıştır. burada suç, çok güçlü yumruklar almasına rağmen maçı bırakmayan ya da kendisini yere atmayan apollo'nun ve duke'un ısrarlı bağırışlarına rağmen ringe havluyu atıp maçı durdurmayan rocky'nindir.

  5. drago hocalarına karşı da çok saygılıdır. gerçek bir sporcuya yakışır şekilde onların bir dediğini iki etmemekte ve onları bir yol arkadaşı olarak görmektedir. dikkat edilirse film boyunca onlara en ufak bir saygısızlığı ya da itimatsızlığı olmadığı gibi, kendi yerine onların konuşmasına da asla ses çıkarmamaktadır. oysa boksörlerin büyük ego sahibi oldukları ve hep göz önünde olmak istedikleri bilinir.

  6. ivan drago'yu kötü gösterenler büyük oranda sovyet politbüro üyeleri olmuştur. onun başarısından siyasi malzeme çıkarmaya çalışan bu insanlar işin spor boyutundan çıkıp politik kavga haline gelmesine sebep olmuşlardır. drago ise bu kişilere rocky ile maçının son raundu öncesinde gereken mesajı verecek ve sporun siyasi mücadele için değil, dostluk için olduğunu adeta haykıracaktır.

  işte gerçekler bu yönde. ivan drago tam atatürk'ün istediği gibi zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklı bir karakter. bakalım ortaya koyduğumuz bu realitelerden sonra hala bu gerçek sporcuya hakaretler, nefret söylemleri devam edecek mi?
 • (bkz: edecek)
 • ıvan drago doping yapan bir sporcudur. rocky balboa ve ıvan drago'nun peş peşe gösterilen meşhur antrenman sahnelerinde bu durum özellikle seyircinin gözüne sokulur. ıvan drago'ya sağ omzundan anabolik steroid iğnesi yapılırken kamera en yakın plandan çekim yapmaktadır.

  doğu bloku ülkelerinin soğuk savaş zamanında yoğun bir şekilde doping yaptıkları bilinen bir gerçektir. filmde de bu duruma vurgu yapılmıştır. rocky balboa doğal bir şekilde çalışırken ıvan drago kapalı ve son derece modern, bilgisayarlı salonlardan çıkmaz. ıvan drago gücünü ve başarısını doping yapmaya borçludur.
 • olayları bize kendi açısından gösteren amerika yüzünden apollo'ya üzülürken, drago'ya sövüyoruz ancak drago açısından bakılırsa eğer, ülkemin en büyük düşmanı olan ülkenin bir sporcusu, zamanında ikinci sınıf insan muamelesi gören ten rengine sahip olmasına rağmen, milliyetçi motiflerle karşımda şaklabanlık yapıyor, kim olsa tüm gücüyle dövüşür.

  eğer apollo sporcu ahlakına uygun şekilde davransa idi ivan bu kadar hırs dolmaz, bam bam suratına vurmazdı.

  sözlerime ünlü bir rus düşünürden alıntı yaparak son vermek istiyorum; " if he dies, he dies ".
 • ivan drago spora teknolojiyi sokmuş, antrenman tekniklerinden beslenmesine kadar bilime başvurmuşken, rocky amish gibi hazırlanıp maça gelmiş ve geleceği devirmiştir.

  ivan drago ilerlemedir, rocky yobazlıktır.

  ivan drago tereyağının kolesterol yaptığını bilir, rocky "karadenizde süt yoğurt tereyağıyla 120 yıl yaşıyorlar" diyen amcadır.
 • ivan drago aynı christiano ronaldo gibi, "hem yetenekliyim, hem de genetik olarak şanslıyım, çalışmaya ne gerek var" diye düşünmeyen, kendisini destekleyenlere karşı sorumluluğunu bir an bile unutmayan bir kişiliktir. sporcu ahlakının tecessüm etmiş halidir. ayrıca doping meselesinin suçlusu değil mağdurudur.

  tek suçu, kendisini parlatacak bir pr ekibi tutacak kadar vizyon sahibi olmamasıdır.
 • kendisi vatan haini olduğu için gerçek olmayan önermedir. ayrıca cep telefonunda bylock çıkmıştır. fethullahi örgütüne baglidir. rusya novigrad imamidir. ay bu başkaydı.
 • imam rocky vs ivan reyis çalışması
  videoyu izlerken ivan kısımlarında kas kütlenizin artığını fark edersiniz. fakat imam rocky kısımlarında ellerinizde ki nasırlar artıyor.
  ivan reyis body building yapıp kaslarını şişirirken, imam rocky crossfit yapıp ezikçe instagrama 30 burby, 30 şınav, 30 mekik, 30 squat yazmakta.

  ivan reyisin yumruğu demiri çeliği şekle sokarken imam rocky ancak ağaç kesmekte.

  ivan reyis çevrecidir imam rocky agaç kesen bir vandal.

  ben o müsabakada ivan reyise komplo kurulduğunu düşünüyorum aksini idaa edenle tartışırım
 • sporcu olmasına iyi sporcuydu amma, rocky ile yaptığı maçta gaza gelip polütbüro üyelerine doğru "ben kendim için dövüşürüm tmmmı" diye yaptığı o atar sonu oldu maalesef.

  yenilmesi bişey değil hadi de, o kendilerine sallanan yumruğu affetmedi tabi adamlar. ivan drago'ya karşı rocky'i tutan sovyet subayları ile birlikte afganistan'a sürülmesi spor hayatına nokta koyan olay oldu. rejim çökünce istifa edip moskova'da spor salonu açmış, ama mafyayla başı derde girince bıraktı diyolla.