*

• marksist topçular kervanındandır. bunun marksistliği baba yadigarıdır, söylemeden geçmeyelim. ona göre futbolcular çok para kazanıyor...
  • juventusa transfer olan ama formasını giyemeden basel günleri başlayan şimdiki hırvatistan topraklarında doğmuş sırbistan-avustralya vatandaşı topçu. ayrıca bu topraklar marksist bir futbolcu gördü ya da daha ne olsun?
  • varlığını yeni öğrendiğim ivan ergiç, bursaspor'u yakından takip etmek için bir sebep. bakalım türkiye'de televizyonda konuşturacaklar mı?

kendisiyle yapılan ve erkin özalp tarafından türkçe'ye çevirilen bir röportajı şuradan okuyabilirsiniz: http://www.haberveriyorum.net/…yanilsamalarla-yasar
  • ---- alıntı ----

bana gelen bir e-mektubu, türkçe'sine, noktasına, virgülüne, resmine, cismine vb. hiç dokunmadan olduğu gibi aktarıyorum o halde:

ivan ergic asagi yukari 9 yildir baselde oynuyor. ergic, basel taraftari acisindan bayrak adamdir, basel taraftari bir de siyasi acidan livorno taraftari gibi olsa ergicin bayrak adamligi lucarelliyide tottiyide gölgede birakirdi ama durum öyle degildi.

ilk önce adamin futbolu hakkinda yorum yapalim. sahada liderlik yapabilme vasiflarina tamamen sahip bir kisilik, yeni bir ülkede yeni bir kültür icerisinde bunu yapamayacaktir büyük ihtimal ama lider oyuncu denilebilir. genelde defansif orta saha gibi oynar, klasik 6 numara, ofansi aslinda hic de fena degildir sag bekte oynayabilir biraz sürat kazanmasi lazim belki dogru yüklemelerle olabilir. harika sut ceker aslinda ama buna ragmen cok fazla gol atmaz cok sut cekmez. 2 sezondur bir gerileme dönemi icerisinde ama belki bursada tekrar kendine gelir bilemiyorum.

ergicin kisiligine gelince. ergic marksisttir, olayin felsefi yönüne önem veren kafa yorandir, eylemden cok düsünce, felsefe yönü ile ilgilenir, isvicrenin sosyalist diye nitelendirebilecek tek gazetesi woz dur ve belkide bir futbolcuyla yaptiklari tek röportaj ergicle yapilmistir. cetnik selamini en son yapacak insan ergictir, adam asiri sovenist bir atmosfer vardi diyerekten almanyadaki dünya kupasindan sonra sirbistan milli takimini birakmistir. benim sahsen bugüne kadar sahit oldugum en bilgili futbolcudur diyebilirim, gazetelerdeki röportajlarindan olsun tvdeki demeclerine kadar, adami severek dinleyip okumusumdur, futbolcularin %99u gibi klise abuk subuk demecler vermektense bazen biraz da abartarak bambaska konular hakkinda yorum yapabilir.

uefa ve fifayi avrupa ve dünya sampiyonalarini asiri endüstriyel bir formata soktuklari icin elestirir, özellikle bu turnuvalara katilmamanin dünyanin sonu gibi gösterilmesine karsi oldugunu söylemistir adam avrupa sampiyonasindan bahsederken ontolojiye gecis yapabilecek kapasiteye sahip.

kendisine faul yapilmadigi halde hakem faul verirse hakeme faul yoktu diyebilecek bir futbol anlayisinada sahiptir. basel taraftarlariyla taraftarlar icin özel kalkan bir trenle deplasmana gidip yagmur altinda kale arkasinda mac izlemisligi de vardir. 2 sene önce kacan sampiyonluk sonrasi stadda cikan olaylar sonrasi taraftarlar ve kulüp arasinda arabulucuk yapmistir.

bu noktada tek bir sorun var, ergic profesyonel degildir, veya söyle diyelim bildigimiz gibi degildir, gerekirse 3üncü ligdede oynarim yeter ki futboldan zevk alayim diye bir demeci vardir, gectigimiz sezon bitmeden henüz hala profesyonel bir sekilde futbol oynayip oynamayacagi konusunda karar vermis degildi.

aslinda su foruma yakisacak belkide tek futbolcudur, adam yüzeyselligi sevmez, güzel bir demeci vardir misal: barcelona maci sonrasi barcali futbolcular baselli futbolcularla forma degistirmek istemez konu hakkinda ergic, tüm bu görsel sovun icinde futbolcular tanri yerine konulursa olacagi budur kendilerini tanri sanarlar demistir. günümüzde sacinda jöle olmayinca seni kabul bile etmezler hersey gösterisle alakali, hersey sahte diye bir demecide olmustur.

ergicin psikolojik sorunlarinin nedeni de bu ortamdir. cocuklugundan beri yaptigi herseyi hatasiz en iyi sekilde yapmaya calistigini ve cocuklugunda profesyonel futbol denince aklina fair play ruhu, oyunun ön planda oldugu bir ortami hayal ettigini ama arka planda olanlari görünce bir nevi depresyona girdigini söyler.

zaten prensip olarak her zaman en üste centilmenligi koydugunu yenmenin ikinci planda geldigini söyler, kazanmak icin herseyi yapar ama bunu her zaman icin oyunun kurallari icinde yapar.

ergic kendisi de dahil olmak üzere hicbir seyi ciddiye almaz, bu biraz sorun yaratabilir ama takimi icin yine de herseyi verir cünkü bilir ki taraftarlari icin o takim her seyi ifade eder. yeri gelir teknik direktörü elestirir yeri gelir kendini bile bir nevi asagilayacak sekilde espri yapabilir, uzun lafin kisasi bir cok seyi bir cok futbolcu gibi önemsemez.

futbol onun icin bir oyundur, zevk alinmasi gereken izleyenlere zevk vermesi gereken bir olgudur bu anlamda, önce futbol vardi sonra taraftarlar sonrada bunlarin etrafina tüm üst yapi kurulmustur önemli olan futbol ve taraftarlar arasindaki bagi güclendirmektir etrafindaki yapi ikinci plandadir diyerek ergicten bir alinti yapip kapatayim.

kisiligi ile ligimize bir cok sey katabilecek bir futbolcu kazanmistir ligimiz ama ne kadar ön plana cikabilecek orasi soru isareti...

22 temmuz 2009
    ali mert

---- alıntı -----
  • ilham kaynağım marx diyerek gönlümüzü kazanmış futbolcu. ayrıca ulusal takımlarda aşırıya varan bir şovenizmin yaşandığını düşünen ergiç, sırbistan milli takımında da oynamıyormuş. helal olsun be. bu sene bursaspor'u takip etmek için bir sebeptir ivan ergiç.

bugünkü birgün gazetesinde yer alan habere göre; bakın nasıl anlatmış marksistliğini:

-bu bir tesadüf değil. babam eskiden sosyalist parti üyesiydi. ortodoks bir marksisti. her şeyi sisteme bağlamak yerine bana insan olmayı öğretti. dolayısıyla, karl marx'ı babamdan öğrendim. ve marx, daha 150 yıl önce, kapitalizmin çelişkilerini görmüş ve paranın dünyaya zarar verdiğini anlamıştı. para, futbola da zarar veriyor. ben de konformist bir futbolcu olmak istemiyorum. marx, kapitalizmin çok fazla çelişki barındırdığını, insanın özünün yok olduğunu, mutlak bir yabancılaşma yaşadığını yazmıştı. ve bu konuda haklı.
  • "dostum futbolcu demişsin ama bu bildiğin marxist entellektüel" demek istiyorum, yani solcu futbolcu biliriz ama ergiç fazlasıyla fazla bir adam. hele röportajının sonunda barcelona'nın futbolu ile olarak söylediklerini "antonio negri söyledi" deseler inanırım, o derece.
  • bursasporun ortasaha dinamosu konumunu alan futbolcu, yerine geldiği mustafa sarp'ın 8-10 gömlek üstüdür.

(bkz: juventus)

(bkz: basel)
  • bursaspor taraftarının filozof lakabını taktığı futbolcu...
  • sahanın değil hayatın sol kanadından bir adam.

oynanan senin oyunundur!

(bkz: de fabula narratur)
hesabın var mı? giriş yap