şükela:  tümü | bugün
 • hirvatistan milli takiminin suphesiz gelecekteki en buyuk yildizlarindan biri olacak forvet..
 • hamburger sv takımına transfer olan hırvat forvet.
 • dinamo zagreb, cska moskova derken abimiz geçen sene bundesliga'ya adım attı ve 2 sezon boyunca hamburg formasıyla gerçekten iyi iş çıkardı. euro 2008'de hırvatistan'ın forvetteki en büyük kozlarından biri. inanılmaz koşuyor, çalışıyor. müthiş bir güce sahip, inatçı yapısı var. 8 haziran 2008 avusturya hirvatistan macinı izleyenler, stilini ve fiziğini bizim ligin pehlivanı mehmet yıldız'a benzetebilirler.
 • 2007/2008 sezonunda 32 maçta 14 golle hamburg takımının en golcü oyuncusu olmuş kişi.
 • bitmeyen enerjisine hayran kaldığım sempatik futbolcu.
 • pogatetz adlı avusturyalı arkadaşın herhalde kanlısı.
 • 25 kamera ve saniyede 16 fotograf ceken makinalarla izlenen euro 2008'in saatte 31.76 km ko$an futbolcusu. en karma$ık entrymiz böyle olsun. iyi ak$amlar.
 • 14 milyon euro'm olsa, hiç düşünmeden transfer edeceğim 30'una yürümeye başlamış olağanüstü forvet...
 • hirvat akinci ivica olic, iki yildir ekmegini yedigi hamburger sv'yi belki birkac kurus fazla paraya, biraz daha fazla söhret acgözlülügüne belki de, 2009/2010 ayaktopu mevsimi icin fc bayern münih'e söz vermistir.

  ikinci yari hazirliklarinin basladigi, kis alisverisi sürecinin devam ettigi güncel bundesliga mevsiminin sonunda olic'in hamburg ile sözlesmesi sona erecek, böylece serbest kalan olic daha "büyük bir camîa"ya, bayern münih de hava parasi ödemeden iyi bir topcuya kavusacak. bayern ayni tasla bundesliga'daki önemli rakiplerinden birini de zayiflatmis olacak.

  bayern münih oliç’e 3+1 yıllık, akıncıyı 2012 yılına kadar renklerine bağlayacak bir sözleşme sundu. olic’e ödenecek meblag ise yarina kalmaz bild’in kulagina calinir nasil olsa!

  bundan tam iki sene evvel, ocak 2007’de cska moskova’dan sadece ve sadece 2,5 milyon avro’ya satin alinan olic, iilk yarisini hamburg'un dördüncü sirada kapattigi bu mevsim, forma giydigi 25 macta 12 gol, 8 gol pasi ile oynadi. o zamanlar dünya futbolunun „üc bücük camîasi“ yilbasi kutlamalarinin yorgunlugundan mustarip olduklarindan mütevellit ve dahi sadece ve sadece 2,5 milyon avroya „yildiz bir isim“ ya da bir „dünya yildizi“ ya da bir „agabey“ ya da „seyirciyi costuracak bir usta“ degil, olsa olsa kocaelispor’a arnavutluk liginden bir polonya eskisi satin alinacagini coktan ögrenmis olduklarindan, olic, molic, böyle isimlere tamah etmezler. nerede deyivid, nerede teyyo, nerede olic…

  hamburg’un idari sorumlusu beiersdorfer’e, olic’in yerini doldurmak gibi zor bir görev düsüyor. nacizane benim kendisine tavsiyem, kendi iyiligi icin kendisine iki hafta zaman ayirsin. tüp kafa demir ören’den, sirtlan sinan’dan, katakulli adnan’dan, basiretsiz aziz’den, cahil cühela yalaka sipor muhabirleriyle ense tokat „futbol sube sorumlusu“ olan üstün bir elden meslegin inceliklerini, kazik cesitlerini, hangi sarapla hangi yörenin kazigi yeniri, yenen kazigin sindirim yöntemlerini hatmetsin...

  profesyonel bir futbol kulübü, hicbir ahval ve serâit icinde dahi hazirliksiz yakalanmayacagi icin olic’ten bosalan mevzileri dolduracak akincilar tespit edildi bile. hamburger sv, büyük ihtimalle bu mevkiye, zenit st. petersburg’dan satin alinacak pawel pogrebnjak’i yerlestirecek.

  ivica olic, aradigini, dertlerinin dermanini bayern'de bulacak mi? görecegiz... bavyera'nin, münih'in havasi, suyu yarayacak mi olic'e? görecegiz...
  klinsmann, beckenbauer, rummenigge, hoeneß, ribery... feyizlerinden faydalanabilecek mi olic? görecegiz...
  bütün bunlari simdiden kestirebilmek icin medyum memis olmak lazim; ama simdiden kestirebilecegimiz hadiseler de yok degil; ivica olic, hamburg'ta gecirdigi iki yil boyunca basariliydi, haliyla hamburglular tarafindan cok sevildi. hele hele bu sezon sampiyonluk kupasini kazandirirlarsa hsv'ya, kahraman olacak.

  hamburg sampiyon olsa da olmasa da, olic'in bu hareketi hamburglular'in kalbini kiracaktir. ayaktopunun bir oyun olduguna olan inanclarini, bu oyunun tadina olan düskünlüklerini zedeleyecektir. hele hele bu isi bayern münih ile yapmasi, almanya'da bayern'e duyulan nefretin dozajini arttiracaktir, alinan bunca ahin altindan kalkip, top oynamak da epeyce zorlasacaktir.
 • alman futbol birliği dfb, yazı ile deutscher fussball bund, hem ivica oliç'e hem de eduardo'ya ikişer maç ceza verdi.

  iki topçunun ispanya sınırlarında, la manga'da, üstüne üstlük gayrıresmî bir hazırlık maçında tekme tokat kavga etmelerini dfb affetmedi. iki topçu da ilk iki bundesliga maçında takımlarının formalarını giyemeyecekler. neymiş, yabancı bir ülkede, resmî olmayan bir maçta da olsa bundesliga'da top koşturan iki ayaktopçusunun edeb ve adâba yakışmayan bu hareketleri cezalandırılabiliyormuş. çünkü terbiyenin, efendiligin ülke sınırları ile alâkası yokmuş.

  işte marka degeri böyle yaratılır! yoksa liginizin adını süper, hiper, siper gibi sıfatlarla süslemekle, hatta ve hatta parayı bastırana satmakla bir halt yaratılamazmış....

  daha da ilginç bir rastlantı; ivica oliç iki maç ceza aldığı için bayern münih'e karşı oynayamayacak. oliç ile bayern sözleşme imzalamışlardı, oliç yaz tatili sonunda münih’e gidecekti. şimdi bir kedi gördüm sanki, sanki kötü bir koku alıyorum?! bir kedi gecti sanki?

  oliç’in yaptığı hiç yakışık almadı. bilerek, isteyerek yaptığını falan söyleyerek ortalığı karıştırmaya, etrafa komposto teyorileri saçmaya niyetim yok. ama hamburgseverler oliç'i affetmez. hamburg yönetimi oliç'e ne yapar, onu bilemiyorum, bekleyip görelim.

  oliç’in bayern münih ile sözleşmesi bittiğinde henüz 34 yaşında „gencecik“ bir futbolcu olacak. bence o zaman tokatspor menaceri oliç’i izlemeye gitsin. çankırıspor’da forma giyen vatandaşı asimileviç, “oliç süper topcudur, tokatspor’a çok şey katar! vallahi!” gibisinden muğlak bir iki çift laf etsin. tokatspor da yıllık 3 milyon 5000€ ödeyerek bir „dünya yıldızı“nı tokat’a kazandırmanın gururunu yaşasın, büyük başkan catlasın. oliç tokat’a varır varmaz, ben hirvatistan’dayken de tokatspor’luydum, futbolu tokat’ta bırakacağım, tokat’ı futbolu bıraktıktan sonra vereceğim hizmetlerle de tokatlamak istiyorum!” meâlinde hırvatça birşeyler söylesin. tokatspor başkanı burhan altıntop, oliç’in imza törenine hiç utanmadan bizzât özel jetiyle iştirâk etsin ve oliç ile büyük başkan ense tokat, süte parmak fotoğraf çektirsinler. çektirsinler ki, tokatspor’un oynadığı oyunun rezilliği, satın aldığı çapulculara ödediği servet, tokatspor yönetiminin beceriksizliği ama bir türlü akıllanmaması, inadı, hırsı ve düştüğü hâlleri farkedemeyecek kadar aymazlığı unutulsun. çektirsinler kî, tokat gazeteleri bu müthiş tarihî, sosyolojik, trajik olayı çarşaf çarşaf yayınlasın. yayınlasın kî, tokatspor 50 milyon taraftarıyla, tokat atatürk stadı’yla, forma satışlarından elde edilen gelirleriyle nasıl da bal gibi bir büyük câmiâ olduğunu cümle âleme hatırlatsın!

  nasıl fikir?