• açılımı intravenöz immunglobulin, damar içi kan ilacı anlamına gelmektedir. başta kas sinir sistemi ve bağışıklık sitemini birlikte etkileyen hastalıklar olmak üzere, bağışıklık sistemini zayıflatan ya da çökerten hastalıklarda ve kemoterapiye eşlik edecek şekilde kullanılmaktadır. dolayısıyla çok kritik bir ilaç olup, bazı durumlarda bulunamaması ile felce veya ölüme götürebilmektedir.

  labaratuvarlarda ya da hayvan kanından değil, doğrudan insan kanından elde edildiği için oldukça pahalı ve bulması zordur. özellikle son zamanlarda çin'de kan alınan vericilerde rastlanan enfeksiyonlar sebebiyle, kan kaynağı ve üretim olarak çin'in devre dışı kalmasıyla fiyatları yükselip bulunması daha da zor hala gelmiştir.

  şu anki fiyatı 1000 lira/ 10 mg' nın üzerinde olup, o da ancak bulunursa alınabilmektedir. ancak tedavide genellikle kullanılan dozaj günlük 0.5 mg/kg olduğu için, hayat kurtarmasına rağmen çok aşırı pahalı bir tedevidir. misal 80kg bir kişinin günlük ilaç masrafı 4000 lirayı bulmaktadır, ilacın hergün veya haftada bir alınması gibi durumlarda ise maaliyet hasta ve çevresinin belini aşırı derecede bükebilmektedir.
 • özellikle lösemi ve lenfoma gibi, kemoterapileri kemik iliğinin canına okuyan hastalıklarda hastaya sürekli olarak eritrosit ve trombosit transfüzyonları yapılması nedeniyle gelişen, bir nevi "kan ürünü allerjisi" denebilecek "alloimmünizasyon" ile başa çıkmada da kullanılır. nedeni, bir insana bu kadar bol miktarda intravenöz antikor verildiğinde, trombosit allerjisini yaratan "anti-trombosit antikorları"na karşı da antikor verilmesi, bu sayede bu antikorların trombositleri yok edemeden bloklanması, trombositlerin hastaya kâr kalmasıdır.
 • aşırı erken doğumlarda (28 haftadan küçük), enfeksiyon belirtisi gösteren bebeklerde de kullanılır. türkiye eczacılar birliği depolarından özel reçeteyle temin edilir.
 • hakkında hiçbir detay bilmediğim, sadece gün itibarı ile tanesinin 2500 lira olduğunu bildiğim ilaç. arkadaşımın fındık burunlu annesine dün 13 adet verdiler bundan. bugün kaç adet verecekler kim bilir. inanılmaz pahalı bir tedavi. ihtiyaç duyan herkese geçmiş olsun ve allah kolaylık versin =(
 • (bkz: guillain barre sendromu)

  ve yan etkileri azaltmak için, mutlaka, çok yavaş verilmesi gerekendir.

  beraberinde kan elektrolitlerini de yakından takip etmek gerekir. hiponatremiye yol açabilir. elektrolitler sabah aç karnına gönderilir, oysa ivig (hastanenin eczanesine yazı yazmak, ilacı eczaneden almaya gidecek personel bulmak, ilacı temin etmek uzun sürdüğü için) en erken öğleden sonraki saatlerde verilmeye başlanır. bunu göz önünde bulundurabilecek nörolog bulmak ise, en zorudur...