şükela:  tümü | bugün
 • sarmasik ligi. amerika'nin (güya) en baba sekiz üniversitesinin olusturdugu grup: harvard, yale, pennsylvania, princeton (bkz: princeton universitesi), columbia (bkz: columbia university), brown, dartmouth, cornell.

  (bkz: eksi sozlugu amerika rehberi yapma izinde gidenler)
 • bu okullarda sporcu ogrencilere ozel burs yoktur, yani o kafalarini birbirine toslayarak top pesinde kosturan ayi gibi yigitler, o belleri at beli ayagi od ayagi gibi hokeyci kizlar ayni zamanda zeki ve caliskandirlar. yoksa doldur findik beyinli okuzleri takima, neymis sampiyon olmus okul.
 • bildigim kadariyla bu isimlendirme sarmasikla falan alakadar degildir. kolej takimlari icin ligler olusturulurken bahsi gecen okullar 4. gruba yerlestirilmistir. yani roma rakamiyla baktiginizda grubun adi "iv"'dir. bu yuzden bu okullara "ivy league" denmektedir.
 • bu 8 üniversitenin mottoları şu şekildedir;

  harvard university: veritas (truth)

  yale university: lux et veritas (light and truth)

  princeton university: dei sub numine viget (under god's power she flourishes)

  dartmouth college: dei sub numine viget (under god's power she flourishes)

  brown university: in deo speramus (in god we hope)

  columbia university: in lumine tuo videbimus lumen (in thy light shall we see light)

  cornell university: "i would found an institution where any person can find instruction in any study." ezra cornell

  pennsylvania university: leges sine moribus vanae (laws without morals are in vain)

  (alakasız bkz: ivy league türkiye'ye uyarlansa idi)
 • bu okulların bazı bölümleri çok fena isimden yer. mesela brown siyaset biliminde ya da yale mühendislikte çok yüksek dereceli olmasalar da (genelde bu iki bölümün rankingleri 45-50 arasıdır) kendilerinden daha kaliteli başka bölümlerle benzer aday profili -ve bolca para- ararlar. isimlerine çok takılmamak lazım, her bölümün kalitesi kendinedir genelde. mühendis iseniz mit, caltech, ohio state, carnegie mellon daha iyi okullardır, ayrıca batı yakasının pek çok okulu, mesela stanford, uc berkeley ve ucla bu okullarla her alanda yarışır, hatta bazılarına toz bile yuttururlar.
 • tum ivy league okullarinin havuzlarinda 8 okulun da bayragi asilidir.
 • ozellikle hukuk programlarında ve dıger temel bilimlerde abd nın dogu yakasının en buyuk sekız unıversıtesının basta cesitli spor dallarında yarısmak ıcın kurdugu bır topluluk. tabi asıl onemli olan fraternity ve diger gizli erkek topluluklarının cogu uyesi bu ivy league' e baglı unıversıtelerin birinde okumaktadır. her ne kadar bu bır bırlıktelık gıbı gozuksede bu unıversitelerin arasında inanilmaz boyutlara varan bir rekabet vardır, ozellikle cornell ve harvard'ın hukuk fakultelerı arasındaki ezeli rekabeti uyeler okullarını bıtırseler dahı surdurmektedır bunun nedenıde bu ıvy league dekı topluluk ve gruplasmalardan kaynaklanmaktadır. valilerden tutunda belediye baskanlarına kadar tum onde gelen bıreylerı , senatorleri hatta amerikan baskanlarını bunyelerinde bulundururlar.
 • amerikanin en iyi okullarinin dahil oldugu liste olarak bilinmekte saygi duyulmaktadir.
  bir nevi soylular sinifinin dahil oldugu okul
 • malum sarmaşığın koca binayı sarması yıllar aldığından "ivy/sarmaşık" söz konusu okulların ne kadar eski ve köklü olduğunu vurgular.
 • sporcu olmak bu okullara girmek için bir etkendir ama tek başına yeterli değildir. öncelik, akademik başarıdır. ancak kabul edilen öğrenciler, aynı zamanda milli takım bazında sporcular ise o zaman burs alma ihtimalleri çok yüksektir. well-rounded öğrenci isterler. bütün dersleri 100 olan inek öğrenciden ziyade; dersleri 90 ama milli tenisçi, resim yapan, piyano çalan ve sosyal ogrenci onlara daha ilgi çekici gelir. ancak taşaklı birinden alınan referans mektubu bütün bu faktörleri altüst edebilir.