şükela:  tümü | bugün
 • iyi bir insan anlamında kullanılır. *
 • genellikle suya sabuna dokunmayan, kendi halinde, eline vur ekmeğini al şeklindeki insanlar için kullanılır.
  eğer sizin için kullanılıyorsa "ben nerede yanlış yaptım?" diye düşünmenizi öneririm.
 • genelde hep şununla karıştırıldığı sanılır:
  (bkz: doğru adam)
 • bugün doğal gaz sayacı takmak için evime gelen adamdır. aralık kapıdan gördüğü kedimi çağırdı, sevdi uzun uzun. köpeğini anlattı sonra. nasıl oyuncu olduğunu.. bir tenis topuyla yaptıklarını görsem şaşarmışım mesela. kuşu varmııışş, balığı varmııııış. allah bütün canlıları biz sevelim diye yaratmış. işi doktorunkinden kolay değilmiş ki! ya bi bağlantı güzel olmasa? ya gaz sızsa eve? ya o evde yaşayanlara allah muhafaza bi şey olsa? insan işini iyi yapacakmış.

  sordum, köpeğinin adı garip'miş bu arada. sanırım dünyanın en şanslı balığı, muhabbet kuşu ve köpeğiyle yaşıyor.
 • herhangi bir meşrep, herhangi bir ırk ayırt etmeden söylücem.
  bunu yazma ihtiyacı hissetmem de utancımdır ayrıca.

  iyi adam soylu kan taşıyan adamdır.
  sabahtan akşama kadar bu kanın kokusunu almış köpek balıkları ardına takmışsa o insan iyidir.
  her soylu kan taşıyan insanın ardında en az bir tane köpek balığı vardır.
  tek ölçü budur.

  iyi adama genelde deli derler.
  o zaten delirmeyi göze almış adamdır.
  anlaşılma derdinden arınmıştır.
  tek derdi anlamaktır...
 • " ... öyle yetiştim. oynamak zorundaydım... sessiz konuştum küçükken, hiç şımarık biri değildim... övgüler, sevgi gösterileri. yıllar sonra kim olduğumu farkedebildim. çok ağrılı, sancılıydı... kendine ömürlük bi elbise dikebilirsin... eğer yıllar yılı itfaiyeci gibi giyinirsen, insanlar gerçekten seni itfaiyeci sanabilirler... beni herkes iyi adam olarak bildi... oysa ben iyi adam değildim. iyi adam, bir anda, tek bir anda, tek bir hareketiyle ortaya koyar kendini. ben o anda, o tek hareketimde... repliğimi unuttum. "
 • hep övüp yücelttiğimiz ama övdüğümüz kadar olmaya da gayret etmediğimiz bir adam bu..

  kadın-erkek farketmez, gözlerimizi nemlendirir bunların ölümü..
  arkasından güzel hatıralar anlatır dururuz.. "şöyle iyi adamdı, böyle iyi adamdı"

  anlattıkça efsaneleştirir, efsaneleştirdikçe gerçekten uzaklaştırırız onu.. hayatın içinde değil de bir masal diyarında yaşıyormuş gibi sanki.. hiçbir sıkıntısı, büyük bir derdi yokmuş gibi sanki.. önüne "iyi adam" kisvesine mugayir fırsatlar çıkmıyormuş ve o bunlarla sürekli, sürekli ve sürekli sınanmıyormuş gibi sanki.. zaafları, açmazları, çelişkileri, korkuları olmayan çelik ve tunçtan biriymiş gibi sanki.. hiç kırılmıyormuş, incinmiyormuş gibi sanki..

  ve bu hatalı algımızın listesi uzayıp giderken gerçeklikten kopardığımız iyi adamlara her gün daha çok ihtiyaç duyuyor, her an artan bir hızla soylarının tükendiğini görüyoruz şimdi..

  övmeyin onları.. gözünüzde büyütmeyin, yüceltmeye çalışmayın.. onları "iyi adam" yapan şey her ne ise siz de yapmaya çalışın.. çok küçük şeylerdir çoğu:
  şoförseniz yayalara yol verin, ceketiniz varsa bir üşüyeni sarın onunla, yekdiğerinin derdiyle dertlenin, diğerkam olun..

  iyi adamlar, oralarda biryerdesiniz biliyorum.. hepimizin ihtiyacı var size..

  ben şanslı bir hergeleyim.. tüm rezilliğime rağmen çok iyi adamlar tanıdım.. yaptıkları ve bizzat suratıma "yap" dedikleri her şeyi yapamadım, yapamıyorum.. gücüm yetmiyor.. ama eminim bu satırları okuyanların arasında benden çok daha güçlüler var.. ve dünyayı onlar değiştirecekler, biliyorum.. sadece inanmaları lazım.. vazgeçmeden, sabırla yürümeleri lazım..

  iyi adamlar, her yerdesiniz..

  keşke sizler de bunu farketseniz.. zaafiyetleriniz korkutmasın sizi, herkeste var onlardan.. siz o zayıflıkları tanıyıp onlara hükmedebildiğiniz ölçüde yüceleceksiniz.. onları yenemeseniz de onlarla yaşamayı öğreneceksiniz.. korkmayın ve açık yüreklilikle kabul edin; sadece insansınız.. zayıflıklarınız, acılarınız ve açmazlarınızla sadece insan.. diğer tüm iyi adamlar gibi..
 • yokluğunu müthiş hissetiğimiz insan tipi
 • gözlerindeki acı ve umutsuzluğu silmek için herşeyi yapabileceğim adam.