şükela:  tümü | bugün
  • benim anladıgımı anlatacagım:

1-birbirine cok asık, cok sevgi dolu bir karı koca olma. hugo nun dedigi gibi bir adamın cocukları icin yapabilecegi en iyi sey annelerini sevmektir.
    2-evde cocukların onunde asla kavga etmemek.
    3-cocuklara karsı asırı ilgili, sevgi kelebegi vs olmak. onları yuceltmek. tam bir ozguven asılamak.
    4-onları elestirirken onları incitmeyecek ve yerine ulasacak bir dil kullanmak.
    5-dustuklerinde kendileri kalkmaları icin once fırsat tanımak ama kalkamazlarsa atmaca gibi yetismek ve kaldırmak.
    6-cocukları biraz sımartmak. zaten gercek dunya zamanı gelince agızlarına sıcacak, evde huzurlu ve mutlu olsunlar barem.
    7-onlara kendi kendine yetmeyi ve kendi ayakaları ustunde durmalarının elzemligini de asılamak.
    8-basarı kadar basarısızlıklarını da sahiplenmek.
    9-asla dayak gibi uc onlemler kullanmamak. nasıl alıstırırsan oyle gider. iyi islenen bir cocuga biraz sert konussan on dayagab bedeldir en basında boyle oturtursan sistemi.
    10-onceliginin her daim hayatında cocukların olması. fedakar, anlayıslı, toleranslı, yemeyen yediren, giymeyen giydiren ebeveyn profili olmak.
    11-onlara gorece bir konforu saglamak icin gerekli parayı kazanmak icin kopekler gibi calısmak. cunku yarın obur gun hastalansa hastaneye taksiyle goturebil, icabında acil bir dumda en iyi doktorlara baktırabil, onu iyi okullarda okutabil, diger arkadaslarından hicbir eksigi olmamasını saglayabil gibi.
    12-onları yarıs atı degil, senin yarıs atın hic degil, karakterli bireyler olarak yetistirmek. tavsiye vermek ama son kararı hep ona bırakmak.

ilk etapta aklıma gelenler bunlar.

iyi anne baba olmak bir omur surecek bir savastır.
    bitmeyecek ogrenmedir.
    kitabı olmayan her cocukta farklı calısacak kurallar butunudur.
    ve bir arkadasın sozuyle bitireyim:
    -iyi anne baba olmak icin ehliyet gerekir.
  • cocuktan sıkılınca başkasına vermeye kalkmamak birinci kuralı olsa gerek. zira bu işler uzaktan ahkam kesmeye pek gelmez.
    (bkz: ücretsiz cavalier king charles köpeği)
  • melek gibi bir anneye sahipken, surekli sorun çıkaran, sizi ve annenizi ezen, şiddetin her türlüsünü uygulamaktan çekinmeyen, nefret ettiginiz bir babanız varken cocuklarınıza en iyi anne/baba olmayı hayal etmektir, hedeflemektir.

ve kesinlikle babamin olmadıgı şeydir.
  • bir çok insanın lütuf olarak algıladığı profil.
    oysa iyi anne baba olmak lütuf değil görevdir.
  • bazılarımız anne-baba olmamalı! bir ehliyeti olmalı bu sıfatın. herkes çocuk sahibi olmamalı, biyolojik olarak çocuk sahibi olmak kolay, ya sonrası?
    hikaye bilindik tabi..
    anne bana ulaşır bir çözüm yolu bulmaya. çocuğu son zamanlarda hırçınlaşmış, çok yalan söylüyormuş. olmadık şeyler söyleyip, olmadık şeyler yapıyormuş. hikaye derinleşir, derinleşir...anne anlattıkça dinledim, dinledikçe daha çok dinlemek istedim. ayrıntıları anlatmama gerek yok, sonuca gelince..
    -hocam hadi bu sorunu çözün! çocuğumu düzeltin.
    şimdi çocukların sergilediği her olumsuz davranışın bir nedeni vardır ve bir sihirli değnek onları düzeltmez. bunu anlattım önce.
    ilk sorduğum soru 'eşiniz size şiddet uyguluyor mu? oldu. başka soru sormama gerek kalmadı.
    kadına eşi sürekli çocuğun gözü önünde şiddet uygularmış. eşi kadını aldatmış, o kadını almış eve getirmiş. ikinci bir anne gelmiş çocuklara. kıyamet kopmuş evde, o ona vurmuş o bilmem ne yapmış. boşanma davası açmış sonra kadın fln fln. çocuk bunlara ve bunun gibi bir sürü şeye şahit olmuş. daha sonra çocukta davranış sorunları başlayınca da çözüm olarak annesi çocuğu dövüyormuş. her yaptığı hatadan sonra dövdüm ama yapmaya devam etti diyor. çocuk yaptıklarından dolayı suçlanıp, yargılanıyormuş. çocuğa vurduğunda anne, her seferinde vur bana babam sana vuruyor da ne oluyor. bana da bir şey olmaz diyormuş. boşanmaya sevinilmez ama mahkemeleri varmış boşanacaklarmış. en azından biraz sevindirici bir durum anlatılanlara bakılırsa...
    yani hani ehliyeti olmalı anne-baba olmanın.
    gerçekten yazık, çözümü de yok bu tarz sorunların.
    bir çocuk dünyaya getirmeden önce binlerce kez düşünülmeli.
    ve şu bilinmeli ; çocuğun davranışlarında ters giden bir şey varsa mutlaka bir nedeni vardır. o davranış çocuğa şiddet uygulayarak asla düzeltilemez.
  • çok çok çok yorucudur. üstelik olduğunuzu da anlamazsınız. hep bir çaba halidir. "iyi anne baba olmaya çalışmak"tır doğrusu.
  • iyi insan olmakla dogru orantilidir.
  • tarifi formulü olmayan şey
    saldım çayıra mevlam kayıra şeklinde yapılan yetişen kısmı geçtim
    onun dışında isteye dileye çocuk sahibi olan hemen herkes en iyi bildiği şekilde çocuk yetiştiriyor ama ona rağmen memlektetin durumu ortada
    velhasıl zor zanaat
  • sadece ateşini kontrol etmek için değil, bazen öylesine alın öpmek.
  • bu toplumda işlevsel değildir.

iyi anne ve babaların yetiştirdikleri çocuklar bu toplumda sadece mutsuz olabilirler. başka bir şey olamazlar.