şükela:  tümü | bugün
 • 1) devlet üniversitesi mezunu olması
  2) benzer konulu davalarda başarılı olması
  3) gelişmelerle ilgili bütün bilgileri paylaşması
 • avukatı niçin istediğine bağlı?
  -boşanma avukatı arıyorsan; kurnaz ve sinsi olmalı. şeytana tek pabuç size de mallarınızı bırakmalı. e kolay değil türk erkeğinin malını kaçırması, zeka lazım..

  icra avukatı için; sağlam g*t lazım. ağzı laf yapmasa da olur. her daim kendinden emin ve güçlü duran bir karakter görünümü olmalı. 5 kişilik gangsterin yuvasına tek başına dalmış, kesinlikle ölmeyecek başrol gibi.

  ceza avukatı; en sevdiğim bunlar işte. diğerleri kumda oynasın, bunlar camp nou’da .d katili, hırsızı, psikopatı daha müvekkilinin üçüncü göz seyirmesinde anlaması lazım. eğer işinde iyiyse. çünkü her gelen “ben masumum” der. eğer iyi bir ücret verirseniz ceza avukatlarına “masum” ayrılırsınız adliyeden :) hem de buna tüm kalbinizle inanarak.

  edit: küçük bir not. avukatınızı +30 yaşında seçin.
 • devlet üniversitesi mezunu olmasının, uygulamada edinilen tecrübeye nasıl bir etkisi olduğunu anlamadığım kriterdir. nitekim bu kriteri koyan birisinin bu konuya olduğu gibi herşeye dar bir çerçeveden baktığı belli olduğundan bir zahmet bu kişi benim müvekkilim olmasın.
  devlet üniversitesinde bir hukuk fakültesine giren bir öğrenci düşünün. derslere gitmeyerek, geçmiş yılların fotokopilerinden çalışıp, yatarak sınıf geçsin. diğer bir öğrenci ise birkaç matematik neti daha olmadığı için tek isteği olan hukuk fakültesine vakıf üniversitesinde devam etmiş olsun. vakıf üniversitesindeki öğrenci % 70 devam zorunluluğu altında çoğu dersine girmiş olsun, etraftan topladığı fotokopilerden değil, kendi araştırmalarıyla, muhakeme yeteneğiyle mezun olmuş olsun.
  demem odur ki, bizim halkımız ne yazık ki hiçbir zaman şu önyargılarından kurtulamıyor. avukatın devlet üniversitesinden mezun olması bir başarı kriteri değildir. avukatın başarılı olması, birkaç matematik netine, mezun olduğu üniversiteye bağlı değildir. çalışkan, araştırmacı, zeki olmasına, muhakeme yeteneğinin yeterli olmasına bağlıdır.
  umarım söylediklerimi anlayanlar çıkar, çünkü ben bu önyargılı yaklaşımlardan bıktım artık. devlet üniversitesinden başka bir kritere bakmayanları son zamanlarda çok duyar oldum.
  devlet üniversitesinden mezun olması lazım diyen arkadaşa son sözüm, vakıf üniversitesi mezunuyum, yüksek lisansı devlet üniversitesinde bitirdim, devlet üniversitesinde doktora yapıyorum. olur mu?
  herkes haddini bilsin, oturduğu yerden kimse ahkam kesmesin!!!
 • güven duyacağınız hangi alanda ihtiyacınız varsa o konuda deneyimli biri olmalı. yaşlı avukatlar deneyimli olabilirler ama sizin istediğiniz alanda deneyimli olmayabilirler. yine anadolunun ücra köşesindeki bir devlet üniversitesinden mezun olmadın. ankara ve istanbuldaki özel üniversitelerde en iyi eğitim veriliyor. neden? eski tüfekler emekli olduktan sonra özelde ders veriyor. ve her dersin hocası oluyor. bakın burası çok önemli.