• bilinç dışı bilgiler bütünü olan kültürel değerlerin insanları 'tek' kalıba sokma çabasıdır. genellikle toplum tarafından işaret edilen 'iyiye' doğru hareket edildiğinden, insan 'kendi' olmaktan uzaklaşır ve kıçı başı ayrı oynamaya başlar. önemli olan, kendi öz değerlerinin etrafında iyi biri olmaya çalışmaktır. bu da kendini tanımaktan geçer.

  zira, toplumun değerlerine göre iyi bir insan olmaya çalışmak kadar kötü bir şey yoktur.
 • kötü olan insanların kazandığını gördükçe çok zordur!
 • iyinin ve kötünün olmadığından, iyi insan olmaya çalışmak kendini kandırmak ve zaman kaybı bir eylemdir.bir ülkeye, topluma, ahlaka, dine, kültürel değerlere ve insana göre değişen yargılar olduğundan hiç bir zaman iyi olunamaz, elbet birisi sizi kötüleyecektir.bunun yerine mantık çerçevesinde davranıp mükemmel insan olunmalıdır.
 • yenilebilecek tum boklari yiyen insanlarin sonunda donup dolasip kafasinda geldigi nokta. bu insanlar sadece iyi olmaya, iyi bir insan olmaya calisirlar ama sadece calisirlar. cunku iclerinde iyi bir insan olsa iyi bir insan olduklari karsilarindaki kisiler tarafindan belirtilirdi. bu yuzden bir nevi kendilerini kandirir, sahte bir yuzun altina saklanmaya calisirlar.
 • sen çabalasan da seni kötü bir insan yapabilir.
  bilirsin iyi bir insan olmaya çalışmanın nafile olduğunu. bile bile lades gibidir. bilirsin iyi olmaya çalıştığında elindekini de kaybedeceğini. yine de çabalarsın. yine de kötü olursun, kaybeden sen olursun.
 • çalışmakla olmayacak iştir. insanın içinde olması lazımdır.
 • kötü olmanın daha kolay olduğu bu zamanlarda, çok zor olandır.
 • bazen çok zorlaşabilen bir durum, bu durumu koruyabilmek daha doğrusu. çok bunaldığım zamanlarda 'aynı şekilde karşılık verirsem benim ondan ne farkım kalır' mottosunu kullanmaya çalışıyorum. her insanın içinde kötülük var, eğitim şart.
 • tersinin mümkün olmadığını sandığım için kendisinin de mümkün olma ihtimalinin olmadığını düşündüğüm modern insan aldatmacası...
  artık dünya savaşları yerine kişisel savaşlar var.
  ve savaş size iyi olma alanı bırakmıyor.
  iyi olmayı istediğiniz her şey size karşı daha şiddetli bir saldırı imkanı doğuruyor çevrenizdekilere.
  insan aslen kötüdür, nefs mi dersiniz ego mu her ne derseniz deyin, insanın aslı kötü olmaya iyi olmaktan daha yakındır.
  iyi olmaya çalışmak da aslınızdan uzaklaştıkça mümkün olabilir.
  hasılı iyi olmaya çalışmak size mutluluk da huzur da getirmez.
  ne getirir, hüzün, kaygı, öfke...
  iyilikle bir arada olmaları bile tiksindirici ama kişisel tecrübem bu.
  yanılıyor muyum, keşke...
 • zordur. iyi insanın da aklından kötülük geçer ama yapamaz. öyle bir güçsüzleştirir ki bu onu. azıcık üzmek istersin çünkü üzülmüşsündür... ama yok! "üst kat kiracısı" izin vermez!abdullah efendinin rüyaları