şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bu da böyle bir sanrıdır.

(bkz: serbest çağrışım)
  • (bkz: paganizm)
  • (bkz: lemmy is god)
  • eğitimi bozuk bir toplumun yaralarını kanatacak güzellikte bir söz. okullarda verilen eğitim bir yana; sanat dallarında dahi sahip olduğu bilgiyi, yeteneği sonraki nesillere aktarmada bir isteksizlik var. iyi bir sanatçı iyi bir eğitmen olamıyor. iyi bir profesör, iyi bir araştırmacı her zaman kendini aktaramıyor. eğitmek önemli ve zor bir iş. yıllardır söylerim, karakterimde bu eğilimi görmediğim ve hakkını veremeyeceğim bir iş olduğunu düşündüğüm için gelecek hedeflerimde hiçbir zaman yer vermedim. her ne işi iyi yapıyorsam, bunu sonraki nesillere aktarmak istesem de bizzat eğitmen olarak başarılı bir şekilde yapabilecek olgunlukta değilim, yıllar içinde olur muyum bilinmez. eğitim hayatım boyunca da iyi öğretmenlere sahip olduğum yıllar, çoğu akranımdan farklı olarak kendi başıma çalışmam gereken süre çok daha az oldu. bunun güzelliğinin acısını kötü eğitmenlerle her karşılaşmamda yaşıyorum. bilgiyi ağzından kerpetenle çekip almaya çabaladığım, eğitmekten bihaber yalnızca prestij kaygısı güden insanlara bir müddet sonra katlanamaz oluyorum. karşısındaki kitlenin anladığını gözleri ışıl ışıl izleyen, zevkle ders anlatan öğretmenlerim nerede; lafı dolandırıp hiçbir şey anlatmayan bu insan nerede diyor, kıyasa giriyorum.

bu bir yana, mum dibine ışık vermez düsturundan hareketle belki, eğitimci bir ebeveynim olmasına rağmen kendisinden alanına ilişkin hiçbir eğitim alamadım. kendisi sınıfında iyi bir eğitmen, ancak sınıfı dışında fikirlerimi aynı düzlemde tartışabileceğim bir insan dahi değil. eğitmek çok önemli ve yüce bir iş olsa da, her zaman çok iyi bir insan tarafından yapılması gerekmez. bu yetkinliğe sahip olmamak çoğu diğer yetkinlikle üstü örtülebilecek bir durum değildir.