• sn. yahya sezai tezel ilk dersinde* "sizler bir halkin %1 lik sinifini temsil ediyorsunuz, yani dahiler sinifi ona gore bunu geregini yerine getirin" gibilerinden acilis konusmasi yapmis idi. zahir oysdenen seyin nasil bir sinav sistemi oldugundan habersizdi gariban. haberli olsa da derslerde sonrasinda basimiza gelecekler icin kendini justify etmeye calisiyordu belki de. iyi bir okulda okumamiz her anlamda agzimiza sicilmasina engel olmadi zira.

iyi okul insana sadece vizyon kazandirir. etiketmis zartmis zurtmus bunlar sizde altyapi yoksa biryere kadar dayanan kagit kayik gibidir eninde sonunda su alir. iyi okul, buyuk bir kentte, genelde iyi okullardan gelen insanlarin tercih ettigi bir yer oldugu icin, az bucuk medeniyetten haberdar, kavga gurultu yerine konusarak iletisim kurma istegine ve becerisine sahip insanlar cevrenizde olacaktir. bu da tabi ki inkar edilemez bir nimettir. konya ovasini asarken icinden gectiginiz ugradiginiz koyleri dusunun. orda dogmus olsaydiniz hersey cok daha farkli olacakti. ['icinden ciktiginiz toplum sizi sekillendirir, bu farki algilayacak bilinc duzeyine erismis olmasaniz ki ama' diyeceklere ceteris paribus derim bal gibi olur.]

derslerde ogrendiklerimiz gelince; sahsen ben bir iktisatci olarak gercek hayatta asla sinanamayacak turden bir suru teori ogrendim, elde kalanlar da vardi tabii ki. onlar da is hayatina basladigim gunden beri yasanan ekonomik krizler nedeniyle 100 defa tepe taklak oldu. allahtan okulda ogrendiklerimizi cabuk unuttuk. [durum tabi ki fen bilimleri ile ugrasanlar icin cok farkli. onlar okulda egitimini aldiklari seyi uygulama sansina sahipler.]

uzun lafin kisasi, iyi okul hayatta iyi bir baslangictir ama onde bittireceginiz anlamina gelmez.
  • insanların sizi bi bok sanması.
  • insanlara garip ya da sacma gelen laflar etseniz de atip tutsaniz da bunu dahiliginize yormalari,
    yine de belirgin bi tereddutle yaklasmaktan kendilerini alamazlar.
  • iş başvurularında önlerde yer almanızı sağlar. gerçi kendini ifade etmeyi bilmeyen odunlar da bir şekilde kendilerini kasıp mezun olabilirler ama onlar da okul durumlarından dolayı işe alınacak ilk adaylar arasında yerlerini alırlar, en azından yüzyüze konuşuluncaya kadar...
  • iş hayatına diğerlerinden bir adım ilerde başlamanın ötesinde bir bakış açısı kazandırır. iyi bir okul olaylara farklı açılardan da bakabilme ve muhakeme etme özelliğini aşılar. daha sosyal bir birey olman için olanaklar sunar, kendi hobilerini keşfetmen, istediğin yolda ilerlemek için sana seçenekler sunar ve bunlar için iyi bir basamak olur. sadece öğretim değil, hem eğitim hem öğretim verir. oraya bir odun olarak girsen de yontularak çıkmayı bilirsin. tabi direnenler olabilir...
  • en büyük avantajı etiket sahibi olmaktır. önyargılarda bulunmaya pek meraklı olan, "etiket sever" insanların gözünde peşinen artı puan almaya pek elverişli özelliktir bu. genelleme yapmaya çok yatkın tiplerin kriterleri arasında baş sıralarda yer alır. "iyi okul"da öğrenci olan ya da bu şekilde betimlenen bir okuldan mezun olan kardesimizin tüm hödüklükleri, görgüsüzlükleri, cahil davranışları ; bu okul şan ve şöhreti adına yokmuş varsayılır. görülmezden gelinir.
hesabın var mı? giriş yap