şükela:  tümü | bugün
  • chopin nocturne c sharp minör
    moonlight sonate(1.bölümünü)
    haydn piano concerto in d majör
    gibi eserleri geçmiş biri olarak bu seviyenin üstüne çıkamıyorum sözlükteki piyanistlerden önerilerini yazmalarını rica ediyorum.
    (forum işi oldu idare edin artık.)
  • oktav genişliği için el yapısı. yani elini açtığın zaman serçe ve başparmağının neredeyse 180 derecede aynı hizada olması.
  • erik dalını iyi çalman gerekir. ayrıca erik dalını çalıp söylerken oynayanlardan biri gelip kulağına ağzını dayayarak erik dalını çalsana dediğinde, sinirlenmemen gerekir.
  • 1-iyi ebeveyn
    çocuğunu gözlemleyen, tanıyan, yeteneklerini sezebilen, ekonomik ve kültürel yönden yeterince güçlü, akıllı anne - baba
    2-en geç 3 yaşında, piyano dersleri almaya başlatılmış olmak
    3-yaş ilerledikçe, müzik eğitimini mümkünse yurt dışında, viyana'da, londra'da en iyi hocalarla devam ettirmek.
    4-bu işi çok sevmek, divaneler gibi çalışmak, çok çalışmak. (günde 6-8 saat)
    5-öğrencilik döneminde uluslararası yarışmalarda kendini göstermek
    6-yetenek

bunların hepsi bir araya gelirse, belki, ama sadece belki, bir ihtimal sonunda ünlü bir konser piyanisti olma şansınız olabilir.
    (hani lang lang gibi, mitsuko uchida gibi, bu şekilde "ünlü"den bahsediyorum)
  • yaş, bu zamana kadar alınan eğitim, el anatomisi, kulak eğitimi, nota okuma, bir günde çalışılan saat gibi bir çok etmenin bir araya gelmesiyle oluşabilecek durum.

yazar sadece belirli parçaları geçtiğini, üstüne çıkamadığını yazmış ve yardım istemiş.

yazar doğal olarak piyanistlerden rica etmiş;ama piyanistte seni dinlemeden, görmeden bilemez diye düşünüyorum. iyi, güzel sen bu eserleri geçtim diyorsun da ne kadar iyi çalıyorsun? eğitimin nedir ? ytü sanat ve tasarım fakültesinde piyano bölümü de var. bazı öğrencilerin her iki saatte bir 10 dakika ara vererek, 8 saate yakın çalıştıklarına eğitim hayatım boyunca sürekli şahit oldum. düşün ki bu yetenekli çocuklardan bile belki 1 ya da 2 tanesi konser piyanisti olabilecek. tabi sen konser piyanistliğini düşünüyorsan diye söyledim.
  • sanata ve sanatçıya değer veren bir ülke.
  • -gam, oktav vs. temel egzersizleri her tonda rahatlıkla yapacak kadar çalışmak

-çok çalışmak

-chopin etüdlerini çalmak

-çok çalışmak

-horowitz, richter, gould, barenboim gibi büyük ustaların kayıtlarını dinlemek, anlamak

-çok çalışmak

-çalınacak bestecileri ve eserlerini (sadece piyano için yazılmışları değil) iyi tanımak. mesela horowitz'in beethoven kaydına başlamadan önce beethoven senfonilerini dinlediği söylenir.

-çok çalışmak

-günümüzün teknolojik imkanlarından faydalanmak, çalışınızı kaydedip dinlemek

-çok çalışmak.

-en az 3 yaşında öğrenmeye başlamak kesinlikle değildir. gelmiş geçmiş en iyi piyanistler arasında gösterilen sviatoslav richter (şahsi kanaatimce en iyisi) piyano çalmaya 18 yaşında başlamıştır. küçücük yaşta aile zoruyla piyano çalmak virtuöz olmak için bir avantajdır, müzisyen olmak için değil.

hergün instagram-youtube'da gördüğünüz o asyalı çocuklar çılgın etüdler çalıyor gibi görünebilir. ancak müzikal derinlik olarak bir şey kazamış değiller ve kazanamayacak olmaları muhtemel.

piyanistlik, robotluk değildir. parmaklarınızı dogru tuşlara doğru zamanda yeterli hızda basmanız iyi bir piyanist olduğunuzu göstermez.

aklıma geldikçe editlerim.
  • (bkz: yahudi olmak)
  • iyi bir piyano