şükela:  tümü | bugün soru sor
 • burada herkes için çıkarılacak bir ders var.

  arabesk buzdağının altında yatan ajitasyondan bahsetmeyeceğim dahi. tatmadığım bir duygu olan öksüzlük yahut yetimlik yahut kimsesizlik çağrışıyor bu şarkıda. ve tahayyül etmeye çalışıyorum: yetimsin ve üzerine âşık oluyorsun.

  diyelim kadınsın, az buçuk algın da yavaş. kolundan tutup seni vazgeçirecek, “a, kızım sana, güzel gözlerine, kiraz dudaklarına, sabina’nın sevgilisi nedim’den başka bir nev civan bulunmaz mı? kafanı çevir yukarıya aşağıya sağına ve soluna bak. bak ve aydınlat yüreğini” filan fişmekan söyleyecek bir allahın kulu dahi yok.

  tahayyül etmeye çalıştım ve başaramadım.

  o yüzden her yetim, aşıksa hele, iki kere yetimdir. gözyaşları da gözlerinden çifter çifter akar, çenesinden damlayan damlaların sayısı hep ikiyle çarpılır.

  böylelike şarkıya rücu ediyorum. son ses açıp günde on sekiz defa dinliyorum.

  cem.
 • efsanevi bir emrah şarkısı, ayrılmam albümünden. gökhan güney'den de biliriz ama emrah inletmiştir şarkıyı, hayat vermiş, içki masamıza konuk etmiştir sesine kurban olduğum.

  her sevene inanılmaz, candan sevip bağlanılmaz.
  çile verir dayanılmaz, iyi düşün öyle sev.

  önceleri bir hoş eder, sevgisiyle sarhoş eder.
  acımadan çekip gider, iyi düşün öyle sev.

  hiç birşeyi görmez gözün, mutlulukla güler yüzün.
  sonra birden çöker hüzün, iyi düşün öyle sev.
 • 'çünkü severken, düşünme yetisini kaybedebiliyor insan. hala düşünme fırsatın varken, iyi düşün.' temalı söz öbeğidir.
 • sözler tahir peker müzik ise arabesk alemine damgasını vuran bayar kardeşlerden burhan bayar'a ait olan arap ezgileri ile dolu müthiş bir damar çalışma.''yıkılmak yok öyle hemen arkadaş'' parçası gibi emrah çok çok güzel seslendirmiştir.ayrıca gökhan güney'de bu eseri okumuştur.