şükela:  tümü | bugün
65 entry daha
 • önce o makineyi kullanmayı öğreneceksiniz, lensleri öğreneceksiniz, ışığı takip edeceksiniz, kompozisyonu öğreneceksiniz sonra makineyi kullanmayı bu bağlamda tekrar öğreneceksiniz, deneyim kazanacaksınız ve çektiğiniz fotoğrafların bir boka benzemediğini ve bir şey de anlatmadığını öğrenmiş olacaksınız bu arada. fotoğrafçılık pahalı bir hobidir ,düzgün bir şeyler ortaya koymak istediğinizde de emek ve zamanınızı alır.
 • yani su götürmez bir gerçek.

  eğer çekilen fotoğraftan tek beklentiniz jilet gibi fotoğraflar çıkmasıysa iyi makine tabii ki daha çok iş görür. keza belge fotoğrafçısıysanız da. ya da belgesel. ne bileyim, gidip de afrika'da kuş çekecekseniz haliyle kodak kullan-at kamera değil, köpek gibi tele-lensler, gövdeler kullanacaksınız.

  yok eğer fotoğraf aracılığıyla anlatmak istediğiniz bir mevzu var ise işte o zaman durum değişiyor.

  kendinizi fotoğrafçı olarak tanımlıyor ve bir görsel dil yaratma sıkıntınız varsa durum yine değişiyor. arka arkaya çektiğin rastgele fotoğrafların hepsinin çok iyi görünmesiyle, arka arkaya çektiğin fotoğrafların anlamsal olarak kategorik olması ve senin sanatçı olarak "serüvenini"* belgeleyebilmesi ayrı şeyler.

  zamanında polaroid'lerle çekilmiş, çıplak flaş, netlik dışı, kadrajsız, orantısız bok gibi fotoğraflardan oluşan bir sergi görmüştüm. şiddet uygulanan bir ilişkinin güncesiydi. onu gidip de dslr ile, carl zeiss lensler ile çekse olacak iş değildi. zaten tam olarak konu sterillikten uzaktı. cinnet anlatıyordu. o fotoğrafların görsel dili de cinnetti.

  misal. o yüzden dubai görgüsüzü gibi her şeyin en kalitelisi en iyisidir kafasıyla bakacaksanız diyecek bir şey yok. ama iyi fotoğraf ile uygun fotoğrafı, kusursuz fotoğrafla anlamsız fotoğrafı, işlevle amacı karıştırırsanız siz pek bir şey anlamazsınız durumdan.

  yoksa fotoğraf boş iş evet. yani müzik de boş iş. bale falan da boş iş aynı kafayla. fotoğrafın ölçütü sizin için faydaysa zaten sizin sanatla alakanız yok ki?

  fotoğrafa boş iş diyenler bana "abi niye kedi beslenir anlamıyorum, inek desen süt veriyor yiyorsun" falan diyen bir arkadaş vardı, onu hatırlatıyor.
 • iyi firının lezzetli yemek pişirmesi kadardır.
 • 2017 yılı kasım ayı itibariyle en dandik cep telefonu kamerası ansel adams'ın ömründe kullandığı en iyi kameraların teknik özelliklerine yakın fotoğraf verdiğinden çok kolay çürütülecek tezdir.

  adamın 1930'larda çektiği fotoğraflara bakın sonra konuşalım.
 • iyi değildir kaliteli falandır o, daha nettir vs. ama tecrübe ile sabit iyi makine ile iyi fotoğraf çekilmiyor. ışık, lens, diyagram bilmem ne bilmeden, o göz sizde olmadan aynı çirkin fotoğrafın daha kalitesini çekip geliyorsunuz.
 • herkes aynı şeyi farklı cümlelerle yazmış.
  küfür yok, laf sokma minimum.
  anlaştığımız nadir başlıklardan.
 • üstünde zaman zaman çok düşündüğüm konu.

  nikon d5200 kullanıyorum 2013den beri, 3 defa nikon d5200 aldım kullandım.

  ilkinde çalındı, ikincisinde sattım, üçüncüsü de şu an elimde shutter'ı 40000lere geldi.

  şimdi fotoğraf olayı çok geniş bir konu. şu gün hobi olarak uğraşan birisine dx makina yeterli diye düşünüyorum, sadece makinayla lensle de bitmiyor yok hafıza kartı, yok tripodu, yok ıvırı zıvırı derken tomarla amerikan dolaringosu tutuyor.

  makinamın kötü olması değilde(fiyatına ve benim kabiliyetime göre oldukça yeterli aslında), bazı konulardaki eksikliklerini hissetmeye başladım ufaktan, manzara çekerim, portre çekerim, basit uzun pozlama çekerim, bunlar öyle dehşet farklar yaratmıyor ama spesifik bir konuya döndüğüm zaman, mesela milkway çekmek istedim, 1 hafta her gece uğraştım, her gece sabahlara kadar tarlalarda pangallıklarda oturdum dolandım, olmadı yapamadım, işte eksikliği burada hissettim, iso çok önemli bi kavram, makinamın iso performansı da kötü, sensör de ufak olduğundan çabuk ısınıyor ve haliyle gren de alıp başını gidiyor. tabi lens de önemli çok, makinaya 1 para veriyorsan , almak istediğin lensler 3 4 para tutuyor ve alamıyorsun, sonuçta bu işten para kazanan insan değilsen dolarları gömemezsin kolay kolay makinaya lense.

  düşünüyorum çektiğim fotoğraflar basit fotoğraflar, şartlarım uygun olmadığından, lan ağrı'ya gidip ağrı dağı çekeyim, yok şuraya gidip şunu çekeyim diyemiyorum pek.

  yani bana en baba makinayı da versen, yine gidicem kedi fotoğrafı çekicem, makro uzatma tüpü takıp çiçek böcek çekicem pek de bişey değişmeyecek.

  fotoğraf olayı çok enteresan bir olay, çekiyorsun bi kare, geliyorsun eve fotoşop yapıyorsun, beğeniyorsun, geçiyor aradan 6 ay, çektiğin fotoğraf karesine bakıyorsun, işte o zaman hataları görüyorsun, eksiklikleri görüyorsun, böyle böyle hep tekrar ediyor bu durum ve az da olsa ilerliyor insan.

  şu gün makina alcak imkanım olsa ne alırdım diye düşündüm geçen işin içinden çıkamadım(hayal tabi, çömleği çatlattım önce bi çömlek almak lazım bkz:son entariler)

  alacağım makina ne gibi bi fark yaratırdı dedim? uzun pozlama ve iso konusunda daha güzel şeyler yakalayabilirdim, eee lens , bi lens 2000 dolar, hadi sigma falan al ortalama 3.5 liradan başlıyor, makinayı alsan lensi alamıyon, almıyom lan diye atarlandım, trip attım, hayal mayal de kalmadı.

  bu iş de bir porno, milletin egosunu tatmin etmek için kullandığı... herkes için öyle değil ama bi yarış bi hava atma olayı söz konusu olabiliyor bazı insanlarda.

  dx kullanıyorum, dx den memnunum, belki makina alsam yine dx alacağım, adam ben de full frame var mk, sen kimsin triplerinde.

  ona bakarsan olm millet orta format kullanıyor, ee senin sensörün 3 katı telefon ekranı gibi sensör koymuş adam, ne oldu şimdi senin full frame artizliğin? onu da bırak, adam gidiyor 120 bin dolares gömüyor hasselblad alıyor? yani neymiş sidik yarıştırma olayı pek de gerekli bişey değilmiş.

  ne insanlar gördüm ben çevremde özellikle son zamanlarda, adam basmış parayı almış lensi, basmış parayı almış makinayı, çekmiş çekmiş çekmiş , beğendiği 50 tane fotoğraf gösteriyor bana, bakıyorum 50 tane içinde 1 tane işte bu güzel diyebileceğim bişey yok.

  yapılan hatalar ise çok çok basit kompozisyon hatası, kadraj hatası, makinanın yanlış kullanımı, fokus hatası yapmış, ötekinde gitmiş makinayı titretmiş, işte bu adama trilyonluk alet versen yine olmaz, adam artizlik maksadıyla girmiş bu işe çünkü, onun fotoyla falan alakası yok, o ona buna hava atıcak derdi bu.

  netlik, arkaplan bulanıklığı ve bokeh ile olsaydı bu işler, düğün fotoğrafçılarının her biri meşhur olurdu, adamlar en iyi lensleri , en iyi makinaları kullanıyolar, bir çekiyor fotoğrafı jilet gibi eee? sonuç bakıyon gelin damat , gelin damat.

  denk geldiğim bazı saplantılı insanlar
  bulanık alan derinliği manyağı: kanki bi lens aldım off arka planı krema gibi yapıyor, f -1.2
  compact zoom manyağı: bunun 80 x optic zoomu var(nikon p910 vs), burdan bi çakıyom zoomu uzaylılar gözüküyor. (bi bakıyom fotoğrafa netlik yok, telefonla çeksen daha güzel çekersin.)
  dslr zoom manyağı: bi lens aldım, aha bacağım kadar, bir de teleconverter aldım, ayı tepsi gibi yapıyor bulutsuz havada merkürü bile görüyorum amk hahahaha
  seri çekim manyağı: saniyede 20 kare çekiyo bu oğlum
  makrocu: karıncanın götünü çektim moruk, fokus stacking yaptım
  abaza entel: nü çekiyorum ben sadece
  canon fanı: canon siker
  nikon fanı: nikondan gerisi yalan babaağ
  lens manyağı: komple nikonun seti var bende, 16 mm den 600mm ye kadar
  sosyete instagramcısı: aynasız var bende, aynasızla çekiyorum sonra instagrama atıyorum.
  genel takılan(ben de dahil): ne çekiyorsun? ne bulursam çekerim ben gözüme hoş gelen
  fullframe'ci: boynuna eşek gibi makinayı takmış, göğsünü gere gere gezinirken bana bakar ve dx makinayı görür.(aşağılayıcı ve alaycı bakışlar)
 • aslı “iyi fotoğraf makinesinin iyi fotoğraf çekimine iyi etki etmesi” olması gereken önerme.

  2010’daki 1 mayıs mıydı net hatırlayamıyorum... iki kız, iki de oğlan vardı gomnis tipli. ellerinde de pozlu, eski tip slr makinalar. fotoğraf çekiyorlar ara ara. neden yeni makinelerden almadıklarını sorunca, kızlardan biri paramız yok dedi. konvers giyip solcu takılıyoruz, bunlarla da retroluk peşindeyiz demedi, paramız yok dedi. belki de tab olayını kendileri yapıyorlardı hobi olarak. ama kız, sol görüşü fakirlikle bağdaştırdığından paramız yok dedi. neyse efendim. işte bazısı da böyle fotoğrafları sever. sana göre iyi fotoğraf netlikten, gerçeklikten ibarettir, bazısına göre de yakaladığı karenin enderliği ya da sıradanlığı ve buna harcanan emektir iyi fotoğraf.
 • ne kadar ekmek o kadar köfte mantığı gibidir.
 • bir de ara güler reise coşkun aral reise sormak lazım.
  iyi fotoğraf makinesi iyi fotoğraf çekiyorsa adamlar fotoğraf çekerken niye kıvranıyorlar ?
5 entry daha