58 entry daha
  • yani su götürmez bir gerçek.

eğer çekilen fotoğraftan tek beklentiniz jilet gibi fotoğraflar çıkmasıysa iyi makine tabii ki daha çok iş görür. keza belge fotoğrafçısıysanız da. ya da belgesel. ne bileyim, gidip de afrika'da kuş çekecekseniz haliyle kodak kullan-at kamera değil, köpek gibi tele-lensler, gövdeler kullanacaksınız.

yok eğer fotoğraf aracılığıyla anlatmak istediğiniz bir mevzu var ise işte o zaman durum değişiyor.

kendinizi fotoğrafçı olarak tanımlıyor ve bir görsel dil yaratma sıkıntınız varsa durum yine değişiyor. arka arkaya çektiğin rastgele fotoğrafların hepsinin çok iyi görünmesiyle, arka arkaya çektiğin fotoğrafların anlamsal olarak kategorik olması ve senin sanatçı olarak "serüvenini"* belgeleyebilmesi ayrı şeyler.

zamanında polaroid'lerle çekilmiş, çıplak flaş, netlik dışı, kadrajsız, orantısız bok gibi fotoğraflardan oluşan bir sergi görmüştüm. şiddet uygulanan bir ilişkinin güncesiydi. onu gidip de dslr ile, carl zeiss lensler ile çekse olacak iş değildi. zaten tam olarak konu sterillikten uzaktı. cinnet anlatıyordu. o fotoğrafların görsel dili de cinnetti.

misal. o yüzden dubai görgüsüzü gibi her şeyin en kalitelisi en iyisidir kafasıyla bakacaksanız diyecek bir şey yok. ama iyi fotoğraf ile uygun fotoğrafı, kusursuz fotoğrafla anlamsız fotoğrafı, işlevle amacı karıştırırsanız siz pek bir şey anlamazsınız durumdan.

yoksa fotoğraf boş iş evet. yani müzik de boş iş. bale falan da boş iş aynı kafayla. fotoğrafın ölçütü sizin için faydaysa zaten sizin sanatla alakanız yok ki?

fotoğrafa boş iş diyenler bana "abi niye kedi beslenir anlamıyorum, inek desen süt veriyor yiyorsun" falan diyen bir arkadaş vardı, onu hatırlatıyor.
  • iyi firının lezzetli yemek pişirmesi kadardır.
  • çoğu fotoğrafçılık forumunda ara güler'in ve ansel adams'ın bu tür ekipmanı yerin dibine sokup fotoğrafçıyı yücelten sözleri paylaşılır (ha başka isimler bilinseydi onlarınkiler de paylaşılırdı hani ama piyasa maalesef bu 2 isimden oluşuyor şimdilik) ama ne hikmetse bu sözler olmadan 2 yorum yapamayanların imzalarına bakınca da maşallah en üst düzey cihazları kullandıklarını görürsünüz (nedense çantasına, vidasına kadar yazarlar, bir de canon'un pahalı lenslerindeki o le büyük kırmızı harfle yazılır). bir de belli bir seviyenin üstündeki tüm fotoğraf makinesi sahiplerinden ortaya bir sanat koymaları beklenmesi hastalığı var nedense, (iyi ekipmanın var ama iyi fotoğrafçı değilsin tadındaki laf sokma amaçlı sözün kaynaklarından birisi de budur) ben şimdi genelde manzara ve kızımın portreleriyle uğraşıyorum daha çok, güzel bir gün batımı veya kızımın yıllar sonra bile içimi ısıtacak bir gülüşünü biraz estetik bir formatta yakalamak bana yetiyor, şimdi bir miktar ekipmanım var diye illa sokaklarda sümüklü çocuk veya buruşuk yüzlü yaşlı aramak zorunda mıyım? sokakta herkesin hareket halinde olduğu ama yolun ortasında mal gibi sabit duran bayan fotoğrafım ya da toplumun bireyin bilinçaltında yarattığı negatif izdüşümleri yansıtan fotoğraflarım da olmadı hiç, o nedenle ışığınız bol ols... şaka şaka, ışığınıza sokayım.
  • diyafram açıklığı boş yere değil elbette. ne kadar kaliteli lens , ne kadar iyi sensör o kadar güzel. fakat burada gözün ne gördügü ile mi ilgileneceğiz, fotoğrafta görüntünün nasıl aktarıldığına mı bakacağız? gözün gördüğü herşeyden daha ötedir. fotoğraf tarihindeki sanatçıların ekipmanlarına bakın bakalım.
  • iyi değildir kaliteli falandır o, daha nettir vs. ama tecrübe ile sabit iyi makine ile iyi fotoğraf çekilmiyor. ışık, lens, diyagram bilmem ne bilmeden, o göz sizde olmadan aynı çirkin fotoğrafın daha kalitesini çekip geliyorsunuz.
  • birde güzel gösteriyoki adamı şerefsiz onun kendiniz olduğuna inanamıyosunuz :)
  • bu aralar fotoğrafçılığa sardım.aslında yıllardır bir merakım ve isteğim vardı fakat imkanım ve zamanım yoktu.bu günlerde ise elime şans eseri geçen nikon coolpix l310 model makine ile fotoğraf çekmeye başladım.makina pek iyi olmamasına rağmen iş görür durumda.internetten biraz araştırma ile gördüm ki harika makinalar var ve benim makinaya on basar durumda.benim makinaya bakınca ekmek veresim gelmiyor. diğerine bakıyorum poz,odaklama,netlik her şey harika resmen makina en işi bilmez insanın eline geçsin bir şeyler çıkarır. umarım bir gün efsaneleri satın almak dileğiyle.fotoğraf makinası önemli
  • fotoğrafa olan bakış açısı tamamen sentetik insan söylemidir.
    bir diğeri için: “lan benim telefon var ya bunlardan iyi çekiyor ha, bak şimdi...”
  • ansel adams large format makine ile fotoğraf çekiyordu. makinesi şöyle bir şeydi:
    http://www.ucreative.com/…iconic-works-ansel-adams/
    cep telefonu ile karşılaştırmak ayıp olur. cep telefonunun oraya varmasına daha çoook var.

tanım: doğru iddiadır. iyi ekipman ile iyi fotoğraf çekersin.
    not: d810
  • iyi fotoğrafçı tarafından iyi fotoğraf makinesine iyi fotoğraf çektirilir. nesne ve özneleri yerli yerinde kullandım. bu arada bazı blog sayfalarında ve fotoğraf kurslarında makinenin bir araç olduğu önemli olanın bakış açısı olduğu söylenir.
12 entry daha
hesabın var mı? giriş yap