şükela:  tümü | bugün
  • bir de kardeşi var bunun, hukuki adını aramaya üşendim şimdi, "aynı suçun tekrarlanmayacağına dair oluşan kanaat" gibi bir şey. son dönemde duyduğum bütün haberlerde bu ikisi ayrılmaz ikili gibi. suç işle, 10-20 sene ceza yazsınlar, duruşmalarda uslu uslu oturduğun için 3-5 seneye düşsün, aynı "efendilik"le hakim amcayı tekrar yapmayacağına inandır, cüzi bir para cezasına çevrilsin, hatta kasarsan tahsilatı bile erteletebilirsin.

taksit yapan kredi kartları gibi, öldür birini, 15,5 takside bölelim, ilk taksidin yarısını biz ödeyelim (çakala bak, o yarım taksidi neremize sokuyoruz, o da başka bir başlıkta incelenmesi gereken ayrı bir mevzu), ilk taksit ise sittin sene sonra, tekrar başka birinin canını yaktığında.

not: şimdi tırsmaya başladım, hakkımda bağımsız türk yargısına müdahale suçundan soruşturma başlatılır mı diye ama tekrar okuyorum ki ülke belirtmemişim. somali'de oluyor bunlar efendim, kafanız karışmasın.
  • diyelim gömlek satın aldınız satıcı hanım kızımıza sorun çıkartmadan. onu raf tepelerine tırmandırıp 300 model deneyerek değil de direk ben şunun largeını istiyorum diyerek aldınız göyneğinizi..
    sonra kasaya geldiniz... size orda otomatik bir "iyi hal" indirimi uygulanabilir deminki kararlı ve zahmetsiz alışveriş tarzınız için..
  • sen kalk onca suç işle, hırsızlık yap, gasp et, adam öldür; sonra mahkemede fino köpeği gibi terbiyeli uslu dur, hakim amcana ıslak köpek bakışları ile kendini acındır. olacak iş değil!
  • sen git canta kapacagim diye arabayla kapkac yap. cantayi birakmiyor diye 230 metre surukle kurbanin olumune sebep ol, sonra mahkemede sus pus otur, duzgun giyin sucun azalsin. zaten o ortamda cilginlik yapmak icin deli olmak lazim. ne bekleniyor mahkemede hakime kap kac yapmasi mi? ayrica devlet kendine yapilani affetmezken nasil vatandasa yapilani, vatandasa sormadan affeder o da ayri bir konu.

simdi suclu mahkemede efendi olunca cezasi indiriliyor. peki hakime hakaret ederse ne oluyor? baska mahkemede hakaretden yargilanip orada efendi davrandigi icin cezasi indiriliyor mu? (gerci hakime yapilan hakaret muhtemelen devlete yapiliyor olabilecegi icin indirim alamaz olabilir.) ya da ayni mahkemede cezasina ek ceza mi ekleniyor?

asagidaki olayda da iyi hal indirimi uygulanmis. tek sevindirici yan cezalarin gercekten yuksek olmasi. umarim tum kapkac davalarina emsal olur.

http://www.hurriyet.com.tr/…gid=112&srid=3604&oid=2
  • kul hakkı, insanın can, mal, namus ve ahiret yaşamına dönük maneviyatı gibi dokunulmazlıklarına yönelik tecavüz ve haksızlıkların ortaya çıkardığı haktır. insanın kişisel haklarına yönelik her türlü tecavüz ve haksızlıklar haram yada mekruh fiillerdir. bu sebeple günah kapsamındadır, cezası vardır. "kul hakkından doğan günahların ve cezaların allah tarafından bağışlanması söz konusu değildir. kul hakkı, ancak hak sahibi o kişiyi bağışlaması ile ortadan kalkabilir." (http://www.sessizsozler.org/087.htm)

allah tarafından bile bağışlanması söz konusu olmayan kul hakkının siyasiler tarafından aflar yapılmak süretiyle hayata geçirilmesinin ne manası olabilir? ne manası olacak tabiki: (bkz: allaha şirk koşmak)
    türban konusuna kafa yoran güzide siyasilerimizin bu konuya fransız kalmaları da anlaşılacak gibi değil.

ayrıca bu siyasilerin katillerden, tecavüzcülerden, hırsızlardan ne gibi bir beklentileri olabilirde hep bu uğursuzlara af çıkartırlar, cezalarında indirim yaparlar ki?
    belkide (bkz: it iti ısırmaz)
  • genelde, mahkeme salonuna, elde koca bir cicek buketi ile gelip, buketin hakime verilmesi ile elde edilen indirimdir. tabii kirmizi renkli ciceklerden sakinmalisiniz. boyle sari, beyaz, pempe veya eflatun gibi a$ktan ziyade dostluk mesaji veren renkler, seciminizde on planda bulunsun.
  • katilim ama halim iyi. her yanda nubar terziyan yargıçlar olduğu sürece, mahkemede boynunu bük iki dakka, halin ne iyi. zaten başardın zaten öldürdün karını kız kardeşini. halin iyi
  • davalarda mahkemelerin takdirinde olan indirim.

uygulandığında;
    'ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası' yerine 'müebbet hapis cezası';
    'müebbet hapis cezası' yerine 'yirmibeş yıl hapis cezası' verilir.miş.
    diğer cezalar da altıda birine kadarı iniyor.muş.

**
    'eklemek farz' büdütü;

(bkz: bir insanı katledip iyi hal indirimi almak)