*

şükela:  tümü | bugün
 • 4 yazarı olan kitap.
  (bkz: mark williams)
  (bkz: john teasdale)
  (bkz: zindel segal)
  (bkz: jon kabat-zinn)
  kronik mutsuzlukla baş etme rehberi.

  depresyonla mücadele edenler için, mutsuzluğa saplanıp kalan ve umudunu kaybetmek üzere olanlar için yazılmış bir kitap.

  depresyonda olduğumu düşünmüyorum ama arada sırada mutsuz ruh hallerine çok kolay bürünebilen bir yapım olduğunu düşünüyorum.

  kitapta farkındalığın öneminden bahsediyor. ve bir örnek çok hoşuma gitti. farkındalık kelimesinin her şeyi kapsadığını daha iyi anlayabiliyoruz.

  "tanınmış bir seyahat yazarı, hali vakti yerinde bir japon ailenin evine yemeğe davet edilmişti. ev sahibi, davet ettiği kişilere paylaşmak istediği çok önemli bir şey olduğunu belirtmişti. yemeğin bir bölümünde japonya'da en nefis yiyeceklerden biri olarak kabul edilen kirpi balığı servis edilecekti. içerdiği zehir çok usta bir aşçı tarafından temizlenmediği taktirde bu balık öldürücü olabiliyordu. yemekte bu yiyeceğin servis edilmesi konuklar için muhteşem bir onurdu.

  onur konuğu olarak, bu yazarda balığı büyük bir beklenti içinde tattı ve yediği her lokmanın zevkine vardı. balığın tadı, gerçekten de, o güne kadar yediği hiçbir şeye benzemiyordu. ev sahibi yazara bu deneyimi nasıl bulduğunu sordu. konuk tattığı bu balığın muhteşem lezzetinden çok etkilenmişti. abartmak istemiyordu ama balığın gerçekten de cennetten çıkma bir tadı olduğunu söyledi. bu balık o güne kadar yediği en lezzetli yiyeceklerden biriydi. ev sahibi onu dinledikten sonra ikram ettiği balığın aslında alelade bir tür olduğunu açıkladı. kirpi balığını yiyen ise, bu balığı yediğinden haberi olmayan başka bir konuktu. yazarın burada öğrendiği "önemli şey", pahalı ve ender bulunan bir yiyeceğin ne kadar lezzetli olduğu değil, her lokmasına dikkat edilerek yenen alelade bir yiyeceğin bile ne kadar şaşırtıcı olabileceğiydi."
 • (bkz: iyi hissetmek) adında bir david burns kitabı da vardır daha ünlüdür.

  (bkz: #36545894)