şükela:  tümü | bugün
  • gözlemleyerek ve deneyimleyerek yaptığım tespittir.

şimdi dünyaya şöyle bir göz atalım. dünyaya baktığımız zaman üretilen malların adil bölüşülmemesinden dolayı, bir çok insan açlıktan ölmektedir. bazı devletlerin çıkarları için orta doğu coğrafyasından savaş eksik olmamaktadır. savaş yüzünden insanlar ölmekte ve sakat kalmaktadır. her gün binlerce insan tecavüze uğramakta ve cinayete kurban gitmektedir. çoğu insan uğradığı haksızlar nedeniyle, mutlu bir hayat yaşayamamaktadır. buradan anlaşılıyor ki; kötü insanlar çoğunlukta olduğu için bunlar yaşanmaktadır.

birde bireysel olarak şöyle bir yaşamımıza göz atalım. çocukluktan itibaren, ilk eğitim yıllarınız da bir özelliğiniz bulunur ve sizinle dalga geçilir. sonra aşık olursunuz lakin karşı cins tarafından genelde kullanılırsınız. dostlar edinirsiniz lakin fark edersiniz ki; aslında onların çoğu içten içe sizin başarısızlığını istemekte ve kıskanmaktadır. arkadaşınıza borç verirsiniz, geri alamazsınız. ülkeniz de onurlu insanlar yerilirken, yalaka insanlar milyonları cebe indirir. mülayim, efendi insanlar oy alamazken; bağırıp çağıranlar iktidar olur. iş hayatında diğer insanlar ayağınızı kaydırmaya çalışır. böyle uzayıp gider liste...

bir süre sonra iyi insanlar da ortama uyum sağlar ve kötü olmaya başlarlar. ona yapılan kötülükleri, başkasına yaparak acısını çıkartırlar ve dünyaya kötülük hâkim olur. yapılması gereken, kötülük içinde çakal olmak değildir hâlbuki; sadece kötü davranışlara karşı kendimizi korumalıyız. insanların saygısını kazanarak, onları iyi yönde değiştirmeli ve iyiliği baskın kılmalıyız. insan neslinin sağlıklı ve mutlu bir şekilde devamı için bu mecburidir. benim tespitlerim böyledir.
  • ıyi insanlar sayisal olarak siradan insana gore ( bu siradan marjinal karsiti degil, bana dokunmayan yilancilar) yanciya , nemaciya gore fazla ama gucsuz ayni zamanda iktidarlar ( herhangi bir erk) tarafindan kolay gözden cikarildigi icin sinmis.

yoksa onca siir, muzik, resim bu zamana kadar nasil gelirdi. dunya hala biraz sirinse onlarin cok etkisi var.
  • er kişi buhranlı zamanlarında çevresindekilere bakarak bu önermenin doğru olup olmadığını tespit edebilir. oranlama yapacaksak pay kısmında sadece iyi insanlar olurken, payda kısmında kötü+bana dokunmayan yılancılar olmalıdır.
  • kamera ve mikrofon ile yaklaşıldığında herkes bir zeki müren aslında.
  • iyi insanların kötü insanlar tarafından sikile sikile kötü hale getirilmesi durumudur.
  • gerçekten kötü olan insan sayısı oldukça az. genel problem ifade sıkıntısı. dolay, ima, baskı... mahalle baskısı, süper ego, şu bu... kendini baz alarak düşün, cidden böyle.
  • ne yazık ki doğru olan tespit.
  • kötü adamlar reyting alır.
    iyiler prime time kurbanıdır.
    mevzu kesinlikle yönlendirilmenin başarısıdır.
    münferit bir olay veya olumsuzluk mevzusu haberi medyada, sokakta, çarşıda feşmekanda nasıl algı yaratıp insanlar arası tepki oluşturyor farkındayız.
    netice itibariyle daha fazla iyi insanlardan konuşmak çözümdür.
    toplum iyi insanları ön plana çıkardıkça bu başlıktaki saptanan düşünceler iyilik yarışında ne yapabilirime evrilecektir.
  • her yer ülkemiz gibi değil.

avrupanın birçok yerinde, iyi insan oranı çok daha yüksek.

tam da, bu oran,yaşam şartlarının iyi oluşundan dolayı böyle olabilir,diyecekken;
    aklıma fakir ama çok dürüst insanların yaşadığı tayland,hindistan,kamboçya vs. geliyor,susuyorum.
  • evet iyi insanın sayısı az. mesela ben iyi insanım. sayım az.