• iyi insanların kötü insanlar tarafından sikile sikile kötü hale getirilmesi durumudur.
  • kötülük virüs gibidir, çok hizli yayilir.

iyi insanlar az degil, kotuluk baskın kaliyor.
  • gerçekten kötü olan insan sayısı oldukça az. genel problem ifade sıkıntısı. dolay, ima, baskı... mahalle baskısı, süper ego, şu bu... kendini baz alarak düşün, cidden böyle.
  • kimsenin karşı çıkamayacağı bir gerçek.
    ben kötü bir insanım ; hani kimseye zararım dokunduğu için yada kötülük yaptığım için değil, üşengeç olduğum için. misal askerler zehirlenmiş , başlığı okudum . 4. kez zehirlenme olmuş . genelkurmaydan , paşalardan ses yok . firma yandaş , vali psikolojik diyor. asker ailelerinden "sen hayırdır" diyen yok . bir chp önerge vermiş onu da mhp ve akp reddetmiş.
    ben ne yapayım , protesto , mail , eylem en basitinden sosyal medyada yorum. yorum bile yazmadım . (o kadar kötüyüm) neden uğraşayım halkın çoğunluğu halinden memnun. zorunlu askerliğe de eyvallah diyorlar . 4 kere zehirlenen çocuklarının konuştukları için dayak yemelerine de eyvallah diyorlar . benim gibi üşengeç bir insan neden bir iyilik yapıp , sorumlular yargılansın diye çaba sarf etsin. farkında değilsiniz sanırım ama gerçekten güvenli bir ülkede yaşamıyoruz. ben eğer bu ülkede(diktatörlük demeye dilim varmıyor daha o kadar olmadık ama dilimin ucunda ) bir iyilik yaparsam bu cezasız kalmaz. yandaşlar zarar vermezse , devlet zarar verir. yine bir zarar görmesem malum partilere oy vermiş halinden memnun adamlar, sen niye memnun değilsin diye zarar verir. üşenmeyip iyilik yaparsam başıma gelmeyecek yok bu ülkede. kimseye iyilik yapmadan (kötü bir insan olarak )bu ülkede zarar görmeden yaşamaya çalışıyorum.

bunu bile yazmaya üşendim , aklımdakileri tam yazmadan yarım ,yanlış ,yoruma açık bıraktım böylece. aklımdakileri gerçekten uğraşarak , tam açıklayarak yazarsam birilerine iyiliğim dokunurdu . ve bu kesinlikle cezasız kalmazdı.
  • kötü adamlar reyting alır.
    iyiler prime time kurbanıdır.
    mevzu kesinlikle yönlendirilmenin başarısıdır.
    münferit bir olay veya olumsuzluk mevzusu haberi medyada, sokakta, çarşıda feşmekanda nasıl algı yaratıp insanlar arası tepki oluşturyor farkındayız.
    netice itibariyle daha fazla iyi insanlardan konuşmak çözümdür.
    toplum iyi insanları ön plana çıkardıkça bu başlıktaki saptanan düşünceler iyilik yarışında ne yapabilirime evrilecektir.
  • etraftan gözlemlediğim ve tecrübe ettiğim kadarıyla birine sürekli iyilik yaparak iyi yapamıyorsun ama kötülük görmüş biri daha çabuk kötü olabiliyor.

bundandır ki kötülük orantısız şekilde artarken iyilik bitmeye yüz tutuyor.
  • genellikle iyi insanlar , kötü insanların arasına az miktarda serpilmiştir.
  • kamera ve mikrofon ile yaklaşıldığında herkes bir zeki müren aslında.
  • er kişi buhranlı zamanlarında çevresindekilere bakarak bu önermenin doğru olup olmadığını tespit edebilir. oranlama yapacaksak pay kısmında sadece iyi insanlar olurken, payda kısmında kötü+bana dokunmayan yılancılar olmalıdır.
  • 1960'larda yaşasaydım yine aynı olur muydu diye düşündüğüm durum.
hesabın var mı? giriş yap