• kadıköy'de penceresinden denizin görüldüğü bir hastane odasında, bundan tam yedi sene önce, saat onikiyiotuzüç geçe, bu soluk mavi noktaya renk vermeye geldin.
    iyi ki geldin.
    bir sürü insanın hayatına dokundun elbette ama en çok beni öptün, beni kokladın, beni sarstın, değiştirdin, dönüştürdün.
    iyi ki yaptın.
    yedi senede çok düştük beraber ama kabul edelim çok da güldük. üzüldük tabii biraz, zaman zaman yorulduk. öyle zamanlarda süper kahraman olduk birbirimize. nasıl desem acayip güçlü hissettim kendimi, dağları delemesem de biraz sarsarım sanki. senin sayende oldu bunlar. beni büyüttün diye, seçtin diye oldu.
    iyi ki seçtin.

yapamadığın şeyler var, belki hiç yapamayacaksın, olsun. biz seninle ikimiz onların yerine başka başka şeyleri koyduk, koyacağız.
    bakamadığın gözler var, biliyorum zor senin için ama ben senin
    gözlerine bakarken
    güneşli bir toprak kokusu vuruyor başıma,
    bir buğday tarlasında, ekinlerin içinde
    kayboluyorum...
    yeşil pırıltılarla uçsuz bucaksız bir uçurum,
    durup dinlenmeden değişen ebedi madde gibi gözlerin:
    sırrını her gün bir parça veren
    fakat hiç bir zaman
    büsbütün teslim olmayacak olan...**

olsun, ben dünyaya bu sırları çözmeye geldim. seni her gün yeniden doğurmaya, öğrenmeye, keşfetmeye geldim.
    oğlum, can'ım, kuzgun kuşum, sol mememin altındaki cevahirim,
    iyi ki doğdun.
  • itiraf etmem lazım,
    sen;
    yelelerindeki alev,
    gözlerindeki parıltı
    ve çehrendeki sakinlik ile;
    süslü püslü laflar edemeyen bir ağustos güneşi,
    patileri günler geçtikçe büyüse bile
    benim için hep minik kalacak
    bir aslansın...

ve bir zamanlar bunu farketmeyip
    çarparak kapattığım kapıların ardında
    önüme yığdığım kırgınlıkların pişmanlığında
    bıraktığım iplerin diğer ucunda
    kalmış olsan da,

tek atmak istediğim kahkaha,
    hep bakmak istediğim ayna,
    hep aradığım eksik parçamsın.

sensiz olmazdı:
    iyi ki dogdun
    iyi ki varsın

16/08/2001 izmir
  • ...aslında o kadar çok şey varki söylenecek.belki çok da önemi yok artık ama ben ben oldukça ve içimdeki sen var oldukça sana anlatmak istediklerim bitmezki benim.olması gereken sadece doğumgününü kutlamak ve sana uzun,mutlu,huzurlu bir ömür dilemek belki.çünkü mantık bunu gerektiriyor."biz" sonlandırılmışken artık uzun cümleler kurmanın anlamı yok bununla ilgili.ama beni tanırsın ya ben mantıklı değilimdir pek.hele hesaplı hiç değil.mevzu sen olunca söylemek istediklerim hiç bitmez.yaşamak istediklerim,anlatmak istediklerim,hatırlamak istediklerim...bilirimki istekler tek başına birşey ifade etmez ama ben yine de isterim.olmayacağını bile bile.olmaması gerektiğini bile bile.söylemek isteyip söyleyememek ve gözlerinin dolması yaşadıklarının şiddetinden...sen yokmuşsun gibi davranmaya çalıştıkça seni çoğaltmak içimde.evet artık söylemek istiyorum.dinlemeni istiyorum.hatta ben söylemeden anlamanı istiyorum.ki beni tanıyorsun en az ben kadar.öyle ya kime açtımki bu kadar kendimi?kime gösterdimki yaralarımı en derin yerlerindeki yüreğimin...inkar edemem ama sayende kabuk tuttu çoğu.ama sen de her ilaç gibi bir yeri iyileştirirken yeni yaralar açtın.şimdi güvenmek daha zor bana.büyümek böyle birşey olsa gerek...ama ben büyümek istemiyorumki.o saf hatta biraz aptal yanımı kaybetmek istemiyorum.ben yine körkütük aşık olayım yeniden sana.ne dersen inanayım sorgusuz sualsiz.ben yine ben kalayım ama sen şimdiki sen olma.yanımdayken öyle uzak durma.bana dokunduğunda parmaklarının ucunda atan yüreğini hissetmek istiyorum yeniden.ben kendi aşk masalımı geri istiyorum.artık senin benim sevdiğim sen gibi olmadığını ve bunları okurken hiçbirşey hissetmeyeceğini bilerek...özleye özleye kavuşmak istiyorum.sen şimdi boğazımdaki bir düğüm gibisin.ne varsın ne yoksun.acımı dindirmek için yaptığın herşey daha derinleştiriyor sanki yaramı.kalbim ağrıyor kokun geldikçe burnuma.ben seni çok sevdim.sen bana en gri zamanlarımda geldin.herşeye rağmen varlığınla ruhumu aydınlattın.ben yine eski ben olsamda şimdi, bana yaşattıkların buna değerdi.bir doğumgünüde söylenmemesi gereken şeyler söyledim belki sana ama kötü bir niyetim yok bilirsin beni.uzun zamandır içimde birikmiş ve bilmen gerektiğini düşündüğüm şeyler bunlar.acımı dindirmenin yolu seni de buna ortak etmek değil biliyorum ama en azından paylaşabilirim değil mi?...seni sevdiğimi senden başka kime söyleyeyimki?...
    bu yazdıklarımı okuduğunda sonra pişman olacağımı bilerek...
    herşeye rağmen...
    iyiki doğdun...
    iyiki varsın...
    yoksa bir yanım hep eksik kalacaktı...
  • birinin doğmuş olmasına sadece doğumgünlerinde sevinmeyi biraz samimiyetsiz buluyorum. illa doğduğu gün mü o kişinin hayatımdaki varlığına sevineceğim? o yüzden genelde doğumgünümü kutlayanların ben de doğumgünlerini hemen oracıkta kutlarım. zamandan bağımsız iyi ki doğdular, iyi ki varlar. (kaldı ki ben kesinlikle doğumgünü hatırlayamam. bu da biraz mazeretim oldu, söylemi hafıza özrüme de uydurdum.)

o yüzden, hepiniz de iyi ki doğdunuz! muhtemelen bunu okuyanların bir kısmını sevmiyorum ve bazılarını ise zaten sevmem imkansız ama olsun. bugün hafiften sevgi doluyum her şeye rağmen.
  • bugün senin doğum günün.

kutlu olsun.

kuru bir kutlu olsun değil. iyi ki doğdun, ne iyi ettin ki doğdun, yürekten, gönülden o göstermeyi bir türlü beceremediğim sevgi dolu duygularla iyi ki doğdun, ne iyi ettin ki doğdun.

hayatımda olmasaydın herhangi bir anlamı olmayacaktı. hala asosyal, günü kurtararak, evde televizyon ya da bilgisayar başında geçen bir hayatım olacaktı. son 3 yıldır bir şeyler yapmam için sebep verdin bana. bir amacım var artık, mutlu olmak ve seni mutlu etmek. hayatta önemli birisi olmak ve en önemlisi senin için önemli birisi olmak.

soğuk ve duygusuz sözlerimle, sevgi kelimesi dudaklarının arasından dökülmeyen birisiyken 3 yıldır kalbimin en derinliklerinde bile hissedebiliyorum bu duyguyu. seni kırdığımda, istemeden de olsa, hiç bir zaman aklımın ucundan bile geçmese bile, senin darılmana veya küsmene neden olacak bir hareket yaptığımda, bir söz söylediğimde kahrolsam da bunu her zaman sana anlatmak istedim ki o da "seni seviyorum"

yaklaşık 3 yıl oldu. tam olarak 1001 gün. 1001 güzel gün. kavgası ile tartışması ile, sevinci üzüntüsü, hayata ve kendimize ettiğimiz küfürlerle(benim tarafımdan çok da olsa), birbirimize ettiğimiz güzel sözlerle (benim tarafından az da olsa) dolu dolu 1001 gün. özel bir sayı olmalı bu bence. 1001 gece masalları gibi sonunda prensesler gibi mutlu masal kahramanları gibi olmalısın. biz muradımıza ermeliyiz diğerleri de kerevetine çıkmalı.

sadece mutlu olmalıyız biz. ne olursa olsun, her hataya rağmen, her engele karşı gelerek mutlu olmalıyız. bazen neden biz olsak da bir yolunu bulup kendi duygularımıza gem vurup, gururu ve eski yaşanmış olayları bir kenara bırakıp mutlu olmalıyız.

bunun için de hep birlikte olmalı ve destek olmalıyız. biz olmalıyız. "sen"ler olmamalı, "ben"ler olmamalı. doğumgünü çocuğu mutlu olmalı.

iyi ki doğdun...

iyi günümde de, zor günümde de yanımda olduğun için. her konuda bana destek verdiğin için, var olduğun için, doğduğun için teşekkür ederim.

iyi ki doğdun, iyi ki varsın, iyi ki benimlesin... birlikte nice nice mutlu yıllara güzel eşim
  • bir sertab erener şarkısı..
    iyi günde kötü günde
    son bulduk yine bir günde söndür tek nefeste
    iyi ki doğdun..
  • "geç bile kaldım aslında bunu yazmak için.
    ben ki bırak yoğun duygularını, en ufak bi mutluluğuna dair dahi satırlar yazabilen biriyken, sana dair neden bu kadar beklemişim ki?

alışkanlıktan belki de sevgilim...
    içimde besledim büyüttüm ya hani seni bunca zaman,
    söyleyemedim ya hani kimselere... en yakınıma, kardeşime dahi...
    korktum.
    kaygılandım ya hani...
    "yine mi aynı acıları yaşayacağım?" diye kaç gece uykum kaçtı ya hani...
    çoğunlukla sığındığım tek limanım olan yazılarıma dahi sığınamadım korkumdan ya hani...

dile kolay, ayların duygu yoğunluğu var içimde şu an.
    gözlerimi dolduran, içimi ısıtan, karnımı tatlı tatlı gıdıklayan :) bi duygu bu.

adını sevgi, aşk, saygı, güven, huzur, her ne koyarsan koy; hepsinin içini dolduracak kadar yoğun bi duygu bu içimdeki sevgili.

bunun adı huzur sevgili.
    korkuyla uyandığım uykuma, kollarında huzurla dalabilmemi sağlayan bi huzur...
    aklımı sende tutan ama aklımı sende bırakmayan bi huzur...
    güvenmenin en güzel hali olan huzur...

bunun adı saygı sevgili.
    hayata karşı sağlam duruşuna,
    yaşadığın acı tatlı her şeye sonuna kadar sahip çıkışına,
    hınzırlığınla dahi gizleyemediğin olgunluğuna,
    seni sen yapan her şeye, her canlıya,
    senden parçana,
    ve seni dünyaya getirenlere, yani parçası olduklarına duyduğum kocaman saygı...

bunun adı mahrem sevgili. sadece sana ve bana ait olan mahremimiz...

bunun adı tutku.

bunun adı mutluluk.

bunun adı sevgi.

bu aşk be sevgili...

kulağımda bülent ortaçgil'den sensiz olmaz var şu an.
    gözlerim hayli yaşlı.
    çok uzun zaman, belki seneler olmuştu böyle huzur dolu gözyaşı dökmeyeli.
    iyi ki vazgeçmemişim senden sevgili.
    iyi ki saklayıp, besleyip büyütmüşüm içimdeki seni.
    iyi ki gülümseyerek hatırladığımız bir sürü anımız olmuş seninle.
    iyi ki zaman bize böyle güzel oyunlar oynamış...günler, haftalar, her şey tam zamanında olmuş...

ama en önemlisi... iyi ki doğmuşsun sevgili...
    iyi ki yaşamışsın seni üzen onca şeyi, ve iyi ki bi o kadar da mutlu olmuşsun bunca senede, seni sen yapan her şey iyi ki olmuş sevgili.
    seni sen yapan her şey, her canlı, her hikâye iyi ki varlar sevgili.
    öyle güzel olmuşsun ki sen...
    bütününle, her zerrenle öyle güzel bi şey olmuşsun ki...

bundan sonra yaşayacakların da bu güzelliğine güzellik katsın sevgili.
    huzuruna huzur katsın.
    mutluluğuna mutluluk katsın.
    zorlasa da seni zaman zaman hayat, dayanma gücün ve sabrın hep seninle olsun.

sevgiyle, sevdiklerinle, her anını doya doya yaşayacağın bi ömür senin olsun sevgili...

seni seviyorum."
  • sozlerini de yazayim tam olsun:

iyi ki dogdun hede
    iyi ki dogdun heedee
    iyi ki dogdun, iyi ki dogdun
    mutlu yillar saaanaaa

(bkz: anonim)
  • oğlumun "iiii ki loodunnn" anladığı söz öbeği.
  • karsisindaki insana dogdugu için tesekkür etme sözü, çünkü o dogarak, varolarak, sözü söyleyenin hayatina bir ışık getirmiştir.
hesabın var mı? giriş yap