• alani tanimak lazim. anatomiden anlayacan, sinir uçlarinin, kaslarin, efenime söliyim misal omurilik soğani nerdedir bilecen. elinin ayari olacak. masaj yaparken hiç sikilmayecen. otistik gibi saatlerce yapabilecen masaji. bi de arkadaşlar olsun sevgili olsun ne zaman isterse yapacan. pratiğin artacak. sevabin artacak. tüm masörler cennetlik insanlardir. bu böyle bilinecek.
  • ellerin güçlü olması gerekir.
  • teknik mühimdir efendim, teknik... güç kuvvet ikinci plandadır; zira masajı sadece ellerinizle güç harcayarak değil tüm vücudunuzu kullanarak yapmalısınızdır, yoksa ya kısa sürede yorulur ya da çok fazla güç harcayarak baskıyı ayarlamada zorluk çekersiniz.

işinize odaklanacaksınız sonra, iyi ve olumlu düşünceler içinde olacaksınız seans süresince, eliniz işte gözünüz oynaşta olmayacak, işinizi ciddiye alacaksınız.

her ne kadar genel kanı masajın bambaşka işlere yaradığına dair olsa da masaj yapan ya da yaptıran kişinin cinsiyeti ise hiç mi hiç önemli değildir. hakkıyla gerçekleştirilen bir seansta bunun böyle olmadığı pekala görülebilir.
  • çokça spor yapılması sonucu kendinde nereye baskı uyguladığında rahatlattığını bilmek iyi masaj için olmazsa olmazdır. en azından ben bundan dolayı iyi masaj yapıyorum.
  • masaj yapılacak bölgedeki kasların origo-insersiyosunu iyi bilmek, kasları elle iyi kavrayabilmek, masaj çeşitleri ve teknikleri hakkında bilgi sahibi olmak, öfloraj, petrisaj, friksiyon, vibrasyon, presyon, perküsyon, rollen kavramlarını bilmek ve sırasıyla yapabilmek, masaj için vazelin ya da bebe yağı kullanmak(boş elle yaparsanız iki tarafın da vay haline).

ve belki de en önemlisi, kan akışını hızlandırmak için, kalp üst tarafta kalıyorsa eller üst bölgeye derinlemesine gider, aşağı dönerken yüzeyel geri döner.

+omurga üzerine masaj yapmayın!
  • üniversite dönemi. o zaman flörtlestigim hatunla tatlı komplimanlar içerisindeyiz. konu bir şekilde masaja geldi. "çok yorgun hissediyorum kendimi, bir masaj yapan olsa ne iyi olur" demeye başladı. dedim "ben çok güzel masaj yaparım(yalana bak)". "yapsana nolur nolur?" diye başladı ısrara. eve yürüyoruz, eskişehirde ismet inönü caddesinde aktarlar vardir orayı görünce "bana 1-2 dakika verir misin?" deyip daldim aktara. onume hangi esans yağ çıktıysa aldim. her neyse uzatmayım eve gittik, aklimda afrodizyak etkili masaj yağı yapmak var. hatuna da çaktırmıyorum tabi, sen keyfine bak bana bir kaç dakika ver müzik vs ayarlayacağım diyorum, gizli gizli de bakmaya calisiyorum internetteki tariflere. yarim yamalak okuduğum şeylerle karıştırıyorum bir şeyler. bir taraftan da hatuna hava atıyorum iste ben şöyle iyi yağ hazırlarım şöyle masaj yaparım, hem bu çok rahatlatacak seni, espriyle karışık biraz da afrodizyak etkili mi olsa diye kur yapiyorum.

başladım masaja, ilk omuz ve boyun bölgesine yagi döküp sürmeye başladım, daha 2 dakika geçmedi hatun yanıyorum demeye başladı. 3. dakikada hatunun omzu boynu kıpkırmızı oldu. apar topar duşa götürdüm kizi, üstünü filan çıkarıyorum, su tutuyorum ama nafile. hatun yaniyorum da yaniyorum. kendi kendime espri kasiyorum, aslinda ise yaradi seni ateslendirip soymasi gerekiyordu yağın diyorum ama hatun daha da kötüleşti, kabarmaya başladı kızarık bölgeler. baktik olmayacak hatuna benim kiyafetlerden 5 beden buyuk bir seyler giydirip çıktık acile gittik. antihistaminik filan bir şekilde çözdüler. karışımdaki yağlardan birisine alerjisi cıktı hatunun. acilde rezil olduğumuzla kaldik bir de. o kıyafetlerle, olayın yaşanma biçimiyle fantesi yaşamak isteyen bilinçsiz ama azgın gençler olarak tarihe geçtik. hatun da bir daha görüşmedi zaten.

masaj deyip gecmeyeceksin,birinci kural iyi bir masaj için ergen olmamak gerekli *
  • gaddar olunması gerekli. baskı uygulanmalı ve laktik asit olan bölgeleri dağıtmak için yüklenilmesi gerekmektedir. ayrıca kulunç bulunduğu zaman hiç çekinmeden üzerine gidilmeli. yoksa “aman canını acıtmayayım” diyerek nazik olunursa, o masaj sıvalazlama veya yoğurmadan öteye gidemez demektir.
hesabın var mı? giriş yap