şükela:  tümü | bugün
 • ön edit: bir arkadaş çakallı menemeni videosu koymuş evet olay budur ama ev tipi ocaklarda o domatesi tüm atarsanız tüm tüm yersiniz, ikincisi o domatesi ezdiği aparatı da her evde bulamazsınız. tereyağı ile zeytinyağı karıştırılabilir hatta daha iyi oluyor.

  bir süredir bir menemen muhabbeti sürüyor. menemeni dillere destan birisi olarak artık sırrı vermenin vakti geldi diye düşündüm. buyrun;

  ilk önce keskin bir bıçak. meyve bıçağı ile menemen yapılmaz. sonra büyük boy bir tahta kaşık. domatesi tavaya kattiktan sonra ezmek için lazım olacak.

  1- şimdi efendim keskin bıçağınızla soğanı küçük ve ince olacak şekilde doğrayın. doğrama bittikten sonra zırh ile üzerinden geçer gibi bıçakla bir boy daha küçültebilirsiniz amaç malzemenin karışımda kaybolması. kestiğinizde soğanları bir tabağa koyun.

  2- soğan için yaptığınız işlemin aynısını biber için de yapın ve onu da bir tabağa koyun.

  3- aynı şekilde domateslerin kabuklarını soyarak minik minik kesin ve kesme tahtası üzerinde bıçakla üzerinden bir kez daha geçerek tabağa koyun.

  püf: domates tabakta beklerken tabak üzerine beyaz su çıkıyorsa o suyu domatesten süzmelisiniz yoksa menemeni yerken ekmeği banınca alttan akıp gelen beyaz su rahatsız edici olur.

  4-tavada tereyağı tercih edin. yağ eriyince önce soğanları atın ve hafif pembeleşene kadar tahta kaşıkla ezerek kavurun. ardından biberi katın ve onu da kaşıkla ezerek kavurun. bu işlem sırasında yağın yetersiz olduğunu düşünürseniz kaşık ucuyla biraz daha yağ ekleyebilirsiniz.

  5- soğan ve biberler hafif kavrulunca domatesi ekleyin ve tahta kaşığınızla ezerek domatesleri haşlayın. lapa kıvamına gelene kadar. suyunu çekmemeli. tuzu şimdi katabilirsiniz.

  6-çırptığınız yumurtaları ekleyin ve bir bir buçuk dakika tahta kaşığın yanıyla kesiyor gibi vurarak menemeni hazırlayın.

  malzeme:
  iki küçük boy soğan
  4-5 ince biber ( bir ikisi acı olsa iyi olur)
  iki orta boy köy domatesi
  2 yumurta

  önemli not: domates iyi değilse ne yazık ki ortaya menemen değil melemen çıkar.
 • yaz domatesi ile yapıldığında her türlü iyi olacaktır. bir de soğanı mümkün olduğunca iyi (küçük) kıyılıp kavrulduğunda tadından yenmez. ama yaz domatesi olması önemli. yazdan hazırladığınız konserve domatesi de kullananilirsiniz.
 • kısık ateşte pişirmedikçe iyi olmaz.
 • soğan yerine sarımsak koyularak yapılan menemendir.
 • zeytinyağı veya sadeyağ (soğan demiyorum bile, soğanlı menemen olmaz.)
 • suyunu iyice çekene kadar bişirmeg.
 • bol yağlı ve susuz olması, içinde çok ince kıyılmış taze acı biber olması.
 • sırdır. bu nedenle söylemeyeceğim. yoksa herkes güzel yapar bir anlamı kalmaz.
 • domates taze ve acısı eser miktarda ağızda tadı bozmayacak kadar olacak.
  soğan var ise ağza gelmeyecek erimiş olacak yağda. soğansız da tercih edilebilir kişiden kişiye değişir. soğanlı/soğansız menemen olur mu saçma trip.
  suyu olmalı ancak menemen yüzmeyecek ekmek banacak kadar ve kıvamlı olacak.
  yanında şekersiz çay içiyorsanız bile iyi demlenmiş tek şekerli bir çay peynir ve reçel olmalıdır.
  çakallı'da bu tarife uygun yapan çok yer bulabilirsiniz. tabii yoğun olmadığı zamanlar denk gelirseniz daha lezzetli yersiniz zira ne kadar kalabalık o kadar acele ediyorlar o da tada yansıyor.
 • "soğan koyan beyaz don giyiyordur"