62 entry daha
  • bakıyorum da yine pek çok yemek başlığında olduğu gibi çok bildiğini sanan zevksiz güruh başlığa doluşmuş. sıvı yağlardan, soğan olmaması gerektiğinden bahsetmeye başlamışlar.

soğan gibi dünyanın en aromatik gıdalarından birini menemen dışında tutmaya çalışan gerçekten yeme-içme kazmasıdır, gusto noksanıdır.
    menemeni dışarıda tutuyorum, italyanların domates bazlı bolognese, napolitana soslarında da soğan vardır. hatta kereviz bile vardır ama tabii türkiye'deki çakma versiyonlarında olmaz bunlar. o soğanın o sosta olduğunu sadece çok katmanlı lezzet profili gösterir, içinde soğan yüzmez, tıpkı nizami bir menemende de olması gerektiği gibi. bu soğana takan ekibin bu zevksizliği de muhtemelen aileden gelmekte, yani ya aile koca koca soğanlarla yapılmış menemenlerle bu çocuklara travma yaşatmış, ya da menemene soğan koymayarak zevksizliği normalleştirmiş.

tüm dünyada kabul görmüş soslarda ve yemeklerde soğan vardır, fransız mutfağında, türk ve italyan mutfağında sayısız örneği bulunur. belçika usülü midyede bile soğan vardır, onlar da kıro beyaz don giyiyor değil mi?

zevksizseniz zevksizliğinizle yaşayın lakin oturup “ıyy soğan nedir” falan yazmayın gülünç olmayın.
  • ne kadar acsan o kadar guzeldir
  • ya ben bu başlığı ne zaman görsem " iyi memenin sırrı" olarak okuyorum. yalnız değilimdir umarım.

tanım: iyi bilinmelidir ki 2 kişinin bildiği sır, sır değildir. tüm sırrı bozmayın.
  • "çakallı menemeni nasıl yapılır" videosunu izledim.

orada domatesi büyük büyük koyduktan sonra pişerken eziyordu. aynısını evde yaptım ve menemen harika oldu. benim için püf noktası bu.

yukarıda denildiği gibi zeytinyağı yanıcılık derecesi yüksek olduğu için tercih edilmesi gerekiyor. ben tereyağı kullanacağım diyorsanız da zeytinyağı ile beraber kullanın. yani zeytinyağı şart kere şart. tereyağı tek başına kullanılırsa hayır gelmez, mundar edersiniz.

varsa bakır tavada yapın lezzetine lezzet katar

karabiberi abartmayın ve kırmızı toz biberi kullanın. kullandığınız yeşil biber hafif acı olsun, ya da 1 acı 2 tatlı biber koyun mesela.

edit: yarım kaşık biber salçası da koyun. farkı göreceksiniz.

edit2: tereyağını başta koyma, domatesle az biraz eklediği salça piştikten sonra at karıştır sonra yumurtaları kır.
  • evet itiraf ediyorum; başlığı iki defa okuyanlardanım.
  • önce şu melemen diyenler, menemen demeyi öğrensinler, sonra tartışalım.
  • suyunu iyice çekene kadar bişirmeg.
  • lezzetli meme diye okudum
  • ben menemene sordum öğrendim taze ekmeğe aşıkmış. sonra konuşmaya devam etti aynen aktarıyorum.
    abi soğanlı soğansız diye bir tartışma çıkardılar inan ben bu tartışmanın dışındayım. bırakın soğanı bana odaklanın diyorum ama menemenim ya kimse beni dinlemiyor. kaşar koyanı var sucuk koyanı var onlara da bir şey demiyorum sorun etmiyorum ama çatalla ekmeksiz yiyenler var ben onlara uyuzum. ben ağzın içinde o yumuşacık ekmeğin yumuşacık dokusuna dokunmak istiyorum. o temasla birlikte coşuyorum bak aklıma geldikçe içim bir hoş oldu. çatalın o metalimsi hissinden hoşlanmıyorum bir an önce kayıp gidip mideye ulaşmak istiyorum. çay da yardımcı oluyor sağolsun kendisi eski dostumdur.

herkes bana aşık, ben taze beyaz ekmeğe dedi ve konuşmasını bitirdi.
  • (bkz: iyi memenin sirri) serbest karantina cagrisimi
667 entry daha
hesabın var mı? giriş yap