şükela:  tümü | bugün
495 entry daha
  • ya ben bu başlığı ne zaman görsem " iyi memenin sırrı" olarak okuyorum. yalnız değilimdir umarım.

tanım: iyi bilinmelidir ki 2 kişinin bildiği sır, sır değildir. tüm sırrı bozmayın.
  • ulan yine iyi memenin sırrı olarak okudum..

menemeni güzel yaparım.. şef sırrını söylemez dostlar..
  • soğan değildir. bu konu net...
  • çanakkale domates. eminim bu işten anlayanlar için tek sır çanakkale domatestir...
  • ne kadar acsan o kadar guzeldir
  • soğanlı soğansız farketmez. önemli olan menemen diyip özensizlik göstermemektir. malzemelerin pişme derecesine dikkat edilmeli, yumurta özenle ilave edilmedir. kısacası güzel bir menemen yemek istiyorsanız özenecek ve sabır göstereceksiniz.
  • ilk olarak domatesin lezzetli ve sulu olmasına dikkat edilmelidir. eğer domates lezzetli ise menemenin lezzeti de o oranda artıyor.

domatesleri küp küp doğradıktan sonra, biberleri de aynı şekilde doğrayıp karıştırıyorsunuz ve güzel bir tereyağı ile domatesler suyunu salana kadar ve kendini bırakana kadar pişirin daha sonra yumurtaları da kırdıktan sonra kaşıkla yumurtaları iyice yayın ve o suyla karışsın. üzerine karabiberi ve tuzu da döktükten sonra güzel bir menemen yiyebilirsiniz.

yalnız çok fazla pişirmeyin sonra yumurtaların kıvamı katılaşıyor ve sertleşiyor bu yüzden diri kalması için az pişirmekte yarar var.

kısaca kullanılan malzemelerin lezzetli olması önemli. özellikle domates ve kullanılan tereyağı güzel olmalı.
  • ben menemene sordum öğrendim taze ekmeğe aşıkmış. sonra konuşmaya devam etti aynen aktarıyorum.
    abi soğanlı soğansız diye bir tartışma çıkardılar inan ben bu tartışmanın dışındayım. bırakın soğanı bana odaklanın diyorum ama menemenim ya kimse beni dinlemiyor. kaşar koyanı var sucuk koyanı var onlara da bir şey demiyorum sorun etmiyorum ama çatalla ekmeksiz yiyenler var ben onlara uyuzum. ben ağzın içinde o yumuşacık ekmeğin yumuşacık dokusuna dokunmak istiyorum. o temasla birlikte coşuyorum bak aklıma geldikçe içim bir hoş oldu. çatalın o metalimsi hissinden hoşlanmıyorum bir an önce kayıp gidip mideye ulaşmak istiyorum. çay da yardımcı oluyor sağolsun kendisi eski dostumdur.

herkes bana aşık, ben taze beyaz ekmeğe dedi ve konuşmasını bitirdi.
  • yumurtanın sadece sarısını kullanmak.
    (bkz: çakallı menemeni)
  • soğandır, bu konu net.
    bütün dünya mutfaklarında, soslarda kullanılan, dünyanın en temel sebzesi, aroma vericisi bizim fularlı ergenler tarafından paçöz, varoş yiyeceği olarak tabir ediliyor ya; inanılır gibi değil. mutfağı ile ünlü italyanlar, fransızlar da varoş zaten. bizim çakma elitistler bu konudan rahatsız. zamanında bunlara at yarrağı gibi kıyılmış soğanlı yemekler mi yedirdiler, ya da soğanı öldürmeden zorla ağızlarına mı tıktılar bilemiyorum.

neyse; iyi menemen için önce soğanları çok ama çooook ince kıymanız gerekiyor. onu kavuracaksınız, o harika kavrulmuş soğan kokusu burnunuza gelecek. sonra aynı şekilde biberleri (bir kıl biber, bir sivri, bir çarliston, bir köy biberi şeklinde dilediklerinizden harmanlayarak) aynı şekilde kıyacaksınız. ardından paraya kıyıp aldığınız güzel domatesleri ince ince kıyıp tavaya ekleyeceksiniz. dilerseniz domatesi ekledikten sonra biraz tereyağ da kullanabilirsiniz.
727 entry daha