şükela:  tümü | bugün soru sor
 • iyi'nin ne olduğunu anlamaya çalışan soru cümlesi. bunu soran kişi bir çok cevap alabilir, mesela doğru olan şey iyidir diye cevap verebilir biri ama (bkz: robert m pirsig) (bkz: zen and the art of motorcycle maintenance) kitabında bunun böyle olmadığını söylemektedir.

  "ve nedir iyi, phaedrus,
  ve nedir iyi olmayan-
  bunu söyleyecek birine ihtiyacımız var mı?"

  söyleyin bakalım 'iyi' nedir?
  ayrıca; (bkz: arete), (bkz: quality), (bkz: nitelik)
 • --- spoiler ---
  insanlık bugün uzaya gidiyor ama hala iyiliğin kriterleri üzerine net bir tanımlamada bulunamıyor. bilim ilerledikçe insan yaşamı kolaylaşıyor. ancak insan zihnini kurcalayan problemlerinden kurtulup bir türlü rahatlayamıyor. her dönem birçok düşünürün aynı soruya yanıt vermesine rağmen bugün hâla soruyoruz "iyinin kriterleri nelerdir?"
  --- spoiler ---
 • ''iyi'' bir enlemdir, bu enlem eğrisinde terazinin bir tarafı herzaman toplumun baskın olduğu yerde ağırlaşır ve aşağı çöker, ''iyi nedir'' derken aslında iyinin ne demek olduğunu değil, karşıdakinin iyilik kıstasını sorgulama amacı gütmekteyiz, güntekin mahallesinde bir çocuğa ekmek aldırmak iyi olarak nitelendirilikren saraçoğlu mahallesinde ise bir çocuğa ekmek aldırmak onu tamamen zahmete sokmak olarak algılanabilir, belirli bir çizgide seyretmeyen ''iyi'' toplumun normlarına göre değişiklik gösterir, bu yüzden net bir vurgu yapmanın etik olacağı düşünülemez, bu normları sabit bir kalıba sokup tekdüze düşünmek ise batının çağdaş yaşam tarzı ve doğunun mistik havasını bir tutmaya benzer.