şükela:  tümü | bugün
  • ne zaman duysam "cehennemin yolları iyi niyet taşları ile döşenmiştir" sözünü hatırlatır. zira her iyi niyet iyi sonuç doğurmaz.
  • sokulası şey... iyi niyetle yapılan herşey mübahtır gibi bir kanun mu vardır nedir, insanlara birbirlerinin hakkına tecavüz etme gücü verir.
    bunun adı iyi niyetse, sokayım böyle işe!
    ben kendimle ilgili kararı kendim veririm aq... iyi niyetini kendine sakla!
  • cahil kişinin kötülüğe* doğru uzanan köprüsünün hammaddesi...
  • adı, her şey - riyakar, gamsız, bencil, sitemkar, aptal, yüzsüz, saf, kıskanç, nankör... - olur da, bir kendi olamaz niyeyse...
    ne bok.
  • salaklikla arasinda ince bir fark var. insanin hangi yana dustugune dikkat etmesi lazim.
  • insanların, hata yapmaya, günah işlemeye, başkasına istemeden de olsa zarar vermeye neden oldukları tüm eylem ve davranışların sonucunda, sığınacakları tek kavram.

mazur görülmelerine neden olacakları yegane duygu.
  • hak edene de, etmeyene de gösterilmesi gerekir. her hangi bir durumda iyi niyetli değilsen kötü niyetlisin demektir, bu da her halükarda yanlış bir davranıştır.
  • yüreklerin kulaklarının sağır olduğu bir dünyada bir anlamı kalmayan.
    (bkz: yüreklerin kulakları sağır)
  • hakkaniyete zarar veren düşünce ve davranış biçimi.
  • hak edene gösterilmesi durumunda geri dönüşü muhteşem olandır, fakat he zaman kimin hak edeceğini, kimin bunu size karşı kullanacağını da bilemez insan. ben bilemiyorum mesela, ama artık midemde ülser çıkacağına ben de insanlara daha nötr yaklaşmaya karar verdim, ailem, sevgilim, bir kaç dostum o kadar, diğerleri nötr olmalı, başarabileceğimi umut ediyorum.