• insanların, hata yapmaya, günah işlemeye, başkasına istemeden de olsa zarar vermeye neden oldukları tüm eylem ve davranışların sonucunda, sığınacakları tek kavram.

mazur görülmelerine neden olacakları yegane duygu.
  • hak edene de, etmeyene de gösterilmesi gerekir. her hangi bir durumda iyi niyetli değilsen kötü niyetlisin demektir, bu da her halükarda yanlış bir davranıştır.
  • gösterilmesi bir lütufmuş gibi algılanandır.

ben iyi niyet gösterdim başıma gelene bak ühüü diye sızlanmamak gerekir. içinde varsa biraz bazı şeyleri karşılık beklemeden yapmak, hep çıkar doğrultusunda hareket etmemek iyi niyeti içinden geldiği için gösterirsin zaten. iyi niyete karşılık iyi niyet görmek çok güzeldir ama görülmediğinde çemkirmenin gereği yok.
  • yüreklerin kulaklarının sağır olduğu bir dünyada bir anlamı kalmayan.
    (bkz: yüreklerin kulakları sağır)
  • dini katliamlara katılanların da sahip olduğu şey. adam iyi bir şey yaptığına inanıyor. şu dünyada nihahahaha diyerek kötülük yapan kaç kişi var ki? herkes kendine iyi.
  • birinin kendini anlatırken araya koyduğunda direkt soğuma sebebidir benim için. genelde "ay en kötü özelliğim çok iyi niyetli olmak ihihihi" minvalinde söylendiği ve o söyleyen kişinin de feleğin çemberinden geçmiş, dalaverede bir numara insanlar oluyor olmasıyla içi boşaltılan, dejenere olmuş özünde güzel kavram.
  • hem bu vasfa sahip hem de üçüncü kişi konumundaysanız kimsenin elinizdeki malı (ne yolla elde edilmişse edilsin) sizden talep edemeyeceği kişi olursunuz.
    hayrını görün.
  • bazen aşırı derecede kırıcı oluyor.

yoldan geçen insanlar tarafından yanlış anlaşılmak, belki bizi fazla yaralamıyor olabilir. fakat iş sevdiklerine gelince durum çok farklı. içi gidiyor insanın.

belki de hata yanlış anlaşılan taraftadır. doğrusunu kim bilebilir ki?
  • iyi niyetimi anlamını yitirdiğim zamanlarda bıraktığım kavram.. kac kez suistimal edildiğini bilemeden nankör insanların eline düştü iyi niyetciğim..kaç kez bu son bitti diyip beni basa dönderen iyi niyetcigim.. git artık ruhumdan diye haykırışlarla kovmaya çalıstığım düşüncem..bi gidebilsen hayat belki daha iyi olacak ikimizede...
  • sokulası şey... iyi niyetle yapılan herşey mübahtır gibi bir kanun mu vardır nedir, insanlara birbirlerinin hakkına tecavüz etme gücü verir.
    bunun adı iyi niyetse, sokayım böyle işe!
    ben kendimle ilgili kararı kendim veririm aq... iyi niyetini kendine sakla!
hesabın var mı? giriş yap