• bir insana tanıdığınız toleransın size zarar olarak geri dönmesi.
  • nazim hikmet'in su dizelerini hatirlatandir;

"soyleyecek ne kadar guzel sozlerim vardi insanlara
    bana hicbirini soyletmediler.
    hep ayni bokun soyudur en kotunuz, en iyiniz.
    bir tek dilim peynirimi
    size ikram ediyorum,
    buyrun
    yiyiniz..."
  • birinin iyi ve temiz duygularla yaptigi seyi biraz bokunu cikararak hep bana hep bana sendromuna donusturmek.
  • elini veren kişinin kolunu da kapıp parmaklarını tek tek kırmaktır .. ayıptır , günahtır , bunun öteki tarafı da vardır ..
  • bugün sara hastası olduğunu ve ilacını maddi durumu yeterli olmadığı için alamadığını söyleyen ve de yerde titreyerek yatan bir adama para verdikten iki dakika sonra adamın elinde tomarla para saydığını görünce neye uğradığımı şaşırdım. bakıyorsun adam yerde yatıyor endişeleniyorsun bunca insan ve araba geçiyor kimse nasıl yardım etmez diye kızıyorsun. adama yardım etmek için yoldan dönüyorsun ve tekrar aynı yola girmek için dönerken adamın elindeki paraları görüyorsun. böyle olayları yaşayarak ya da duyarak insanlar birbirinden şüphe eder oluyor. bir insanın yardıma ihtiyacı olduğunda insanların artık ilk düşündükleri bu insan beni kandırır mı, bana bir zarar verir mi oluyor. bazen kandırdığını bile anlamıyorsun bazen de böyle açıkça görebiliyorsun.
  • vicdan muhasebesini yapamayan insanların davranışı. ardından yüzsüzlük de geliyorsa o kişi tarafından, artık yolları ayırmak elzemdir o kişiyle.
  • hiç kimsenin çıkıp da 'ben (de) yaptım.' demeyeceği, artık adetten olan etme işi.
  • hırsızlıkların en âdisi, en kötüsü...
    insanı insan yapan en muhim duygunun, iyi niyetin, bir başkası tarafından çalınması...

şu kıssada pay edilen hissenin ise yapıtaşı:

"devesiyle birlikte çölde seyahat eden bir bedevi, güçlükle yürüyen, dudakları susuzluktan kurumuş bir adama rastlar. bedeviyi görünce sevinçle ayağa kalkan adam bir tas su ve yiyecek ister. bedevi, devesinden inip ona önce su verir. suyu içen adam birden bedeviyi iter, belindeki hançeri alır ve deveye atladığı gibi kaçmaya başlar.
    bedevi arkasından bağırır.

“tamam deveyi al git ama senden bir ricam var.
    sakın ama sakın bu olayı kimseye anlatma!”

bu isteği tuhaf bulan hırsız biraz duraklar ve dalga geçercesine nedenini sorar. aldığı cevap ise anlayan için insanlık dersi niteliğindedir:

“eğer bu olayı baskasına anlatırsan, her yere yayılır ve insanlar bir daha çölde muhtaç birini görünce yardım etmezler.”
  • genelde ogretmenlerin sikayet ettigi bir olaydir. ogrencilik hayatinin belirgin ozelliklerindendir.
    iyi niyetin gercekliginden emin olup da suistimal eden, gercekdisiligindan emin olup da suistimal etmeyen hayvandir, dombilidir, taocudur.
hesabın var mı? giriş yap